דף הבית » חדשות ועדכונים

תמיכה ב-RTL על פי יואב פרחי

5 בינואר 2011 | מאת רמי | 9 תגובות | תגיות: , , ,

תמיכה בשפות מימין-לשמאל (RTL)

שפות הנכתבות מימין לשמאל נמצאות בשימוש של כ-7% מאוכלוסיית העולם, כשהשפות העיקריות הן ערבית, פרסית, אורדו ועברית. התאמת תבנית לשפה הנכתבת מימין לשמאל היא לא תהליך מורכב, ושימוש ב-CSS בהחלט מקל עלינו על ביצוע העבודה. כל שעלינו לעשות הוא לבצע את ההתאמות הנדרשות לקובץ CSS המקורי.

וורדפרס עובדת בצורה טובה עם שפות הנכתבות מימין לשמאל, כאשר מדובר בשפה הנכתבת מימין לשמאל המערכת טוענת קובץ rtl.css שנוסף לקובץ style.css הבסיסי. בקובץ rtl.css יש התאמות CSS לחלק מהתכונות שהוגדרו בקובץ style.css כדי שהתבנית תראה בצורה תקנית גם באתר המשתמש בשפה הנכתבת מימין לשמאל.

יואב פרחי, עובד חברת אוטומטיק (Automatic), מסביר איך לבצע את אותן ההתאמות שיש להוסיף לקובץ rtl.css על מנת לתמוך בשפות הנכתבות מימין לשמאל.

תבניות עם תמיכה ב-RTL במאגר התוספים

נכון לרגע כתיבת שורות אלה, יש במאגר התבניות של וורדפרס 1,298 תבניות מתוכן רק 33 תומכות ב-RTL, כלומר רק 2.5%. רבים מיוצרי התבניות הם דוברי שפה הנכתבת משמאל לימין LTR ולכן אין להם מודעות לנושא. את התרגומים וההסבות ל-RTL עושים מפתחים/מעצבים עצמאים, אך כיוון שהם לא שולחים את הקובץ rtl.css ליוצר התבנית, אנחנו לא יכולים ליהנות מפרי עבודתם. אם אי פעם התאמתם תבנית לשפות מימין לשמאל, תשלחו את קובץ ה-rtl.css שיצרתם ליוצר התבנית ותבקשו ממנו להעלות אותו למאגר התבניות הראשי כדי שמשתמשים נוספים יוכלו להשתמש בתבנית.

הסבה לא נכונה ל-RTL

נראה לי שהייתי צריך להתחיל עם הפסקה הזו. אחת השגיאות הנפוצות ביותר היא הסבה לא נכונה של תבנית LRT ל-RTL. אנשים רבים לא טורחים ליצור קובץ rtl.css ובמקום זאת הם עורכים את כל השינויים בקובץ style.css המקורי. הבעיה נוצרת כאשר יוצר התבנית מעדכן את התבנית ואת תכונות ה-CSS. במקרה כזה, אנו עובדים כפול כדי לבצע התאמה ל-RTL, במקום לעדכן רק את השינויים ולהוסיף אותם לקובץ rtl.css יש צורך לבצע את כל ההתאמות מחדש כי בעדכון תבנית השינויים שלנו נדרסים ואנחנו כבר לא זוכרים איפה ומה שינינו. אנא הקפידו על יצירת קובץ rtl.css נפרד.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

9 תגובות »

 • ארז כותב :

  הבעיה שלרוב אני משתמש בCSSJanus והוא מביא לי את הCSS המלא, ולא רק את מה שהוא שינה, ככה שליצור קובץ rtl.css זה קצת בעייתי, אבל לאחרונה נתקלתי בתוסף בשם RTL-ME (אני חושב, לא בטוח בשם), שעובד דרך הפאנל של וורדפרס ויוצר קובץ חדש בתבנית rtl.css עם התיקונים (כמובן שאחרי זה יש צורך לעשות תיקונים ידניים, אבל זה מספק את הבסיס)

 • חתול כותב :

  ארז, אני חושב שהתכוות ל־rtler.
  נשמע מעניין אני אבדוק אותו.

 • זיו לפיד כותב :

  תודה על המידע

 • מאור חזן כותב :

  אני חושב שהיית צריך להוסיף מקטע שעוסק גם בעניין שאנשים מתרגמים תבנית ע"י התעלמות מוחלטת מפונקציות ה-Localization של וורדפרס. במקום להוריד איזה עורך קבצי PO ולתרגם הכל משם, הם יערכו את כל הקבצים של התבנית, ו"ידרסו" את המחזורות המקוריות.

 • דנה כותב :

  תודה רבה על המידע:)

  אבל במידה והכנתי את קובץ ה rtl.css איך אני גורמת לוורדפרס להתייחס אליו ולא אל קובץ הcss המקורי? במידה והתקנתי וורדפרס אנגלית ולא את הגרסא העברית.

 • רמי כותב :

  דנה, כשאת מתקינה גרסה עברית (או ערבית או פרסית), מתווספת הגדרה של כיוון הטקסט.

  כשהמערכת טוענת את התבנית, היא טוענת את הקובץ style.css ואז בודקת האם הכיוון הוא מימין-לשמאל, במידה וכן נטען הקובץ rtl.css (אם הוא קיים).

  בהתקנות בהן לא מוגדר שהכיוון הוא מימין-לשמאל, הפעולה הזאת לא מתבצע בצורה אוטומטית.

  אומנם המערכת לא עושה זאת אוטומטית, אבל את יכולה להגיד לתבנית להעלות את הקובץ – על ידי שינוי קטן בקובץ header.php בתבנית. פשוט תוסיפי את הקוד הבא:

  <link rel="stylesheet" href="http://www.wp-tricks.co.il/wp-content/themes/wp-tricks/rtl.css" type="text/css" />

  תשני את הנתיב לקובץ ה-rtl.css שלך .

 • דנה אחרת כותב :

  שלום
  בניתי אתר באנגלית עם התקנה באנגלית ואני מנסה להוסיף לו תרגום לעברית עזרת התוסף פולילאנג.
  עשיתי קובף RTL.CSS בערכת בת, והוספתי את השורה שנתת בהדר ממש מתחת לשתי דומות.
  זה לא עובד לי 🙁

  עוד בעיה שנתקעתי בה היא איך להכפיל את המידע המאפייני ערכת עיצוב שמשפיעים על עמוד הבית……
  התרגום דרס את האתר המקורי במקום להוסיף עמוד בית נוסף…

 • יוסי כותב :

  שלום רמי
  איך מרטלים תפריט ראשי, שסדר התפריט יהיה מימין לשמאל.
  הבעיה היא שהתבנית רספונסיבית, ובמובייל התפריט מופיע ברשימה מלמעלה למטה, ואם אני הופך ידנית את סדר הדפים, זה יהיה הפוך במובייל.
  תודה מראש

 • שרון כותב :

  בדיוק אותה הבעיה של יוסי – יש תשובה לעניין בבקשה???

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>