דף הבית » טריקים וטיפים, מומלצים

לאתר תגיות יתומות

16 במרץ 2010 | מאת רמי | 5 תגובות | תגיות: , , , ,

החל מגרסה 2.3 של וורדפרס קיימת אפשרות לתיוג תכנים. אם בעבר היינו יכולים רק לקטלג את התכנים בקטגוריות, בגרסה 2.3 בוצעה הרחבה והתווספה אופציה לתיוג תכנים. בגרסאות הבאות התווספו פיצ'רים עוד יותר מתקדמים המאפשרים להוסיף טקסונומיות מותאמות אישית (למשל חלוקה מרובעת – קטגוריות, תגיות, ערוצים ושפות) על הנושא הזה נרחיב בפעם אחרת.

נחזור אחורה לתגיות. התגיות שונות במהותן מהקטגוריות בכך שאלה הן בסך הכל מילות מפתח המאפיינות את התוכן. זאת בניגוד לקטגוריות שמחלקות את התכנים לנושאים. בעוד הקטגוריות מסודרות במבנה היררכי מסוים, לתגיות אין היררכיה.בדרך כלל יש מספר מוגבל וקבוע מראש של קטגוריות, בעוד לתגיות אין הגבלה.

למה צריך תגיות?

בזמן הפיתוח, אחד הטיעונים המרכזיים נגד התגיות היה – שכבר יש מערכת קטגוריות לכן אין צורך בעוד מערכת קיטלוג. אך אחרי שהמערכת התגיות התווספה, כולם הבינו כמה חשוב להפריד בין מערכת הקיטלוג למערכת התיוג. הקטגוריות חשופות למשתמש בעוד התגיות מוסתרות מהמשתמש, כמות הקטגוריות מצומצמת בעוד כמות התגיות אינה מוגבלת, העיצוב של האתר מושפע מהתגיות בעוד התגיות אינן בהכרח משפיעות על העיצוב.

כיוון שיש כל כך הרבה תגיות, פותחו הרחבות רבות שמתבססות עליהן. הכלי המרכזי והפשוט ביותר הוא ענן התגיות, שמראה בצורה ויזואלית אילו נושאים יותר פופלאריים ואילו פחות. כלים יותר מורכבים הם אלגוריתמים שמחזירים "פוסטים באותו נושא" תוך ניתוח כמות התגיות הזהות בפוסטים שונים, ככל שלפוסט מסויים יש יותר תגיות דומות לפוסט הנוכחי כך הם יהיו יותר רלוונטי לקורא.

תאימות לאחור

כדי שלא יהיו בעיות תאימות לאחור, הוסיפו המפתחים כלי להמרת קטגוריות לתגיות. אם בעבר השתמשתם רק בקטגוריות (ויש לכם הרבה של קטגוריות-אב וקטגוריות-בן), ואתם מעוניינים לצמצם את מספר הקטגוריות ולהפוך את חלקן לתגיות, ניתן להשתמש בכלי מובנה המבצע את ההמרה בצורה פשוטה ומהירה. ניתן להגיע לכלי להמרת קטגוריות דרך הקישור הבא:

http://www.your-site.co.il/wp-admin/admin.php?import=wp-cat2tag

או דרך התפריט " כלים – > יבוא ".

לאתר תגיות לא בשימוש

אחרי שהתחלנו להשתמש בתגיות, ותייגנו את התכנים שלנו, מגיע שלב התחזוקה. בתפריט התגיות ניתן להוסיף תגיות, לערוך אותן ולמחוק אותן. המערכת אפילו מראה לנו כמה פוסטים תוייגו בתגית מסויימת, ואילו פוסטים תוייגו בתגית ספציפית.

הבעיה היא לאתר תגיות יתומות שלא בשימוש. מדובר בתגיות שנוצרו בטעות (למשל שגיאות כתיב) או פוסטים שערכנו אותם והסרנו מהם תגיות שונות. במקרים כאלה, הפוסט כבר לא מתוייג בתגית זו, אבל התגית נותרת במסד הנתונים. כדי להסירה יש לגשת לתפריט התגיות ולמחוק אותה. המערכת לא יודעת למחוק אוטומטית תגיות כאלה שלא בשימוש.

איתור תגיות יתומות מבוצע דרך תפריט התגיות, שם ניתן לדפדף בין העמודים ולחפש תגיות ששויכו אליהן אפס פוסטים, אבל זו עבודה סיזיפית, במיוחד באתרים גדולים בעלי אלפי ועשרות אלפי תגיות. דרך נוח יותר, ומהירה הרבה יותר, היא בעזרת בפקודת SQL שתאתר עבורנו את כל התגיות היתומות.

phpMyAdmin SQL query

phpMyAdmin SQL query

יש להיכנס ל-phpMyAdmin, להגיע לתפריט SQL, ולהזין את הפקודה הבאה:

SELECT * FROM wp_terms wt
INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id
WHERE wtt.taxonomy='post_tag' AND wtt.COUNT=0;

שימו לב לשורה האחרונה, אני מגדירים טקסומוניה "תגיות" (post_tag) ומספר פוסטים אפס, כלומר תגיות שאינן בשימוש של אף פוסט.

תוצאות החיפוש של תגיות יתומות

תוצאות החיפוש של תגיות יתומות

עכשיו כשיש לנו רשימה של התגיות היתומות, נוכל להיכנס לתפריט התגיות בוורדפרס, לחפש אותן ולמחוק אותן לצמיתות.

הערה: מומלץ לבצע גיבוי של מסד הנתונים לפי ביצוע הפעולות, לכל מקרה.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

5 תגובות »

 • מני כותב :

  פשוט אדיר – חוסך המון זמן ביצירת תגיות

 • אייבי כותב :

  למי שלו אוהב לכתוב קוד,
  מה היית מציע לעשות, אם יש מה לעשות? (עצלות היא מחלה קשה ולפעמים נגמלים ממנה)

 • רמי כותב :

  למי שלא אוהב לכתוב קוד הייתי מציע להשתמש בתוסף מוכן שמאתר תגיות יתומות, הבעיה שאני לא מכיר תוסף כזה.

 • דביר כותב :

  לא הבנתי למה ללכת למסד אם אפשר להישאר בפאנל ניהול, ללכת ל:
  /wp-admin/edit-tags.php?taxonomy=post_tag
  ללחוץ על עמודת הפוסטים ככה שזה יציג את המעט ראשון ונגמר הסיפור..

 • רמי כותב :

  דביר, כשהפוסט פורסם השתמשנו בגרסה 2.9.2 של וורדפרס. כנראה שאז לא היה ניתן למיין לפי כמות. אחרת לא הייתי טורח לכתוב פוסט שלם על הנושא.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>