דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס חודרת לתחום המיקרו-בלוגים

13 בדצמבר 2010 | מאת רמי | 4 תגובות | תגיות: ,

שוק הבלוגים והמיקרו-בלוגים מתאפיין בתחרות רבה, אך בשנים אחרונות קמו מספר ענקים ששולטים במרבית השוק ונוגסים נתחים הולכים וגדלים מהמתחרים הקטנים. וורדפרס היא עוף מוזר בתחום, מצד אחד היא בולעת מתחרים (לדוגמה רשת הבלוגים של אדובי וכן רשת הבלוגים של מיקרוסופט – Windows Live Spaces), ומצד שני היא מפתחת כלים שמאפשרים למתחרים לפתח תשתיות שיתחרו בה (WordPress Network – רשת אתרים מבוססת על פלטפורמת וורדפרס הפתוחה).

מאט מולנווג מצהיר בכל הזדמנות שהאתר המסחרי וורדפרס.קום (WordPress.com) הוקם כדי להרוויח כסף מפלטפורמת וורדפרס הפתוחה, זאת על מנת לממן את המשך הפיתוח של הפלטפורמה הפתוחה. לדבריו, הכסף מהשירותים המסחריים אותם מספקת חברת אוטומטיק (Autoimatic) מושקע חזרה בפרוייקט הקוד הפתוח ומממן את שכרם של מפתחי הליבה. יוצא שהשירותים המסחריים של וורדפרס מממנים פיתוח מערכת קוד פתוח שבתיאוריה יכולה לשמש גם את המתחרים של אותם שירותים מסחריים שמממנים את המשך הפיתוח.

אבל מסתבר שמאט מולנווג יודע מה הוא עושה. ככל שיותר כסף מושקע בפיתוח המערכת הפתוחה, כך השירותים המסחריים של אוטומטיק הופכים לפופולריים יותר ורווחים יותר. תאגידים וחברות מסחריות מבינות שניהול בלוגים הוא עסק יקר והן מעדיפות לשלם לחברות כמו אוטומטיק שינהלו להם את האתרים, זה יותר זול מהעסקת צוות פיתוח בתוך החברה. חברת אוטומטיק מספקת שירותים מהסוג הזה לחברות כמו CNN, דאו-ג'ונס, CBS ועוד. התאגידים מצידם מבינים שעדיף להעביר את ניהול התשתיות למומחים ולהתעסק בתוכן. ומי מבין יותר בניהול רשתות בלוגים אם לא החברה שמפתחת את הפלטפורמה ומפעילה את אחד מאתרי הבלוגים הגדולים בעולם – וורדפרס.קום.

אוטומטיק ביצעה מהפכה בתחום. בעזרת השקעה בפיתוח מערכת בקוד פתוח היא קיבלה יותר לקוחות ממה שהיא ציפתה. עכשיו כשיש לחברה תזרים מזומנים יציב, היא יכולה לפתח מוצרים שמתחרים בפלטפורמות אחרות.

חדירה לתחום המיקרו-בלוגים

המתחרה הגדול ביותר של וורדפרס.קום בתחום הבלוגים היא Blogger של גוגל, אך בניגוד לשנים עברו כמות המתחרים בתחום הלכה והצטמצמה.

בשנים האחרונות הפכו דווקא שירותי המיקרו-בלוגים לפופולריים יותר. וורדפרס מנסה לספק מענה גם בתחום הזה. שחרור תבנית P2 הוכיח כי ניתן להשתמש בפלטפורמת וורדפרס כדי ליצור אתרי מיקרו-בלוגים. התבנית המהפכנית הוכיחה למפתחים שוורדפרס היא פלטפורמה אותה ניתן לנצל לצרכים מגוונים בין אם לצורך בניית מגה אתרים, רשתות בלוגים, בלוג בודד או מיקרו-בלוג. הפלטפורמה הפתוחה מספקת פתרונות לכל הצרכים.

על מנת להפוך את תהליך יצירת התכנים למהיר ויעיל יותר גם דרך מערכת הניהול, פותח וידג'ט קליל ללוח-הבקרה בשם "פוסט מהיר" (Quick Press). הוידג'ט מאפשר, בין השאר, לפרסם מיקרו פוסטים הכוללים כותרת, תוכן קצר ותגיות. ואפשר גם לצרף קבצי מדיה. יש כוונה להפוך את ההוידג'ט השימושי הזה לפונקציה הניתנת לשינויים והתאמות בעזרת פילטרים ואקשנים, כשזה יקרה נוכל להשתמש בפונקציה הזו בתוך התבניות כדי לפרסם פוסטים. כמו כן נבחנת האפשרות להשתמש בפונקציה זו גם ברשת החברתית BuddyPress ובמערכת הפורומים bbPress. אך כנראה שמי שישתמש בזה הכי הרבה יהיו אלה מפתחי תבניות המעוניינים לבנות אתרי מיקרו-בלוגים על פלטפורמת וורדפרס.

פוסט מהיר

פוסט מהיר

בגרסה 3.1 התווסף מאפיין חשוב נוסף שיכול לשמש אתרי מיקרו-בלוגים הפועלים על פלטפורמת וורדפרס – התמיכה בפורמטים (Post Formats). הפורמטים משמשים אתרי מיקרו בלוגים כמו Tumblr לתמוך בסוגים שונים של תכנים כמו טקסט, תמונות, ציטוטים, קישורים, צ'אט, אודיו, וידאו ועוד. אך בניגוד ל-Tumblr שמציע סט סגור של פורמטים, וורדפרס בנתה כלי המאפשר למפתחים להגדיר פורמטים מותאמים אישית. המטרה לתת לנו שליטה על הפורמטים שיוצגו באתר/בלוג/מיקרו-בלוג שלנו.

הפורמטים הזמינים ב-Tumblr

הפורמטים הזמינים ב-Tumblr

יהיה מעניין לראות אילו עוד מאפיינים יתווספו בגרסאות הבאות, ואפילו יותר מעניין יהיה לראות איך מפתחים ישתמשו בכלים אלה ואילו אתרים יצאו בסופו של דבר.

המשך פיתוח ומה צופן העתיד

יש שיגידו שהתחזקות וורדפרס מוכיחה כי שימוש נכון בקוד פתוח יכול לספק למשתמשים אלטרנטיבה זולה ויעילה בעוד מפתחי הפלטפורמה יראו החזר לא רע על השקעתם. המתנגדים יגידו שהתחזקות וורדפרס מול שחקנים אחרים היא דבר מסוכן, כבר כיום מערכים כי מעל 10% מכלל האתרים בעולם פועלים על וורדפרס, הדבר מחליש פרויקטים אלטרנטיביים ונותן כוח נוסף בידי חברה מסחרית המממנת את הפיתוח. אני אישית חושב שכל עוד אני מקבל מוצר מצויין, ללא עלות כספית, ועם פונקציונאליות העונה על כל הצרכים שלי – אני מרוצה.

וורדפרס ביססה עצמה כשחקנית חזקה בתחום הבלוגים, היא הוכיחה שהמערכת שלה ניתנת לניהול רשתות בלוגים, עכשיו היא פוזלת לתחום המיקרו-בלוגים. כשמאט מולנווג נשאל לגבי העתקת המאפיינים, הוא אמר שמטרתו לספק פלטפורמה שעונה על כל הצרכים. לדבריו בגרסאות הבאות יתווספו מאפיינים נוספים שניתן למצוא בשירותים מתחרים.

בטווח הקצר יהיה מעניין לראות איך מיושמים מאפיינים אלה על ידי המפתחים ובעלי האתרים והאם יקומו מיקרו-בלוגים חדשים המבוססים על וורדפרס ואיך הם יראו. בטווח הארוך מעניין אילו עוד מאפיינים יתווספו למערכת ולאילו תחומים וורדפרס מעוניינת לחדור.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

4 תגובות »

 • מאור כותב :

  מאמר מעניין.
  לגבי ה post format – אם אני לא טועה קראתי שבסופו של דבר הוחלט על מספר פורמטים קבועים ללא אפשרות יצירת פורמטים חדשים מותאמים אישית, לפחות לא בשלב הזה.
  היה על זה דיון בבלוג המפתחים של WP – חלק רצו ככה וחלק ככה..

 • Omer Rosenbaum כותב :

  בשבוע שעבר שיחררו עוד פיתוח ל-P2, אפשרויות תיוג חכמות כמו בפייסבוק:
  http://en.blog.wordpress.com/2010/12/09/better-tagging-with-p2/

 • רמי כותב :

  @מאור, היה דיון ארוך ומייגע בבלוג המפתחים. ישנם מספר פורמטים "נתמכים" אבל יש לך אפשרות להוסיף פורמטים משלך בעזרת הפונקציה:

  add_theme_support('post-formats', array('quote', 'gallery', 'image' ));

  @עומר, קראתי על זה. בינתיים זה תקף רק לגבי משתמשי וורדפרס.קום, הקוד טרם שוחרר לציבור הרחב אך זה יתבצע בזמן הקרוב.

 • מאור כותב :

  אם כך אז כנראה ש – add_theme_support לא מספיק. ניסיתי להוסיף במערכת 3.1 בטא פורמט שלא נתמך ולא ראיתי שהוא נוסף לי בפורמטים, רק הנתמכים הוספו.
  אז יכול להיות שצריך עוד פונקציה נוספת שתייצר את הפורמט, לפני שמוסיפים בו תמיכה בתבנית. אבל לא ניסיתי לחפור מעבר לזה שראיתי שהוא לא הוסיף את זה..

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>