דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.3: מנגנון עדכונים אוטומטי ללא מגע ידי אדם

13 ביולי 2011 | מאת רמי | 11 תגובות | תגיות: , , , ,

שלשום נערך כנס וורדקאפ במונטריאל. אחד מאורחי הכבוד המרכזיים בכנס היה מאט מולנווג, בכבודו ובעצמו. בלוגרים שנכחו בכנס סיפרו כי החלק של שאלות-תשובות עם מאט הפך תוך זמן קצר לשיחה על עתיד וורדפרס. מאט סיפק מידע רומז פני עתיד על גרסה 3.3, לדבריו בוורדפרס 3.3 מערכת העדכונים תשודרג כך שכל העדכונים יבוצעו באופן אוטומטי ללא מגע ידי אדם.

לוגו וורדפרס

לוגו וורדפרס

מערכת העדכונים של וורדפרס

בעבר, כדי להתקין ערכת עיצוב, להוסיף תוסף או לשדרג לגרסה חדשה, היינו נעזרים בתוכנת FTP כדי להעלות קבצים לשרת שלנו. בגרסה 2.5 התווספה האפשרות להתקין ולשדרג תוספים דרך ממשק הניהול. בגרסה 2.7 המערכת שודרגה עוד יותר, ושדרוג וורדפרס נעשה גם הוא בלחיצת כפתור מתוך ממשק הניהול. חלפו ימי ה-FTP וניהול האתר הפך לפשוט וקל.

בגרסה 3.2 המנגנון הזה שודרג אף יותר. אם בעבר המערכת הייתה מורידה את כל קבצי וורדפרס, ובמהלך השדרוג היא הייתה דורסת את הקבצים הישנים, אז מעכשיו המערכת מטפלת רק בקבצים ששונו. השינוי הופך את תהליך השדרוג למהיר יותר ואף בטוח יותר.

לדברי מאט, המטרה הסופית היא לאמץ מנגנון דומה למנגנון הקיים בדפדפן כרום מבית גוגל. וורדפרס תבצע עדכון אוטומטי ברקע מבלי שיהיה צורך ללחוץ על כפתור כלשהו.

הסיכונים במנגנון כזה

כולנו רואים את היתרונות במערכת מהסוג הזה, כאשר העיקרי, לדעתי, שאין עוד צורך לשלם לבעלי מקצוע כדי לשדרג את האתר בכל פעם שיוצאת גרסה חדשה. השאלה היא מה לגבי החסרונות במערכת מהסוג הזה?

אני מפחד מהיום בו יפרצו לשרתים המרכזיים של וורדפרס, יוסיפו קוד זדוני, וישלחו עדכון אוטומטי לעשרות מיליוני אתרים ברשת, האתרים ישודרגו מבלי שבעל האתר ידע על כך (הרי זה מתבצע ברקע באופן אוטומטי), ומיליוני אתרים יהיו נגישים לגורמים לא מורשים.

זה לא סיפור בדיוני, זה כבר קרה בעבר. לפני שלושה שבועות גורמים עויינים פרצו לחשבונות של שלושה יוצרי תוספים פופולריים והוסיפו דלתות אחוריות מתוחכמות לתוספים. עשרות מיליוני אתרים קיבלו הודעה על גרסאות חדשות לתוספים, חלקם שדרגו לגרסה "החדשה" של התוסף וקיבלו במתנה דלת אחורית, ללא תשלום, עלינו.

לסיכום

וורדפרס אומנם משחררת את בעלי האתרים מהתעסקות בתוכנה וכך נשאר יותר זמן לכתיבת תוכן. הכיוון הוא נכון. השאלה היא האם הם לוקחים בחשבון את כל מה שעלול להשתבש ונותנים מענה נכון (ומספק) לאותם גורמים.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

11 תגובות »

 • צחי כותב :

  אני לא חושב שזה רעיון טוב בדיוק מהסיבה שציינת- עלול לקרות מצב שמגיע עדכון עם קוד זדוני ואז המון בלאגן… מה שגם אין לדעת מה גרסה חדשה תעשה לבעיות תאימות.

 • חולי כותב :

  הפתרון ההוגן יהיה- שיהיה אפשר לבטל את הפונקציה הזו מלוח הבקרה…

  אם אני כבר כאן אז עוד משו…

  מצטער על הדקדקנות, אבל זה עניין של אופי… 🙂 גרשווין היה בעיקר מלחין (נגן ג'ז זה לא מדויק למרות שהוא גם ניגן וגם ג'ז, וגם מלחין ג'ז זה לא מדויק כי הוא היה מלחין "רחב" יותר). (זה למאמר על 3.2… )

 • גיא כותב :

  בהתחשב בשכיחות הרגרסיות מעדכוני גרסאות (לרבות בשל חוסר תואמות של התבנית/תוספים לגרסה החדשה) קשה להאמין שזה יעבוד

 • רמי כותב :

  גיא, העלית נקודה מעניינת, אבל אפשר לטפל בזה בקלות.

  לפני ההתקנה, המערכת תבדוק תאימות של תוספים/תבניות לגרסה החדשה לפי בדיקה של יוצר התוסף או דיווח של משתמשים (זה מתפבע כבר היום, התוסף יותר התוסף מדווח עד איזו גרסה נבדק והגולשים מדווחים בנפרד עם התוסף עובד ובאיזו גרסה הם משתשמים).

  או, דרך נוספת, יתבצע שדרוג, ואם יהיו שגיאות, המערכת תשחזר את הקבצים מהגרסה הקודמת. חוסר תאימות ידווח לשרתי וורדפרס (כמו שהאתר מדווח לשרתי וורדפרס על פרטי השרת) והם יוכלו לבדוק אילו תוספים לא תואמים ומה בדיוק הבעיה.

  לדעתי, כל נושא התאימות הוא פחות בעייתי. בסך הכל בונים מסד נתונים, כמו של סנפטו, ומבצעים השוואות בין גרסאת וורדפרס לגרסת התוסף ומכניסים פרמטרים נוספים כמו דיווחי משתמשים.

 • גיא כותב :

  אכן,
  יכולת של המערכת לחזור גירסה אחורה בהחלט, בהחלט פיתרון חרום מעולה

  אבל כמובן שבמקרה כזה עדיין לא שודרגה הגירסה.

  אם תשדרג את המערכת היום כשיוצאת גירסה חדשה, קרוב לוודאי שלפחות 50% מהתוספים המותקנים עדיין לא הותאמו/נבדקו לגירסה, וזמני ההתאמה של תבניות ארוכים יותר (אלה מהן שמתוחזקות)

 • רמי כותב :

  גיא, לפני שחרור גרסה ראשית, יוצאות 2 גרסאות בטא ואחרי זה 2-3 גרסאות RC במהלכן נדרשים מפתחי התוספים לבצע התאמות לגרסה החדשה. מהבטא הראשונה עד השחרור עובד יותר מחודש, תקופה מספקת כדי לבדוק תאימות התוסף לשינויים במערכת. לא כל המפתחים עושים זאת, אבל תוספים בתשלום לרוב בודקים תאימות כדי להתעסק פחות עם תקלות אצל הלקוחות שלהם.

 • אלרון כותב :

  לי אין בעיה עם זה כל עוד אפשר לבטל את העדכון האוטומטי. ככה אפשר להתקין ידנית ליתר בטחון.

 • Ariel כותב :

  סורי, רעיון הזוי.
  יש הבדל גדול בין דפדפנים ותוכנות למערכת CMS שעליה מפתחים אין ספור דברים..
  חבל, הם במילא יבטלו את זה, אחרי שכל המשתמשים יעיפו את הפורומים של וורדפרס בתקלות שונות שינבעו כתוצאה מדריסת קבצי תבנית ופלאגינים.

 • רמי כותב :

  תמיד יש צירי לידה, אבל הזמן (והניסיון) עושה את שלו.

 • יוסי ג'אנה כותב :

  לא שהיום לא קיים תוסף שעושה את זה אוטומטית ללא מגע של בעל האתר. צריך להבין שלא כל בעל אתר בוורדפרס הוא עם ידע נרחב או ידע בסיסי בתחום. בעלי עסקים אינם מבינים בכלל בתחום. מה שלנו נראה מובן מאליו, להם זה נראה יפנית. לכן אם הדבר יכנס בורודפרס, רעיון לא רע אבל אני כבר מצפה להרבה בעיות עם תוספים ותבניות.

  רמי צדק, שלפני הוצאה עותק רשמי של המערכת, יש גרסאות בטא שמצריך את בעלי תבניות ובעלי תוספים להתאים אותם אבל… לצערינו זה לא קורה תמיד ובהרבה מקרים התוספים משודרגים רק לאחר הוצאתו של וורדפרס גרסה הרשמית.

  למשל המקרה עם headspace2. התוסף לא פעל כמו שצריך ותקע את ג'אווהסקריפט בפנל ניהול של וורדפרס. כמובן שלאחר שבוע ימים יצא הגרסה החדשה אך לא חסר מקרים דומים.

  בכל מקרה, אני חושב שזה רעיון טוב שתכונה הזאת יכנס לוורדפרס, אבל יחד עם זאת היתי אומר שרעיון מדאיג ויגרור בעיות בהמשך.

 • שלום כותב :

  שלום
  אני נתקלתי בבעיה בעקבות העדכון האוטומטי. האתר עדכן עצמו מגירסה 3.9 לגירסה 3.9.3, ומאז החלו בעיות. כשאני נכנס לאתר כמנהל הוא עובד בצורה מאד איטית, ולוקח לו כ-שתי דקות עד שהוא מתחיל לנגן קובץ!
  שחזרתי את האתר לזמן שלפני העדכון האוטומטי, אך אז עוד לפני שביצעתי עדכון לגירסה 4.1 הוא מיד עדכן את עצמו שוב לגירסה 3.9.3 והבעיות חזרו…
  יש לך פתרון??

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>