דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.2

5 ביולי 2011 | מאת רמי | 6 תגובות | תגיות: ,

הלילה שוחררה וורדפרס 3.2 גרשווין, על שמו של נגן הג'אז "ג'ורג' גרשווין". הגרסה החדשה מביאה איתה מספר חידושים כשהמרכזיים הם עיצוב חדש לממשק הניהול, תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Eleven, ממשק חדש לכתיבה במסך מלא, שדרוג דרישות המינימום, שיפור ביצועים והקטנת זמן טעינה, הרחבת סרגל ניהול, הפסקת התמיכה באינטרנט אקספלורר 6 ומאות תיקוני באגים נוספים. מידע מורחב בקודקס של וורדפרס על השינויים והחידושים בגרסה 3.2.

ממשק ניהול חדש

הפעם האחרונה שממשק הניהול עבר עיצוב מחדש הייתה עם שחרור גרסה 2.7. מאז, אומנם, בוצעו תיקונים ושיפורים במראה אבל הם לא מהותיים. הפעם הוחלט לשנות לגמרי את העיצוב. נציין שהפונקציונליות לא השתנתה והשינוי בא לידי ביטוי בתצוגה ובמראה.

לוח הבקרה החדש של וורדפרס 3.2

לוח הבקרה החדש של וורדפרס 3.2

תבנית ברירת מחדל – Twenty Eleven

תבנית ברירת המחדל של שנת 2010, בידועה בשם Twenty Ten, החליפה בגרסה 3.0 את התבנית הקודמת Kubrick שליבתה אותנו מגרסה 1.5. כמו כן, הובטח לנו שמדי שנה נקבל תבנית ברירת מחדל חדשה. הבטיחה וקיימו. בשנת 2011, עם שחרור גרסה 3.1, אנו זוכים לתבנית ברירת מחדל חדשה בשם Twenty Eleven. התבנית תומכת במאפיינים חדשים אשר התווספו לוורדפרס בגרסה 3.1 ויש בה שלל חידושים ברמת הקוד אשר ישמשו מפתחי תבניות ללימוד פרקטיקות מקובלות לעיצוב תבניות.

כותרת טקסט + תמונת כותרת עליונה

כותרת טקסט + תמונת כותרת עליונה

כתיבה במסך מלא – כתיבה נטולת הפרעות

במסך כתיבת הפוסטים, יש לנו יותר מדי תפריטים, דבר שמפריע לריכוז ומסיח את הדעת מהמהות האמיתית של מסך זה – כתיבת הפוסט. לכן הושקע מאמץ מיוחד כדי לעצב מחדש ולנקות עד המינימום האפשרי את הכתיבה במסך מלא על מנת לאפשר כתיבה נטולת הפרעות.

כתיבה במסך מלא בוורדפרס 3.2

כתיבה במסך מלא בוורדפרס 3.2

שדרוג דרישות המינימום

אחת המטרות העיקריות שייועדו לגרסה 3.2 היא שדרוג את דרישות המינימום. אחרי בחינה מעמיקה של התשתיות בהם עושים שימוש משתמשי וורדפרס, הוחלט לשדרג את דרישות המינימום ל-PHP 5 ו-MySQL 5. כדי להכין את המשתמשים וחברות האכסון הוחלט לספק מסגרת זמן סבירה של שנה לשדרוג התשתיות. כמובטח, בתום שנה, משוחררת גרסה 3.2 עם דרישות מינימום חדשות – PHP 5.2.4 (לעומת PHP 4.3) ו- MySQL 5.0.15 (לעומת MySQL 4.1.2). השדרוג האוטומטי של וורדפרס מבצע בדיקה לפני השדרוג, אבל ההמלצה היא לבדוק את הנושא מול חברת האכסון לפני השדרוג.

דרישות מינימום חדשות

דרישות מינימום חדשות

שיפור ביצועים

תחילת בפיתוח של 3.2 ליוותה את המפתחים באנרגיות חדשות. במשך תקופה ארוכה בראש סדר העדיפויות עמדה המשימה לשפר ביצועים ולהקטין זמן טעינה. כל המסכים נבחנו על מנת לבחון את זמני טעינה ודרכים שונות והקטין את משך הטעינה. מערכת הקבצים של וורדפרס עברה אופטימיזציה. מערכת השדרוג עברה שיפור רציני המקטין עוד יותר את משך העדכון (שהולך להשתפר עוד יותר בגרסה 3.3). שאילתות איטיות שונו כדי להחזיר תוצאות מהר יותר. תהליכים איטיים שוכתבו. וקוד ישן אשר עשה שימוש בפונקציות של PHP4 הוסר לטובת פונקציות חלופיות ב PHP5 (כל הפונקציות של וורדפרס לטיפול תאריכים, למשל, נמחקו כי הן קיימות ב-PHP5). בקיצור, הקוד עבר בדיקה קפדנית, והמערכת הפכה למהירה יותר.

שינויים נוספים

סרגל הניהול – הסרגל של וורדפרס שמוצג בראש העמוד נועד להקל על ניהול האתר. הסרגל נוסף למערכת בגרסה 3.1 והלקחים שנלמדו מאז עזרו בשיפור חווית המשתמש. הקישור ללוח הבקרה הפך מתת-תפריט לתפריט-ראשי. בתפריט יצירת תכנים חדשים ובתפריט מראה-האתר נוספו הפניות חדשות. התווספו אפשרויות עריכה לקבצי מדיה, טקסונומיה מותאמת אישית ופוסטים מותאמים אישית.

הפסקת תמיכה בדפדפנים ישנים – ממשק הניהול לא תומך יותר באינטרנט אקספלורר 6, דפדפן שהתמיכה בו הופסקה לפני עשור, ושאפילו מיקרוסופט מנסה לזרז את הפסקת השימוש בו. כמו כן, משתמשים שעושים שימוש בדפדפנים ישנים אחרים (גרסאות ישנות של פיירפוקס, ספארי, כרום ואקספלורר 7 ו-8) מקבלים הודעה בלוח הבקרה (וידג'ט בלוח הבקרה) שמודיעה להם שהדפדפן שלהם מיושן וכי יש לעדכן אותו.

קרדיט למפתחים ולמתרגמים – כדי למשוך תורמים נוספים הוחלט ולתת קרדיט לתורמים ולמתרגמים בלוח הבקרה. מסתבר שקיבלתי קרדיט גם כתורם לקוד וגם כמתרגם 🙂 , וגם רבים אחרים שהשתתפו בפרוייקט תרגום וורדפרס כמו שגיב, חתול, רן יניב, יואב ועוד.

עדכון האייקונים של TinyMCE – האייקונים הצבעוניים שונו לאייקונים בצבע שחור-לבן שהופכים לצבעוניים רק כאשר מרחפים מעליהם כדי למנוע הסחות דעת במסך הכתיבה.

וידג'ט התגובות בלוח הבקרה שודרג – מהיום ניתן להגיב לתגובות דרך וידג'ט התגובות בלוח הבקרה מבלי לעבור לפוסט באתר. זה יקל על מנהלי אתרים גדולים שעוקבים אחרי התגובות דרך לוח הבקרה.

שינוי שמות בתפריטים – בגרסה האנגלית שונו שמות לחלק מהתפריטים בצד שמאל. בגרסה העברית התפריטים נמצאים בצד ימין ושמם עודכן בהתאם.

מסכי העזרה עודכנו – העדכון נעשה ברמת התיעוד וברמת ההרשאות כך שמשתמשים שאין להם הרשאות מספקות לבצע פעולות מסוימות יראו במסך העזרה רק הסברים לפעולות שהם כן רשאים לבצע.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

6 תגובות »

 • איתמר כותב :

  הי רמי,
  מתי אתה חושב שיהיה ניתן להוריד את 3.2 בעברית

  איתמר

 • רמי כותב :

  אני מאמין שבימים הקרובים. אנחנו צריכים לסיים את תרגום המחרוזות.

 • מאור כותב :

  תודה על הסיקור המעולה כמו תמיד, רמי!

 • חתול כותב :

  רק אתה ורן קיבלתם קרדיט (אין לי בעיה עם זה).

 • רמי כותב :

  חתול, בגרסאות ה-RC הייתה רשימה ארוכה של כל מי שעזר בתרגום, כנראה שבגרסה הסופית הם ביצעו שינוי כלשהו שמציג רק משתמשים בעלי הרשאות Validator.

 • michal כותב :

  הי רמי ותודה
  אני מבינה שאין תמיכה בדפדפנים ישנים
  אך האם יש לך רעיון כיצד ניתן לפתור בכל זאת את הבעיה הבאה:

  אני משתמשת בתבנית ברירת המחדל – Twenty Eleven
  באקספלורר 7 תפריט הניווט העליון – זז עד לקצה השמאלי של המסך
  בעת ריחוף מעליו –
  חיטטתי שעות רבות בפורומים בחו"ל ושיחקתי בCSS וגם בJS
  ולצערי לא עזר לי

  יש לך אולי רעיון או כיוון?

  תודה רבה!!!!!

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>