דף הבית » חדשות ועדכונים

צילום מסך של תפריטי הניווט החדשים בוורדפרס 3.0

זה לא סוד שבגרסה החדשה של וורדפרס, גרסה 3.0, יתווסף מאפיין חדש של תפריטי ניווט. הרעיון המקורי פותח על ידי WooThemes ואומץ על על ידי מפתחי וורדפרס. כמו תמיד, נוצר צורך בכלי פשוט ונוח ליצירת תפריטי ניווט מתוך המערכת ללא שימוש בקוד. המפתחים חיכו לראות מה השוק מציע ואילו מהפתרונות קיימים הוא הטוב ביותר, ואז החלו לפתח פתרון דומה שישולב בליבת המערכת.

התפריטים של WooThemes

מערכת התפריטים של WooThemes פותחה כתוסף ללקוחות החברה כדי לאפשר להם ליצור בקלות תפריטים מתוך המערכת במספר קליקים ולשלוט על המידע בתפריטים ללא התעסקות בקוד. החידוש במערכת של WooThemes הוא שניתן לשלב בתפריט דפים, קטגוריות, קישורים חיצוניים וכל מה שתרצו. הקונספט החדש נוח, קל לתפעול ומעלה את השאלה הבסיסית – "איך לא חשבו על זה קודם?"

להלן שני סרטונים המדגימים את אופן השימוש בתוסף Woo Navigation במערכת הניהול של וורדפרס:

התפריטים של וורדפרס

לקראת תחילת הפיתוח של גרסה 3.0 ביקשו המפתחים ממשתמשי המערכת הצעות לשיפור המערכת. נפתח נושא חדש בפורום של וורדפרס בו ניתנה לנו ההזדמנות להשפיע על הפיתוח. התקבלו עשרות הצעות, חלק טובות ואחרות טובות יותר. אחת מההצעות היותר פרקטיות נגעה לתפריטי הניווט.

הפיתוח החל ואפילו פורסם פוסט בבלוג הפיתוח של וורדפרס על אימוץ רעיון התפריטים של WooThemes ועל שילוב מערכת תפריטים דומה בליבת וורדפרס. אך הבעיה היא שכל אותה התקופה היו הרבה שמועות ברשת. חלקן טענו שהפיתוח לא יושלם ותפריטים יווספו רק בגרסה 3.1, אחרים טענו שהמערכת לא נוחה, קולות נוספים כעסו על המפתחים בגלל גניבת רעיונות, בקיצור חרושת של שמועות סביב מערכת התפריטים החדשה.

נושא רגיש נוסך הוא העיצוב. במהלך הפיתוח, העיצוב השתנה מספר פעמים. להלן צילומי מסך עדכניים של מערכת תפריטי הניווט של וורדפרס:

צילום מסך של מערכת תפריטי הניווט

צילום מסך של מערכת תפריטי הניווט

צילום מסך של 2 תפריטי ניווט

צילום מסך של 2 תפריטי ניווט

צילום מסך של 5 תפריטי ניווט

צילום מסך של 5 תפריטי ניווט

שליטה רבה יותר מתוך מערכת הניהול

גרסה 3.0 מציעה מספר שיפורים הקשורים למראה של הבלוג ולשליטה על המראה מתוך מערכת הניהול. התפריט מראה הבלוג הורחב, מעתה יהיה ניתן לשלוט דרכו על ערכות העיצוב, הוידג'טים, תפריטי ניווט, הרקע של הבלוג וההדר שלו.

צילום מסך של התפריט

המשמעות של השינויים

המשמעות של השיפורים החדשים נוגעת הן למשתמשים והן ליוצרי התבניות. מעתה התבניות יתחלקו לתבניות "ישנות" טרום גרסה 3.0 ולתבניות חדשות שהתאימו עצמן לגרסה 3.0. כך למשל יצטרכו יוצרי התבניות להוסיף שליטה על צבעי הרקע ולהוסיף פונקציות של התפריטים לקבצים המתאימים.

תהליך דומה התרחש בעבר כאשר יוצרי התבניות היו צריכים להוסיף פונקציות של הוידג'טים לערכות העיצוב על מנת לאפשר למשתמשים לשלוט על הוידג'טים מתוך מערכת הניווט ללא התעסקות בקוד.

ההתאמות הנדרשות לא מורכבות אבל אני מניח שרוב מפתחי תבניות לא יבצעו אותן. יהיה לנו הר של תבניות ישנות שאף אחד לא ירצה להתעסק איתן. מצד שני הדבר יצור עבודה חדשה לכל אותם נותני השירותים שיעשו עבורכם את ההתאמות הנדרשות תמורת תשלום סמלי.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

6 תגובות »

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב :

  מה לגבי השפה עברית ? ידוע שיש בעיות התפריטים כאלו

 • צחי פורטל כותב :

  מעולה! בדיוק התחלתי לבנות משהו דומה ללקוחות שלי עכשיו הם יכולים להנות מהרבה יותר…
   תודה על העדכון.

 • יאיר כותב :

  מה אתה יודע לגבי המיזוג? האם מערכת וורדפרס רגילה תהפך אחרי השידרוג ל MU?

 • רמי כותב :

  יאיר, לפי מה שאני יודע על התקנה אחת יהיה ניתן ליצור מספר בלוגים. אולם כדי לא לפגוע במקור הפרנסה שלהם, לא יהיה ניתן לקבוע דומיינים שונים לכל בלוג. יחד עם זאת הובטח שיפורסם תוסף חיצוני שיאפשר לעשות זאת. לא צריך לחכות הרבה בימים הקרובים תשוחרר גרסה 3.0 ונראה מה כלול בה.

 • אבי כותב :

  מה לגבי מצב המערכת שזוללת משאבים וגורמים לאתרים גדולים לקרוס כל פעם? האם יש שינוי לזה ?

 • רמי כותב :

  אבי, אתה יכול להרחיב?

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>