דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס עוברת ל-PHP 5 ו-MySQL 5

27 ביולי 2010 | מאת רמי | 8 תגובות | תגיות: , ,

כיום, דרישות המינימום לשימוש בוורדפרס הן PHP 4.3 ו-MySQL 4.1.2. אך החל מגרסה 3.2 של וורדפרס דרישות המינימום יעלו ל-PHP 5.2 ו-MySQL 5.0.15. לדברי המפתחים המעבר לגרסה 5, של PHP ושל MySQL לא יתרחש באופן מיידי, יינתן זמן הסתגלות של שנה במהלכו כל חברות האכסון יוכלו לבצע את השדרוגים המתאימים. וורדפרס 3.1 אמורה לצאת לקראת סוף השנה, דרישות המינימום הנוכחיות לא שתנו. אך בגרסה אחת אחריה, וורדפרס 3.2, נידרש להשתמש ב-PHP 5.2 ו-MySQL 5.0.15.

PHP MySQL

PHP MySQL

מה גרם למהלך

מסתבר שמשתמשי וורדפרס לא משתמשים בגרסאות ישנות של PHP ו-MySQL. לדברי צוות הפיתוח, פחות מ-11 אחוז מאתרי וורדפרס מריצים גרסה 5.2 ומטה של PHP ופחות מ-6 אחוז מריצים MySQL גרסה 4. איך הם יודעים את זה? מסתבר שמנגנון השדרוג המובנה של המערכת מבצע בדיקה של גרסת ה-PHP וה-MySQL, במידה ואין עמידה בדרישות המינימום השדרוג לא מתבצע. המידע הזה נשלח לשרתי וורדפרס והדבר מאפשר להם לבצע מעקב ובהמשך לנתח את המידע לאורך זמן. המידע שהרב שהתקבל מאז יצאה וורדםרס 3.0 הצביע על שיעור נמוך של שרתים המשתמשים בגרסאות הישנות של PHP ו-MySQL לכן העלאת דרישות המינימום לא יפגע במשתמשים רבים.

סיבה נוספת קשורה לאבטחה, הגרסאות החדשות של PHP ו-MySQL הרבה יותר בטוחות ונמצאות בשימוש נרחב. הגרסה אחרונה של PHP4 עודכנה לאחרונה באוגוסט 2008 והעדכון האחרון של MySQL4 בוצע בדצמבר 2008, כלומר עברו כמעט שנתיים מאז הן עודכנו. אתם יודעים מה זה שנתיים בעולם הטכנולוגי של ימינו? כל כך הרבה שינויים, כל כך הרבה עדכוני אבטחה, ולנו אין גישה לכל זה. לא הגיע הזמן לשדרג?

היבט נוסף קשור להגירה המונית של פרויקטים בקוד פתוח לגרסאות החדשות של PHP ו-MySQL, דרופל וג'ומלה גם הם ישדרגו את דרישות המינימום בהמשך השנה. וורדפרס ראו כי טוב, והחליטו גם הם שהגיע הזמן לשדרג את דרישות המינימום.

איך זה ישפיע עלינו

ראשית כל, חברות האכסון יצטרכו לעשות את ההתאמות הנדרשות ולשדרג את התשתיות שלהן. אתרי וורדפרס רבים יעברו לשרתים חדשים יותר בהם מותקנות הגרסאות העדכניות של PHP ו-MySQL. מניסיון אישי, אני יכול לספר שבשרת הישן (PHP4)  זמן שדרוג תוסף נמשך מספר דקות אבל כשביקשתי לעבור לשרת חדש (PHP5) שדרוג אותו תוסף בוצע תוך שניות בודדות. זמן התגובה השתפר פלאים, המערכת פשוט טסה.

השפעה נוספת קשורה להודעת גוגל בכל הנוגע לזמן העלאת האתר. אחד הפרמטרים החדשים שלהם לדירוג אתרים הוא זמן תגובה. מטרתם לעודד אתרים לעבור לתשתיות חדשות ומהירות על ידי תגמול בדירוג ה-PR, אומנם זמן טעינה יהיה פרמטר אחד מבין מאות הפרמטרים שנלקחים בחשבון, אך הדבר יתרום לאתרי וורדפרס בצורה פאסיבית מאחר ובתקופה הקרובה חברות האכסון יעבירו אותם לשרתים חדשים וחזקים יותר.

עובדה לא ידועה היא שמפתחי תוספים רבים משתמשים בגרסאות החדשות של PHP ותוספים רבים פשוט לא עובדים על אתרים מסוימים. הדבר מתסכל מאוד, במיוחד כאשר אנו מנסים להשתמש באותו תוסף בשני אתרים – ובאתר אתר הכל עובד כמו שצריך ובאחר יש הודעות שגיאה. המפתחים לא טורחים להודיעה למשתמשים מהן דרישות המינימום של התוסף כי הם בעצמם לא מבצעים את הבדיקות האלה. כדי להפעיל את התוספים האלה צריך לחפש שעות על גבי שעות בפורומים השונים כדי להבין שהבעיה היא בשרת עליו מתאכסן האתר ובתוכנה אותה הוא מריץ. לא נעים. אבל זה עומד להסתיים.

למהלך הנוכחי יש גם השפעה על תהליך הפיתוח. הדבר יאפשר לצוות הפיתוח להשתמש בפונקציות חדשות ותהליכים שלא היו זמינים ב-PHP 4.3. כבר החל תהליך מיפוי פונקציות מיותרות, ומסתבר ששורות קוד מיותרות יוסרו לחלוטין. הרבה תהליכים שפותחו במיוחד עבור וורדפרס קיימים בתוך PHP 5 בילט-אין.השדרוג ייתר שורות קוד לא נדרשות, ישפר ביצועים, ייעל תהליכים קיימים, יקטין את זמן הטעינה ויאפשר למפתחים לתכנת על פי סטנדרטים קצת יותר מתקדמים. נחמד לא?

סיכום

אני אישית לא רואה שום חסרון במהלך. כולם מרוויחים פה (אולי חוץ מחברות האכסון). מה דעתכם?

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

8 תגובות »

 • רמי כותב :

  מצאתי כתבה יפה בנושא – PHP 5.2 support ends just as its adoption begins

  מסתבר שהתמיכה ב- PHP 5.2 הופסקה ומומלץ לשדרג ל- PHP 5.3.

 • עמית כותב :

  באיזה חברה אתה מאחסן את האתר? איזה חברות אתה מכיר בארץ שנותנות שירות טוב ואחסון איכותי לאתרים מבוססי וורדפרס?

 • רמי כותב :

  אני מתאכסן ב- http://www.http.co.il הסיבה היחידה שאני שם היא התמיכה. בכל יום בכל שעה, יש לי גישה ישירה להנהלה שמטפלת בי כמו בתינוק שרק עכשיו נולד. אין לי ניסיון עם חברות בחו"ל, למרות שהעלויות שם נמוכות ב-50%.

 • עמית כותב :

  תודה, אתה יודע על חברות אחרות בארץ שמאחסנות על לינוקס ועם שירות טוב ואיכותי?

 • רמי כותב :

  ממש לא, אני כבר הרבה זמן אצל חברת האכסון שלי. מאוד מרוצה. כך שלא יצא לי לבדוק חלופות אחרות בשוק.

 • אורן כותב :

  אני יודע על חברת האחסון http://www.extreme-serv.co.il — שם אני מאוחסן , פשוט שירות איכותי ושרת איכותי .
  תומכים בוורדפרס כמובן . מומלץ , ליאור והצוות שם פשוט עושים עבודה נהדרת

 • יותם כותב :

  שלום רמי.
  אני מנסה להבין מדוע וורד פרס בעיברית לא מעדכנת לי את האתר לעברית..והגעתי לבדוק את התמיכה שאני צריך עבור הגרסאות של וורד פרס 3.2.1 גם מכיוון הphp וגם מכיוון mysql ..
  אני לא מבין את הכוונה " השרת צריך לתמוך" בphp 5.2.4 ו כנ"ל לגבי mysql בגרסה 5 ומעלה. מיהו השרת? המחשב שלי או שרת התמיכה לאתר שבמקרה שלי הוא host gator.
  ואם אני צריך על המחשב שלי את התוכניות הללו, אז האם windows 7 64 bit מסוגל לזאת?
  ואם יש לך דרך לעזור לי לבצע את המשימה להמיר את האתר שלי שיושב על וורד פרס 3.2.1 לעברית..
  תודה מראש.

 • רמי כותב :

  יותם, נראה כי התקנת וורדפרס באנגלית ובגלל זה ה"שדרוג" לעברית לא מצליח. לגבי השרת הכוונה היא ל-host gator.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>