דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס.קום מוציאה כפתורי "לייק" משלה

8 באוגוסט 2010 | מאת רמי | 2 תגובות | תגיות: , , , , , , ,

וורדפרס הודיעו על שילוב כפתורי "לייק" משלה בבלוגים של וורדפרס.קום. הכפתורים מזכיר מאוד את כפתורי הלייק של פייסבוק. בוורדפרס הוחלט לא לשלב טכנולוגיות חיצוניות אלא לפתח תוסף פנימי שישמש את הבלוגרים של וורדפרס.קום. השימוש בכפתור הלייק של וורדפרס יאפשר לבלוגרים לראות את האנשים שאהבו את הפוסטים שלהם בעזרת תמונות של משתמשים (מתוך Gravatar). ומנגד, המשתמשים שמסמנים את התכנים האהובים עליהם יוכלו לראות את כל אותם התכנים בפרופיל המשתמש שלהם.

תצוגה של כפתור לייק באנגלית עם כל האנשים שלחצו עליו

תצוגה של כפתור לייק באנגלית עם כל האנשים שלחצו עליו

תצוגה של כפתור לייק בעברית עם כל האנשים שלחצו עליו

תצוגה של כפתור לייק בעברית עם כל האנשים שלחצו עליו

להפעיל את השירות

נכון לרגע כתיבת שורות אלה השירות הוא תוסף פנימי של וורדפרס.קום. על מנת להפעיל את השירות יש להיכנס ללוח הבקרה של הבלוג שלכם (בוורדפרס.קום), ללכת לתפריט מראה הבלוג -> תוספות, שם יש לסמן את השדה שמפעיל את כפתורי הלייק.

כפתור הלייק של וורדפרס

כפתור הלייק של וורדפרס

הכפתורים יוצגו בכל הפוסטים באתר אבל ניתן לכבות את הכפתור בפוסטים ספציפיים. בעמוד עריכת הפוסט בלוח הבקרה מתווסף תפריט נוסף המאפשר לכם לכבות את דירוג הלייק בעמוד הספציפי שבחרתם. פשוט תסירו את ה-V, ובפוסט לא יוצג כפתור לייק.

תפריט לניטרול כפתורי הלייק בפוסטים ספציפיים

תפריט לניטרול כפתורי הלייק בפוסטים ספציפיים

המשמעות של המהלך

נתחיל בפייסבוק, לפני כשלושה חודשים הודיעה פייסבוק שכפתורי הלייק הפנימיים שלה יהיה זמינים גם לאתרים חיצוניים בעזרת פרוטוקול ה-OpenGraph. כמו כן נאמר כי הלייקים יתממשקו לדפי הפרופיל של משתמשי פייסבוק – כ-500 מיליון משתמשים מסביב לעולם. הרשת רעשה! אתרים רבים רצו לקבל גישה לכל משתמשי פייסבוק ושילבו את כפתורי הלייק באתרים שלהם. קצב הטמעת הכפתורים באתרים חיצוניים היה מפתיע מאוד – מעל מיליארד דפים בחודש הראשון. מי שלא היה שם, נחשב מיושן. אתרים שטרם ביצעו הטמעה של כפתורי לייק לא רצו להישאר מאחור ושילבו גם הם את הלייקים מחוסר ברירה.

בוורדפרס לא הגיבו. אך מתברר שמאחורי הקלעים הם הכינו תשובה משלהם. ולמה לא? יש להם 10 מיליון משתמשים רשומים בוורדפרס.קום (ועוד מאות מיליונים אתרים עצמאים שמשתמשים בפלטפורמת וורדפרס הפתוחה). וורדפרס.קום מנסה לספק לאותם 10 מיליון בלוגרים כלים פשוטים שיאפשרו להם להתרכז בתוכן ולא בטכנולוגיה, היה זה נכון מבחינתם להציע גם כפתורי הלייק כחלק מהיצע הפתרונות שלהם.

בעבר בלוגרים רבים טענו שעל וורדפרס לאפשר לבלוגרים להציב כפתורי לייק של פייסבוק בפוסטים. הדרישה לא נענתה. אומנם היו מפתחים עצמאים שפיתחו תוספים יעודים אך הם זמינים רק למשתמשי פלטפורמת וורדפרס הפתוחה באכסון עצמי. בכל הקשור לוורדפרס.קום לא היה פתרון – עד עכשיו. עתה יש הסבר לסירוב של וורדפרס.קום לשלב כפתורי הלייק של פייסבוק. מסתבר שמפתחי וורדפרס.קום העדיפו לפתח כפתור לייק משלהם על פני השימוש בכפתורים חיצוניים, ויש סיבות רבות מדוע כדאי להשתמש בפתרון פנימי ולא בפתרון חיצוני. הסיבה העיקרית היא אי-תלות בגורם חיצוני. פיתוח עצמאי מקנה שליטה על המאפיינים ועל כל המידע המתקבל, בעוד שימוש ב-API חיצוני מוגבל רק למידע אותו פייסבוק מעוניינת לחשוף. לדעתי פיתוח עצמאי מעיד על בגרות, עצמאות וחשיבה ארוכת טווח. מגיע להם ח"ח על היוזמה ועל כך שהם לא הלכו עם העדר. כל הכבוד.

וורדפרס נגד פייסבוק?

לוורדפרס מגוון כלים המאפשרים לה להתחרות בפייסבוק. נציין שמלכתחילה לא מדובר בקרב הוגן, כי פייסבוק גדולה פי 50 מוורדפרס.קום בכמות המשתמשים (500 מיליון מול 10 מיליון). יחד עם זאת, לוורדפרס יש את כל הסיבות לפתחת כלים שיתחרו בפייסבוק. אין לוורדפרס כוונה מוצהרת להתחרות בפייסבוק אבל הכלים שהיא מפתחת (בלוגים, פורומים, רשתות חברתיות) מעידים על הכיוון אליו היא שואפת. לדעתי לא רחוק היום בו פייסבוק תצטרך לספק מענה לתחרות שוורדפרס תציב לה.

למה זה כל כך מעניין? כי גם גוגל התקפל מול פייסבוק כשניסה להחרות בה עם גוגל באזז הכושל (ועם הרשת החברתית Orkut). וכל רשת חברתית אחרת בעולם ספגה ירידה בכמות המשתמשים בגלל העליה המטאורית של פייסבוק. וורדפרס היא לא רשת חברתית היא פלטפורמת בלוגים, האם לדעתכם זה יאפשר לגבור על פייסבוק, מה דעתכם?

http://gravatar.com/

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

2 תגובות »

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>