דף הבית » חדשות ועדכונים, סקירת תבניות

תבניות וורדפרס עם תמיכה ב-RTL

17 ביוני 2011 | מאת רמי | 9 תגובות | תגיות: , ,

היו מספר דיונים על זה, כולם הסתכמו ברמת הדיונים ונותרה עובדה אחת – כמות התבניות התומכות בשפות הכתובות מימין-לשמאל (RTL) נותר נמוך – פחות מ-5% מכל התבניות המאגר התבניות של וורדפרס. נוצר כשל שוק חריף שאפשר לנצל, שכן יש דרישה גדולה לתבניות RTL אבל אין היצע מספק. רעיון לסטארט-אפ?

תבניות וורדפרס

תבניות וורדפרס

מאגר התבניות של וורדפרס

חמישה חודשים עברו מאז הפעם האחרונה שבדקתי נושא זה, אך לא הרבה השתנה. בתחילת ינואר 2011 היו במאגר התבניות של וורדפרס 1,298 תבניות היום יש 1,392 תבניות (גידול של 7.2%). מצב התבניות התומכות בכתיבה מימין (RTL) מזהיר פחות, בתחילת השנה היו 33 תבניות והיום יש 64 תבניות (גידול של 94%). בתחילת השנה 2.5% מהתבניות תמכו בכתיבה מימין היום 4.6%. שיעור הגידול ונתח התבניות התומכות בכתיבה מימין אומנם מראה צמיחה יפה אך מבחינת כמויות אבסולוטיות יש תוספת של עוד 30 תבניות בלבד (רובן פשוטות מאוד).

תבניות פרמיום

בשוק תבניות הפרמיום המצב גרוע הרבה יותר. לא מצאתי חברה אחת המפתחת תבניות פרמיום עם תמיכה מובנית ב-RTL. וזה לא שאין ביקוש. אנשים מוכנים לשלם עבור תבניות מוכנות, טווח מחירים של 20$-80$ שווה ערך ל 70-300 ש"ח, לא סכום בשמיים. הביקוש הרב והמחסור בהיצע יצר ביקוש אדיר לשירותי תרגום ויישור תבניות. בישראל עולה התענוג הזה 1,000-5,000 ש"ח, מחיר שאינו מתאים לכל כיס.

יוצרי התבניות בחו"ל לא מבינים איזה שוק מפוספס זה ואני רואה פה הזדמנות יפה. אם מישהו ירים את הכפפה ויציע לאותן חברות שירות להוספת תמיכה ב-RTL תמורת סכום סמלי, ניתן יהיה לעשות פה הרבה כסף.

רעיון לעסק?

בחישוב גס, אם נתמחר הסבה ל-RTL בעלות (מינימאלית) של 250$ לתבנית, עם לקוח דוגמת WooThemes שמשווק קרוב למאה תבניות, אפשר להרוויח 25,000$ כ-85,000 ש"ח.

ואיך אפשר לשכנע אותם להוסיף תמיכה ב-RTL? זה קשה אבל לא בלתי-אפשרי, כ-7.5% מהעולם דובר שפות הנכתבות מימין לשמאל. לעסק כמו WooThemes יש מחזור מכירות שנתי העולה על 2 מיליון דולר, הגדלת קהל היעד ב-7.5% משמע גידול במכירות ב-140,000 דולר. יש להם היגיון כלכלי להשקיע בשדרוג התבניות, וכמובן שנוצר להם יתרון תחרותי מול שאר השחקנים בענף.

ברגע שחברה אחת בסדר גודל של WooThemes מציעה תמיכה ב-RTL כל השאר יצטרפו לחגיגה, וההזמנות צפויות לגדול. עכשיו כשקיבלתם רעיון לסטארט-אפ עם תחזית הכנסות צפויה (מלקוח אחד) ושירות שיוצר יתרון תחרותי ללקוח ויש בו גם היגיון כלכלי, מי מוכן לקחת אותו לידיים שלו?

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

9 תגובות »

 • ארז כותב :

  "אם מישהו ירים את הכפפה ויציע לאותן חברות שירות להוספת תמיכה ב-RTL תמורת סכום סמלי, ניתן יהיה לעשות פה הרבה כסף."

  כבר פניתי לחברות התבניות המובילות (גם לThemeForest לצורך העניין), ואף אחת מהחברות לא נענתה בחיוב לעניין, בטענה שאין לזה ביקוש, או שלא ענו בכלל.
  וכשפניתי לברר האם הם מאשרות לתרגם תבניות ולמכור תמורת אחוזים רק חברה אחת הסכימה, אחת אמרה לי לרכוש רשיון מפתח שלהם (כמה מאות דולרים), והשאר לא ענו/ענו בשלילה.

  לגבי עניין התבניות, לדעתי אם יהיה מקום שבו המתרגמים יוכלו להעלות תבניות שהם תרגמו בצורה חופשית תמורת קרידיט עבור העבודה שלהם, אז העסק יתגלגל ויתפתח יותר במהירות. כי כרגע מי שרוצה לתרגם ולהפיץ תבנית אין לו במה לעשות את זה, חוץ מבלוג אישי ואז הוא לא יקבל חשיפה רבה.

 • צחי כותב :

  בקרוב אתר לתבניות RTL…

 • חולי כותב :

  אהלן,

  תודה על המאמר.

  מה שלי מפריע בעניין העברית וימין לשמאל זה, שבעמודי עריכת התוכן יש בלגן בכתיבת עברית ולועזית יחד… במיוחד כשכותבים קודים בעורך ה html
  אבל אולי זה רק אצלי… 🙂

 • אפרי כותב :

  אני בעד.
  אני עכשיו עובדת על תבנית באנגלית ונתקלת בהמון דברים קטנים שמקשים להפוך אותה לעברית.

 • רפי כותב :

  האם בדקתם את מועדוני התבניות RocketTheme ו-YOOThemer ? למיטב זכרוני בתשתיות שלהם, Gantry ו-WidgetKit יש תמיכה מובנית ב-RTL.

 • רן כותב :

  שלום רמי,

  אני משתמש כעת בתבנית שמותאמת ל-RTL. אבל תכנים מסוימים בה מופיעים באנגלית.
  כמו לדוגמא הקישור ששמתי מוביל לקטגוריה מסוימת – בה מופיעים תקצירים של פוסטים שונים (הצלחתי לסדר את התקצירים בעזרתך) ובתחתיתם מופיע – continue reading. אם אני רוצה לתרגם את המילים האלו לעברית, כמו גם דברים אחרים כמו "פרורי לחם" – HOME.

  הבנתי מכל מני הדרכות שצריך לעשות LOCALIZATION לתבנית. האם זה אמור לפתור את הבעיה?

  תודה רבה.
  רן

 • רמי כותב :

  רן,
  הכל תלוי בתבנית ובאופן בו עשו את ה-LOCALIZATION.

  הדרך התקנית היא עדכון קבצי PO הדרך הלא תקנית היא שינוי המחרוזות בקבצי ה-PHP. אם יש לך קבצי PO, תשנה את המחרוזת דרכם.

 • נועם כותב :

  יש כמה תבניות מצויינות של cyberchimps.com שנראות טוב ופועלות בעברית כמעט ללא בעיות. כל התבניות שלהם מגיבות למכשירים ניידים (סלולארי, טאבלט) ונראות מצויין גם בעברית.

  שוחחתי איתם וקיבלתי תשובה שאני עדיין צריך לברר לעומק – קניית תבנית מקנה זכות שימוש לא מוגבלת.

  שווה לבדוק את הנושא.

 • רן כותב :

  היי נועם,
  אני כרגע משתמש בתבנית של YOOTHEME שלטעמי מרוב שהיא משוכללת היא מאוד לא ידידותית למשתמש. לקח לי המון זמן להבין איך משתמשים בה. גם התמיכה שלהם לא ממש טובה ומוגבלת לשלושה חודשים מתאריך הרכישה.
  אולי באתר הבא אשתמש בסייבר צ'ימפס, נראים טוב.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>