דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס, מה צופה העתיד?

19 בפברואר 2010 | מאת רמי | 6 תגובות | תגיות: , , ,

נוחות השימוש בוורדפרס הפכה אותה לאחת המערכות הפופולאריות ביותר בשוק. בשנים האחרונות השימוש במערכת וורדפרס הופך לברירת מחדל לא רק בידי בלוגרים אלא גם באתרים בינויים וגדולים.

במקביל, המפתחים ממשיכים לשלב יותר ויותר כלים חברתיים לתוך המערכת. מערכת תמונות המשתמש gravatar כבר שולבה בתוך וורדפרס ובימים אלה ממש עובדים על שילוב וורדפרס מולטי יוזר (WordPressMU) לתוך התקנת וורדפרס רגילה. במקביל נמשכת עבודת הפיתוח על תוכנות נלוות כמו פורומים (bbPress) ורשת חברתית (BuddyPress).

כל אלה מובילים אותי למסקנה כי השילוב בין כל המערכות הוא בלתי נמנע. בעתיד המערכות השונות ישולבו בצורה זו או אחרת אחת בשנייה כדי להציע חווית משתמש הכוללת מערכת בלוגים, פורומים, רשת חברתית ומאפיינים חברתיים נוספים.

כבר היום המערכות השונות מבית אוטומטיק (Automattic) מדברות אחת עם השנייה. וורדפרס משלבת אווטרים משירות גרבאטר (gravatar), מערכת הפורומים (bbPress) מתממשקת למערכת המשתמשים של וורדפרס, והרשת החברתית (BuddyPress) היא סט של תוספים נבחרים המקנים יכולות חברתיות על התקנת וורדפרס מולטי יוזר (WordPressMU).

פרוייקטים מבית אוטומטיק

פרוייקטים מבית אוטומטיק

מערכת רבת משתמשים

וורדפרס היא מערכת בלוגים פשוטה לניהול בלוג יחיד, בעוד המולטי יוזר (WordPressMU) היא מערכת רבת משתמשים המאפשרת לנהל עשרות מאות ואלפי בלוגרים במערכת אחת. אך אחד הפיצ'רים המרכזיים בוורדפרס 3.0 הוא הרחבת הפלטפורמה הבסיסית למערכת רבת משתמשים, דהיינו שילוב המולטי יוזר לתוך התקנת וורדפרס רגילה. בגדול מאחדים בין המערכות.

השאלה שלי היא למה בעצם הם עושים זאת? למה שלא יהיו שתי מערכות נפרדות, האחת לבלוגר עצמאי והשנייה לאתרי בלוגים המנהלים עשרות או מאות בלוגים?

לדעתי, הסיבה היא הרשת החברתית BuddyPress.

העתיד הוא ברשתות החברתיות

בתקופה אחרונה אנו עדים להאטה בשוק הבלוגים העולמי. מנגד, ישנה צמיחה בשוק הרשתות החברתיות. חברת אוטומטיק (Automattic) איננה מפתחת רשתות חברתיות אבל מאגר המשתמשים שלה מאפשר לה למנף את הפופולראריות של וורדפרס כדי להתרחב לתחום הרשתות החברתיות. זוהי בדיוק מטרתו של פרוייקט BuddyPress המבוסס על וורדפרס מולטי יוזר. BuddyPress הוא סט של תוספים נבחרים המקנים למערכת המולטי יוזר יכולות חברתיות.

הבעיה עם BuddyPress היא שלא ניתן להתקין אותה על מערכת וורדפרס רגילה, היא עובדת רק על המולטי יוזר. לדעתי, שילוב המולטי יוזר לתוך התקנת וורדפרס בסיסית נועדה בראש ובראשונה לספק את כלים חברתיים של BuddyPress למיליוני האתרים ברחבי העולם שמשתמשים כיום בגרסת הוורדפרס הבסיסית.

BuddyPress, מה זה בכלל?

זהו סט של תוספים וערכות עיצובה מקנה אפשרויות חברתיות לוורדפרס מולטי יוזר. החבילה הבסיסית של BuddyPress כוללת תוספים יעודיים המאפשרים תמיכה בפרופילים מורחבים, מערכת שיחות פרטיות בין משתמשים, מערכת לניהול חברים מבין המשתמשים הרשומים, מערכת ליצירת וניהול קבוצות, מערכת ציוצים, מערכת בלוגים ומערכת פורומים. כמו כן ניתן לפתח תוספים מותאמים אישית ואף להוריד תוספים מוכנים מתוך מאגר התוספים.

כמו כן, המערכת כוללת ערכות עיצוב חדשות, מאחר ולא ניתן להחיל ערכות עיצוב של בלוגים על רשת חברתית. יצרו היררכיה חדשה של קבצים ועיצובים שמתאימה יותר לרשת חברתית מאשר לבלוג. באתר באדיפרסס ישנו מאגר חינמי של ערכות עיצוב מוכנות שניתן להורדה.

מה לגבי תמיכה בעברית? בשבוע שעבר התכתבתי עם יואב פרחי (ישראלי עובד חברת אוטומטיק), לדבריו הוא ביצע התאמות שכתיבה מימין לשמאל בערכות העיצוב הבסיסית. כך שהמערכת אמורה לעבוד בעברית. אבל קובץ השפות טרם תורגם, אני עובד על זה עכשיו.

איך להתכונן לעתיד?

כל מי שמשתמש בוורדפרס, צפוי להשתדרג בגרסה הבאה לפלטפורמה הרבה יותר משוכללת המאפשרת ניהול מספר בלוגים על מערכת אחת. בעתיד תעבור ה-BuddyPress התאמות כך שהיא תעבוד על וורדפרס. אני מעריך שכל הסיפור ימשך לפחות שנה. מה שבטוח, שבשנים הקרובות האתרים של כולנו יהפכו למיני רשתות חברתיות.

אנו צועדים לעבר עתיד בו למשתמשים יהיה יותר ויותר שליטה. מרכז החיים של הרשת החברתית קשור לפרופיל של המשתמש לכן חשוב כבר היום להכין פרופיל משתמש מתאים הכולל פרטים רלוונטיים. יש לעודד קוראים להירשם לבלוג כדי להרחיב את כמות המשתמשים לקראת השקת הרשת החברתית שלכם. והכי חשוב, לבדוק האם יש מקום להפוך את הבלוג לרשת חברתית.

למי כדאי לפתח את הבלוג ולהרחיב אותו לרשת חברתית? בעיקר בלוגים בתחומים נישתיים כמו בלוגים בתחום הרפואה, היי-טק, שוק ההון, מדע, בידור, ספורט, רכבים וכדומה. סביב נישות מהסוג הזה מתאספות קהילות נאמנות וקהל קוראים קבוע, דבר שמאפשר לבלוגרים להרחיב את היצע השירותים שלהם ולפתח מיני רשתות חברתיות.

הבהרה לסיום

כל המידע מבוסס על הערכות שלי בלבד. לא הסתמכתי על מקורות אחרים, כך שאין לי אסמכתאות מבססות. אני מתבסס בעיקר על תגובות של מפתחים בטראק של וורדפרס ושל באדיפרס, ועל הכיוון שאליו הולך השוק. כל השאר אלה הערכות אישיות שלי ואין כל וודאות שזה מה שהולך לקרות. אבל אם זה נראה כך ונשמע כך…

עדכון 1

פוסט זה נכתב לפני כשבוע ופורסם היום (19 בפברואר 2010). בזמן הזה הושקה גרסה 1.2 של BuddyPress (ב-16 בפברואר 2010) והיא תומכת בהתקנת וורדפרס מולטי יוזר וגם בוורדפרס סטנדרטית. מה שמוביל אותי למסקנה שהערכות שלי היו נכונות.

עדכון 2

היום (26 בפברואר 2010) פורסמה הודעה רשמית בבלוג הפיתוח של וורדפרס לגבי שילוב התמיכה של BuddyPress בגרסת וורדפרס רגילה, ואיך להתאים את התבנית לתבנית התומכת ברשת החברתית של באדיפרס.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

6 תגובות »

 • אושיק ארנסט כותב :

  יפה ותודה על העדכונים, רק תיקון קטן, המשפט:
  "בעתיד תעבור ה-BuddyPress התאמות כך שהיא תעבוד על וורדפרס"
  לא מאוד מדוייק כי היא כבר עובדת על וורדפרס בגרסתה הנוכחית 1.2

  סופש נעים

 • רמי כותב :

  הוספתי הודעת עדכון. תודה.

 • ariel כותב :

  משום מה מערכת באדיפרס פחות מוכרת בישראל, ויש לי תחושה שגם בעולם היא הרבה פחות מוכרת מהאחות הגדולה – וורדפרס. טוב שהם באמת מאחדים פלטפורמות ויוצרים מערכת אחת חזקה שתוכל לתת מענה גם בתחום מערכות CMS ולא רק בלוגים.

  ותודה על הבלוג המעניין שלך!

 • רמי כותב :

  באדיפרס היא סיפור חדש יחסית. בארץ זה לא מוכר כי המערכת טרם תורגמה. אבל בחו"ל ישנן חברות שמספקות שירותי בניית אתרים ובניית רשתות חברתיות המבוססות על וורדפרס+באדיפרס.

 • צחי כותב :

  למה שלא יתחילו בלסדר את שבירת השורות לפוסטים/עמודים.

 • עידן כותב :

  באמת, למה?:)

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>