דף הבית » חדשות ועדכונים, סקירת תוספים

כלי היבוא וההמרה הוסרו מוורדפרס

3 באוגוסט 2010 | מאת רמי | 4 תגובות | תגיות: , , , , , , ,

וורדפרס 3.0 עברה שינויים רבים, חלק מהותיים חלקם פחות, אחרים בולטים לעין ואחרים לא. אחד השינויים שעבר מתחת לרדאר הוא התפריט כלים -> יבוא. בגרסאות שקדמו ל-3.0 כלי היבוא היו חלק מקבצי הליבה, זאת כדי להקל על משתמשי פלטפורמות אחרות לייבא תכנים לוורדפרס בלחיצת כפתור. עם שחרור גרסה 3.0 כלי היבוא כבר לא חלק מקבצי הליבה, הם הוסרו והפכו לתוספים חיצוניים.

השוואה בין גרסאות

מאחר וכלי היבוא הוסרו מקבצי הליבה וכל אחר מהם הפך לתוסף, החלטתי להשוות בין הגרסאות כדי לראות את השינויים, להלן המסקנות שלי (עם צילומי מסך).

וורדפרס 2.9.2 (לפני השינוי)

טוב, בגרסה 2.9.2 כל כלי היבוא היו חלק מקבצי המערכת, ניתן היה למצוא אותם בספריה wp-admin\import. בגרסה 2.9.2 בעברית נכללו גם כלים ליבוא תכנים מישראבלוג ומתפוז.

תפריט כלים->יבוא בוורדפרס גרסה 2.9.2

תפריט כלים->יבוא בוורדפרס גרסה 2.9.2

וורדפרס 3.0 (אחרי השינוי)

כאמור, בגרסה 3.0 כלי היבוא הוסרו. הספרייה wp-admin\import נמחקה וכל כלי היבוא הפכו לתוספים חיצוניים הזמינים בספריית התוספים של וורדפרס. הספרייה מכילה מעל 1,000 כלי יבוא שונים, הכלים המרכזיים שהופיע בעבר בתפריט היבוא פותחו על ידי מפתחי וורדפרס והם מתוחזקים על ידם גם היום.

מצד אחד כלי היבוא כבר לא חלק מליבת המערכת אך מצד שני התפריט כלים -> יבוא לא הוסר. כאשר נכנסים לתפריט עדיין רואים את כלי היבוא, אך לחיצה עליהם פותחת מסך התקנה של התוסף. כלומר המערכת קודם מתקינה את התוסף הרצוי ורק אז היא מאפשרת לנו לייבא תכנים בעזרתם. פתרון נחמד מאוד.

עד כה הכל טוב ויפה. אבל הבעיה שלי היא עם הגרסה עברית. מישהו שכח שקיימים כלי יבוא מאתרים ישראלים – איפה ישראבלוג ותפוז? לא רק שהם הוסרו מתפריט היבוא, הם לא עברו לספריית התוספים של וורדפרס. אני לא אומר שהם חייבים להיות מובנים בהתקנה העברית, אבל לפחות שיהיו זמינים כתוספים חיצוניים בספריית התוספים.

תפריט כלים->יבוא בוורדפרס גרסה 3.0

תפריט כלים->יבוא בוורדפרס גרסה 3.0

כמו כן יש בעיות תרגום לעברית ותגית HTML לא סגורה. הבעיה קיימת גם בגרסה 3.0.1, נקווה שזה יטופל בקרוב.

ריכוז השינויים

אם נרצה לסכם את השינויים בכלי היבוא, ההבדלים בין גרסה 3.0 לגרסה הקודמת הם:

 1. הסרת כלי היבוא מליבת המערכת ומחיקת הספרייה wp-admin\import.
 2. הפיכת כלי היבוא לתוספים חיצוניים.
 3. התפריט כלים -> יבוא לא הוסר.
 4. לחיצה על כלי היבוא דורשת התקנה של תוסף יעודי מתוך ספריית התוספים.
 5. כמות כלי היבוא הזמינים בתפריט היבוא צומצמה משמעותית.

כלי המרה

יש לציין שגם כלי המרת הקטגוריות לתגיות הוסר. גם הוא הפך לתוסף חיצוני. מבחינה היסטורית, כלי ההמרה נוצר קצת אחרי גרסה 2.3 כאשר התווספה טקסונומיית התגיות (לפני כל היו רק קטגוריות). באותה תקופה היה צורך בכלים המאפשרים לבצע המרה בין קטגוריות לתגיות ולהפך. כלי זה פותח כדי לענות על צורך נקודתי שהיה נחוץ בתקופת מעבר ספציפית. היום, רובנו כבר יודעים מה ההבדל בין שתי הטקסונומיות כך שהכלי לא נמצא בשימוש נרחב אלא רק במקרים מאוד חריגים. לדעתי, מהלך הסרתו מליבת המערכת והפיכתו לתוסף חיצוני הוא מהלך חכם.

למרות שהכלי הוסר, לא הוסרו כל ההודעות המתייחסות אליו. בתפריט כלים -> כלים, בתפריט פוסטים -> קטגוריות ובתפריט פוסטים ->תגים נותרו הודעות המדברת על המרת קטגוריות לתגים תוך שימוש בכלי שכבר לא מהווה חלק מליבת המערכת. ההודעות מפנות לתפריט כלים -> יבוא אבל כדי להשתמש בכלי ההמרה יש להוריד תוסף חיצוני. אני לא כל כך מבין את ההיגיון הזה, אם כבר הסרנו את כלי ההמרה והפכנו אותו לתוסף חיצוני, בואו נסיר גם את כל ההודעות שמתייחסות לאותו הכלי.

בואו נסכם

הכלים ליבוא תכנים מפלטפורמות אחרות לא נמצאים בשימוש יומיומי לכן קיים היגיון רב בהפיכתם לתוספים חיצוניים. הדבר גם מקטין את גודל/נפח של וורדפרס. אני גם אהבתי את הטיפול בתפריט יבוא, הקישורים לכלי היבוא מתחיל הליך התקנה של התוסף מספריית התוספים. חשיבה מאוד יצירתית.

לעניין הגרסה העברית, חמור מאוד שאין תוספים ליבוא תכנים מישראבלוג ומתפוז בספריית התוספים. יש הגיון בהסרתם מליבת המערכת אבל לפחות ליצור תוספים חיצוניים ושהם יהיו זמינים לכולם בספריית התוספים של וורדפרס.

בכל הקשור לכלי המרת הקטגוריות והתגיות, הגיוני להסירם מליבת המערכת והפיכתם לתוספים. אבל יהיה ראוי גם להסיר את כל ההודעות המתייחסות לכלי זה.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

4 תגובות »

 • חתול כותב :

  מומלץ פשוט לפנות לשחר שמש ולחנית כהן שכתבו את התוספים האלה ולבקש מהם להעלות את התוספים לאתר התוספים.
  את תוסף היבוא מישראבלוג ניתן להוריד מהאתר של שחר.

 • רונן כותב :

  אבל יש לי מגלה של 8MB איך מעלים קובץ ייבוא של 32MB ?

 • דני כותב :

  הי האתר שלי הותקף על ידי האקרים מוסלמים.
  הגיבוי שלי בגודל 16 מגה והתוסף כרגע מאפשר לי להעלות רק 8 מגה.
  מה אתה ממליץ איך מתגברים על הבעיה?
  החלפתי ססמה ונכנסתי ללוח הבקרה
  האם בכלל צריך שיחזור כי הכל נראה בסדר?

  תודה

 • רמי כותב :

  דני,

  לגבי השיחזור – זה לא נושא מהותי בסיפור שלך, בסך הכל עניין פרוצדורלי. דבר עם חברת האכסון והם יעזרו לך להגדיל את גודל הקובץ המקסימלי ל-16 מגה או 32 או כמה שתצטרך.

  לגבי הפריצה – כשאתה אומר שהאתר הותקף, למה אתה מתכוון? ואם לדברייך הכל בסדר, איך אתה יודע שהייתה התקפה? ולמה אתה רוצה לשחזר אם הכל בסדר? תן יותר פרטים.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>