דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס ומלחמת הפטנטים של ענקיות הטכנולוגיה

4 בספטמבר 2011 | מאת רמי | אין תגובות | תגיות: ,

המלחמה המשתוללת בין ענקיות הטכנולגיה העולמיות בזירה המשפטית מגיעה לוורדפרס. לפני מספר ימים אישר משרד המשפטים האמריקאי לפייסבוק פטנט המאפשר למשתמשים ברשתות חברתיות לקבוע למי להציג מידע פרטי ולהגדיר מי יכול ליצור איתם קשר, זאת על ידי הגדרת הגדרות נראות. וורדפרס, דרך BuddyPress, חשופה להפרה של פטנט זה.

פייסבוק - וורדפרס

פייסבוק - וורדפרס

פטנט 8,010,458

פייסבוק רשמה פטנט זה בשנת 2004, האישור נמשך קצת יותר מ-7 שנים, ועכשיו יש בידה כלי חשוב במאבק מול המתחרים שלה. אומנם המתחרות הישירות, גוגל וטוויטר, אינן חשופות שכן הן מחייבות שימוש בפרופילים ציבוריים לכל המשתמשים אך קיימים מתחרים נוספים וצריך לחשוב גם על תחרות עתידית.

הפטנט מדבר על הגדרות נראות שהמשתמש קובע כדי להגדיר מי יראה את הפרופיל שלו, והגדרות יצירת קשר כדי לקבוע מי יוכל בעצם רשאי ליצור איתו קשר. משתמשים לא יכולים לתקשר עם משתמשים אחרים שלא על סמך ההגדרות האלה.

השפעה על וורדפרס

וורדפרס מושפעת גם היא מהפטנט החדש של פייסבוק. הפלטפורמה הפתוחה של וורדפרס מאפשרת להרחיב את מערכת המשתמשים שלה ולבצע בה התאמות רבות. התוסף הפופולארי BuddyPress משמש עשרות אלפי אתרים ברחבי העולם להרחבת הפונקציונאליות של וורדפרס כדי לשלב באתר רשת חברתית מותאמת אישית.

נכון להיום, הפלטפורמה של וורדפרס+באדיפרס אינה מהווה מתחרה משמעותי לפייסבוק, אך האימוץ הנרחב של וורדפרס יכול לאיים בעתיד על פייסבוק. ועכשיו יש לה תחמושת מתאימה לבלימת התחרות.

הקרב על המשתמשים

אם בעבר אף אתר לא היה מעוניין לחלוק את המשתמשים (לקוחות) שלו עם אחרים, פייסבוק שינתה את התפיסה. כולם הבינו את צורך, הנוחות והפשטות – משתמשים לא נדרשים יותר ליצור עשרות חשבונות בכל אתר ואילו בעלי האתרים מקבלים גישה למאגר משתמשים בלתי מוגבל בלי השקעה.

ככל שהמגמה התרחבה, פייסבוק קיבלה תיאבון גדול יותר. מההצהרות שלה ניתן להבין כי מטרתה היא להקים רשת חברתית כלל עולמית, והיא אף פיתחה כלים למפתחים המעוניינים לשלב את מערכת המשתמשים שלה באתרים חיצוניים.

חברות רבות, בראשם גוגל, ניסו לשבור את ההגמוניה של פייסבוק אך ללא הצלחה רבה. אבל נראה כי יש פלטפורמה קטנה שבשקט בשקט מצליחה לעשות מהפכה בתחום מערכות ניהול התוכן וניהול אתרי האינטרנט. וורדפרס הפכה את תהליך הקמת האתרים לפשוט ומהיר. ועכשיו, בעזרת BuddyPress, היא מציע פלטפורמה פשוטה להקמת רשתות חברתיות מקומית/פרטיות שלא תלויה בגורמים חיצוניים.

הפשטות של וורדפרס+באדיפרס יוצרת גלים ברשת. לא עוד עשרות פיתוחים עצמאיים שלא מדברים ביניהם, עכשיו יש מערכת סטנדרטית המפעילה עשרות מיליוני אתרים בעולם, שכולם כתובים באותו קוד, ועם הכלים הנכונים הם יוכלו בעתיד לדבר אחד עם השני ואולי אף להתחרות בפייסבוק.

הולך להיות מעניין…

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>