דף הבית » חדשות ועדכונים

טרמינולוגיה בוורדפרס 3.0

14 בדצמבר 2010 | מאת רמי | 2 תגובות | תגיות: , , , ,

אחת הבעיות העיקריות, לדעתי, בוורדפרס היא התרגום הקלוקל שלה לעברית. פעמים רבות אני נתקל במשפטים שלא מנוסחים נכון או תרגומים שאולי נשמעים טוב באנגלית אבל לא בעברית. לדעתי טעויות מהסוג הזה מקומן במערכות בתחילת דרכן או בבלוגים אישים אבל לא במערכות מתקדמות שנמצאות בשימוש על ידי מיליוני משתמשים.

קצת רקע

בעבר תרגום המערכת בוצע על ידי רן יניב הרשטיין. הוא עשה עבודה נפלאה וכולנו צריכים להודות לו על תרומתו. אבל הגידול בתפוצת המערכת והשימוש הגובר בה בארץ מחייב ביצוע עריכה מקיפה לתרגום הבסיסי. מכיוון שאדם אחד לא יכול לעשות את כל העבודה לבד, פיתחה חברת אוטומטיק (Automattic) את GlotPress.org, פרוייקט מקוון של gettext המאפשר לבצע תרגום קהילתי. רן יניב הרשטיין הודיעה שוורדפרס בעברית החלה להשתמש בכלי זה החל מגרסה 3.0.1 והיום כל אחד יכול לעזור בתרגום המערכת ובתיקון ביטויים בעייתיים. למידע נוסף יש לקרוא את המדריך לתרגום וורדפרס וניתן להשתתף בדיונים בפורום התרגום.

עד כה לא חידשתי דבר. עכשיו בואו נדבר על השינויים שחלו בוורדפרס 3.0 בכל מה שקשור למינוחים הקשורים ל-Multli Site וה-Network. וורדפרס היא כבר לא מערכת לניהול בלוגים אלא מערכת CMS מתקדמת, לכן הוחלט שהמונח "Blog" יוחלף במונח "Site". בגרסה האנגלית הדבר בוצע בגרסה 3.0 אך בגרסה העברית הדבר לא בוצע והתפתח דיון ארוך בפורום התרגום רק בנושא תרגום המילה Site האם כדאי להחליף? למה? וכמה?

הטרמינולוגיה החדשה

לפני שבוע נתקלתי בהרצאה שהתקיימה בוורדקמפ פורטלנד 2010. במהלך הכנס דיבר פטר מל על Multi Site. אומנם ההרצאה הייתה מעניינת אך מה שתפס את העין שלי היה דווקא קטע קצר בנוגע לשינוי הטרמינולוגיה בוורדפרס 3.0.

טרמינולוגיה בוורדפרס 3.0

טרמינולוגיה בוורדפרס 3.0

השינויים הם כדלקמן:

 • מה שנקרא בעבר WordPress + MultiUser (וורדפרס ומולטי-יוזר) נקרא היום WordPress with MultiSite (וורדפרס עם מולטי-סייט).
 • מה שנקרא בעבר MultiUser Blog (בלוג מולטי-יוזר) נקרא היום WordPress Site (אתר וורדפרס).
 • מה שנקרא בעבר MultiUser Site (אתר במולטי-יוזר) נקרא היום WordPress Network (רשת וורדפרס).
 • מה שנקרא בעבר MultiSite in MultiUser (רשת אתרים במולטי-יוזר) נקרא היום WordPress MutliNetwork (וורדפרס מולטי-רשת).

המצב היום

אם נסכם, היום כשמתקינים את פלטפורמת וורדפרס אפשר להשתמש בה לצורך:

 1. הקמת "אתר בודד" (WordPress Site) – אתר בודד עם דומיין בודד.
 2. הקמת "רשת אתרים" (WordPress Network) – רשת עם מספר אתרים שלכל אתר יש דומיין משלו או סאב-דומיין משלו.
 3. הקמת "מולטי רשת" (WordPress MutliNetwork) – מולטי-רשת עם אתרים שחלקם אתרים רגילים וחלקם רשתות אתרים. להפעלת מולטי-רשת יש להתקין תוסף יעודי.

שימו לב, כבר לא מזכירים את המילה בלוג.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

2 תגובות »

 • מאור כותב :

  באמת מעניין מה קורה עם התרגום לעברית למילה Site בגרסה הרשמית ..

 • רמי כותב :

  לא יודע, אני מקווה שניישר קו עם הגרסה האנגלית.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>