דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.3

13 בדצמבר 2011 | מאת רמי | 30 תגובות | תגיות: ,

אתמול שוחררה וורדפרס גרסה 3.3 על שם "סאני סטיט" הגרסה השלישי שמשוחררת השנה, והיום שחררנו את גרסה 3.3 בעברית. בגרסה זו יש המון חידושים כמו מעלה הקבצים החדש, שיפורים בממשק המשתמש של לוח הבקרה, תפריטים נגללים, חלונות הסבר למאפיינים חדשים, עמוד אודות חדש, הודעת ברוכים הבאים המוצגת אחרי התקנת גרסה חדשה, כתיבה שיתופית נוחה יותר, כלי יבוא מטמבלר, שיפורים במערכת הוידג'טים, שיפור ביצועים בקישורים קבועים וחידושים רבים נוספים.

 מעלה קבצים חדש

מעלה קבצים חדש מבוסס Plupload מאפשר להעלות קבצים בצורה קלה פשוטה ומהירה יותר. מעלה הקבצים מאפשר לגרור ולשחרר קבצים לתוך אזור העלאת הקבצים בלחיצת כפתור אחת. ניתן לגרור קובץ אחד או מספר קבצים. כמו כן, בעמוד הוספת/עריכת הפוסט אין יותר 4 איקונים לסוגי הקבצים השונים, מעתה אייקון אחד להעלאת קבצים, והמערכת מזהה באופן אוטומטי את סוג הקובץ ומציגה את השדות שיש למלא על פי הסוג. כמו כן, התווספו פורמטים נוספים לסוגי הקבצים שניתן להעלות לאתר. לסיכום, ממשק נקי ונוח יותר, ומערכת אוטומטית ופשוטה יותר.

וורדפרס 3.3 - מעלה קבצים חדש

וורדפרס 3.3 - מעלה קבצים חדש

תפריטים נגללים

אחת המטרות המרכזיות של צוות העיצוב הייתה לצמצם את מספר לחיצות העכבר שיש לבצע על מנת להגיע למסכים השונים. הדרך היא תפריטים נגללים אשר נפתחים כאשר מרחפים מעליהם. העברת העכבר על התפריט מציגה תתי-תפריטים מבלי לחיצת כפתור מיותרות, הדבר מאפשר למשתמש לגשת לכל תפריט בלוח הבקרה בלחיצת כפתור אחת בלבד, וללא טעינת דפים מיותרים. נוח, פשוט וחוסך הרבה זמן.

וורדפרס 3.3 - תפריטים נגללים

וורדפרס 3.3 - תפריטים נגללים

סרגל כלים

בגרסה 3.3 הכותרת (Header) של ממשק הניהול שולבה עם סרגל הניהול (Admin Bar) שהתווסף בגרסה הקודמת, וביחד הם יצרו את הסרגל הכלים (Tool Bar). ואם בגרסה הקודמת כל משתמש יכל לבחור דרך הפרופיל שלו האם להציג את סרגל הניהול באתר או בלוח הבקרה (או בשניהם), אז בגרסה 3.3 הסרגל מופיע כברירת מחדל בלוח הבקרה, והמשתמש יכול לבחור רק אם להציגו גם באתר או לא.

כמו כן, קישורים בסרגל הכלים המשודרג שונו. קישורים מיותרים הוסרו, קישורים שימושיים נותרו והתווספו קישורים חדשים לעמוד "אודות וורדפרס" ולמקורות חיצוניים הקשורים לוורדפרס (פורום, קודקס, ועוד).

וורדפרס 3.3 - סרגל כלים

וורדפרס 3.3 - סרגל כלים

חלונות הסבר

מאפיין חדש שהתווסף לגרסה זו אלה הם חלונות ההסבר. הם מאפשרים להסביר למשתמשים בקצרה איך להשתמש בחלקים שונים במערכת או במאפיינים השונים. הדבר יעזור בגרסאות הבאות להציג מאפיינים חדשים שהתווספו, או יעזור ליוצרי תוספים שרוצים ללמד את המשתמשים איך להפעיל את התוסף.

יש היגיון בהוספת חלונות הסבר, במקום להכריח את מיליוני המשתמשים לחפש ברשת איך להשתמש בתוכנה, התוכנה תחנך את המשתמשים מהאזור אותו הם מכירים – מתוך לוח הבקרה של האתר שלהם.

וורדפרס 3.3 - חלונות הסבר

וורדפרס 3.3 - חלונות הסבר

מסכי לוח-בקרה

בגרסה 3.3 כל המסכים עברו שיפוץ כללי. הוצג API חדש לעבודה עם מסכים – WP_Screen – שמאפשר ליצור מסכים עשירים, להתאים את המסך לתוכן (עיצוב רספונסיבי שמותאם גם טאבלטים דוגמת האייפד), ולהוסיף תיעוד עשיר בלשונית עזרה.

לשוניות עזרה

לשוניות העזרה שודרגו שידרוג רציני, במקום דף הסברים ארוך שהיה בעבר, העזרה חולקה למקטעים. העזרה חולקה לשלושה טורים הימני, מציג את נושאי העזרה, המרכזי את התוכן, והשמאלי קישורים לתיעוד במקורות חיצוניים (בעיקר לקודקס). גם מפתחי תבניות ומפתחי תוספים יכולים לעשות שימוש במסכים העזרה כדי להעביר לשם את התיעוד. ובכך להפוך את התוסף לנוח יותר לשימוש.

וורדפרס 3.3 - לשוניות עזרה

וורדפרס 3.3 - לשוניות עזרה

הודעת ברוכים הבאים

בגרסה 3.3 זכינו להודעת ברוכים חדשה המופיעה בעמוד הראשי בלוח הבקרה. הודעה חשובה זו מסבירה אילו ההגדרות יש להגדיר על מנת להפעיל את האתר. הדבר חשוב מאוד למשתמשים חדשים שאינם מכירים את המערכת והיא מדריכה אותם בשלבים הבסיסיים שיש לעבור על מנת להרים אתר מבוסס וורדפרס.

וורדפרס 3.3 - הודעת ברוכים הבאים

וורדפרס 3.3 - הודעת ברוכים הבאים

בסיום התהליך ניתן להסתיר את הודעת הברוכים הבאים, ואם רוצים ניתן להציגה שוב דרך הלשונית אפשרויות תצוגה.

עמוד אודות / מה חדש

עמוד חדש התווסף בגרסה 3.3, עמוד האודות (about.php). בעמוד זה מוצגים כל החידושים בגרסה הנוכחית ובתתי הגרסאות שיצאו אחריה. זה עמוד מאוד שימושי ומאוד אינפורמטיבי למשתמש, אבל בתור אחד צריך לתרגם את העמוד הזה לא בדיוק שמחתי לראות כל כך הרבה טקסטים. 🙁

עריכה שיתופית

מרבית משתמשי וורדפרס בטח לא מכירים את התופעה אבל אתרים גדולים מכירים אותה ועוד איך. כאשר יש אתר מרובה משתמשים, עם כותבים שיוצרים פוסטים ועורכים שמתקנים אותם לפני הפרסום, יש תופעה מעצבנת שאחרי שהעורך משקיע חצי שעה בעריכת הפוסט ומנסה לשמור, נאמר לו שפוסט פתוח את המשתמש אחר והעבודה שלו יורדת לטמיון. בגרסה 3.3 תוקנה הבעיה וההודעה תוצג רק אם המשתמש האחר עדיין עורך את הפוסט.

וורדפרס 3.3 - עריכה שיתופית

וורדפרס 3.3 - עריכה שיתופית

שיפור ביצועים במבנה קישורים

בעבר וורדפרס סבלה מבעיה מאוד רצינית של ביצועים כאשר האתר עשה שימוש במבנה קישורים מבוסס על שם הפוסט (%postname%). לאורך השנים כולם הכירו את הבעיה אבל לא טיפלו בה מסיבות כאלה ואחרות. לאחרונה, בגלל השימוש בגובר במבנה קישורים המבוסס על שם הפוסט, הוחלט לטפל בבעיה מהשורש. החל מגרסה 3.3 ניתן להגדיר קישורים יפים מסוג %postname% ללא חשש לירידה בביצועים. הפתרון, כך מסתבר, כל כך עד שהוחלט להוסיף את מבנה הקישורים הזה להגדרות מבנה קישורים בכל התקנות וורדפרס. זהו, עכשיו לא צריך למהר לרכוש שרת חזק יותר כאשר נפח התעבורה עולה.

וורדפרס 3.3 - מבנה קישורים

וורדפרס 3.3 - מבנה קישורים

תרגום לעברית

גם הגרסה העברית של וורדפרס זכתה למקצה שיפורים, בעיקר בכל הקשור לתרגום. בניסיון לשפר את איכות התרגום לשפה העברית השקתי לפני חודשיים-שלושה את הפרוייקט לשיפור איכות התרגום של וורדפרס. אומנם לא כל המחרוזות תוקנו, אבל המרכזיות שבהן שוכתבו. וורדפרס עוברת ללשון זכר ו/או לשון נייטרלית, בהתאם לקונטקסט. והתהליך מבוצע על ידי משתמשי המערכת. יש לנו עוד הרבה עבודה ונשמח מאד אם משתמשים נוספים יצטרפו ליוזמה.

וורדפרס 3.3 - המתרגמים לעברית

וורדפרס 3.3 - המתרגמים לעברית

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

30 תגובות »

 • רמי כותב :

  הלילה שדרגתי 12 אתרים, אם אינני טועה, והכל עבר ללא בעיות. השדרוג האוטומטי עובד מצויין וכך גם שדרוג התוספים וערכות העיצוב. עדיין לא נתקלתי בבעיות מיוחדות.

 • יקיר כותב :

  אני משדרג ככה בלחיצה הוא שצריך לעשות גיבוי שלא הקרא כלום עבדתי על האתר כי חודשיים באיך .

 • יובל כץ כותב :

  תודה רבה, נראה מצויין ואני הולך לבדוק

 • רמי כותב :

  יקיר, השדרוג האוטומטי של וורדפרס אינו יוצר גיבויים. את הגיבוי אתה יוצר בעצמך, כדי שתוכל לשחזר אם השדרוג משתבש.

 • חתול כותב :

  שדרגתי כמה אתרים ובכולם לא נצפו בעיות.
  אני לא אוהב את הסרגל העליון, השתמשתי בתוסף שיצור סרגל עליון מוצלח יותר, ויוצר גם תפריטים נפתחים שלא ברור למה רק עכשיו הגיעו לוורדפרס, וכרגע שני הסרגלים ביחד לא נוחים.
  הרגשתי חשוב כשראיתי שאני מופיע בקרדיטים.

 • רמי כותב :

  חתול, אני דווקא אהבתי את סרגל הכלים החדש, אני מרגיש שהוא נקי יותר ושימושי הרבה יותר.

 • חתול כותב :

  שימושי יותר מסרגל בררת המחדל הישן. אני משתמש בתוסף ozh admin menu שמציג את התפריטים של וורדפרס כתפריטים נפתחים בסרגל העליון והוא עדיין יותר נוח.

 • iphoneil כותב :

  חבל לי על דבר אחד,

  היכן נעלמה אפשרות החיפוש בסרגל הכלים? האם ניתן להוסיף את החיפוש לשם? אשמח לטיפ או הדרכה

 • רמי כותב :

  החיפוש לא נעלם, הוא נמצא בצידו השמאלי של סרגל הכלים. יש שם אייקון של זכוכית-מגדלת, לחיצה על האייקון מציגה את שדה החיפוש.

 • iphoneil כותב :

  אצלך הוא מופיע באתר…

  אצלי באתר הוא לא מופיע יש סיבה למה?

 • רמי כותב :

  כנראה יש איזה תוסף שמשבש את התצוגה. ממליץ לכבות את כל התוספים, ואז להפעיל אותם אחד-אחד אז שתמצא את התוסף הבעייתי.

 • מיכל כותב :

  הי
  נחמדים השיפורים , אבל..
  שינוי אחד שסתם מעיק הינו בנושא התרגום

  בכדי להיכנס להגדרות של שפת הניווט, כמו למשל להחליף את המילה "previous" במילה "קודם" או להחליף את הכיוון של חיצי הניווט יש להיכנס אל ספריות הקבצים – אל /languages

  וזה כבר לא נשלט מתוך הפאנל של הניהול כפי שעשיתי בגירסא הקודמת מתוך functions.php

  אשמח שתתקנו אותי אם אני טועה

  תודה,
  מיכל

 • מיכל כותב :

  ויש גם בעיה..
  על אף שהגדרתי מתוך לוח הבקרה – ב"ניראות" שפוסטים יוצגו בפידים כתקצירים
  הם מוצגים מלאים..
  (/options-reading.php)
  וידאתי.. ואני עם גרסה 3.3–he_IL

  ושוב, אשמח לתגובתכם

  TNX

 • רמי כותב :

  היי מיכל, את צריכה להפריד בין תרגום ה- Backend לתרגום ה-Frontend. אנחנו תרגמנו את ממשק הניהול (Backend), הבעיה שאת מתארת נשמעת כמו בעיות תרגום בתבנית (Frontend). תקני אותי אם לא הבנתי אותך נכון.

  לגבי הפידים, ניסיתי לשחזר, ואצלי הכל היה בסדר. יחד עם, זאת היו שנויים בקבצים שמטפלים בפידים. בספרייה הראשית, למשל, נמחקו הקבצים הקשורים לפידים של RSS2 ו-ATOM. אין לי פתרון קסם, צריך לבדוק את האתר שלך.

 • iphoneil כותב :

  שדיברתי שאפשרות החיפוש לא מופיעה התכוונתי באזור הניהול בסרגל כלים. האם ישנה דרך להוסיף את אפשרות החיפוש בסרגל הכלים?

 • רמי כותב :

  אפשר לעשות את מה שאתה מבקש, תנסה לעשות שימוש בפילטר "in_admin_header". ראה פוסט נפרד בנושא.

 • נעמה כותב :

  שוב תודה לך ולכל המתרגמים האחרים על העבודה הטובה והזריזות

 • isimple כותב :

  נראה טוב, האמת מוקדם מידי להתנסות כי לא ידוע אם יש תמיכה בכל מיני תוספים שימושיים.

 • אבי כותב :

  אני בבעייה!

  נסיתי לשדרג והתוכנה נתקעה לי במסך לבן.

  באתר אחר שגם הוא הגיע במקום לשדרוג לדף לבן – שדרגתי לאנגלית – עכיו כל ממשק הניהול נראה נוראי!

  איך מצעים שדרוג נכון?

 • מיכל כותב :

  הי רמי
  ותודה על התשובה
  אני מבינה שתרגמתם את ממשק הניהול (ה- Backend)

  עדיין חסרה לי ההבנה מדוע השליטה כעת על התרגום איננה יותר מתוך לוח הבקרה באמצעות functions.php, אבל מילא.. על זה אני אתגבר

  הבעיה של הפידים מטרידה אותי הרבה יותר
  לצערי לא הבנתי מהם השינויים בקבצים שמטפלים בפידים.
  מה זאת אומרת בספרייה הראשית שבה נמחקו הקבצים הקשורים לפידים של RSS2 ו-ATOM? תוכל לכוון אותי לאן להיכנס?

  תודה רבה!

 • רמי כותב :

  מיכל, ניתן לשלוט על התרגומים דרך הקובץ functions.php, ראי פוסט שכתבתי בנושא.

  לעניין הפידים, שמתי לב שבגרסה 3.3 הקבצים הבאים הוסרו מהספרייה הראשית: wp-atom.php, wp-rss.php, wp-rss2.php, wp-commentsrss2.php. לא צללתי פנימה כדי לראות אילו שינויים חלו באופן הצגת הפידים וגם לא בדקתי את ההשפעה של השינוי הזה על המערכת (לא אמורה להיות השפעה).

  אם נתמקד בבעיה שלך, לעדכון גרסה לא אמורה להיות השפעה על תפקוד האתר. יתרה מכך, לא שקראתי על דיווחים נוספים של בעיוץ במערכת הפידים בגרסה 3.3. המסקנה שלי היא שיש לך תוסף כלשהו שמשבש את אופן פעולת הפידים.

  כבר נתקלתי בתוספים שהשפיע על תפקוד גרסה 3.3. תכבי את כל התוספים ותדליקי אותם אחד אחד, עד שתמצאי את התוסף הסורר.

 • אודי בורג כותב :

  אכן, שיפורים מצוינים בגירסה הנוכחית.
  שמתי לב גם לשיפור במהירות טעינת הבלוג, שיפור משמעותי.
  התפריטים נוחים בהרבה מאלו שהיו עד כה.
  אני מרוצה!!!
  כל הכבוד למפתחים.

  אודי.

 • רמי כותב :

  אודי, אכן יש שיפור ניכר בביצועי המערכת, במיוחד באתרים גדולים עם הרבה מאוד פוסטים.

 • מיכל כותב :

  ):
  רמי, לא התכוונתי לשינוי של הטקסט בממשק הניהול. אלא בפוסטים עצמם (בקליינט)

  לדוגמא: אם יש פוסט שהכותרת שלו "ABC", אז תמיד מופיע מעליו ניווט לפוסט הבא ולפוסט הקודם, וכתוב: – ← Previous Next → , וכתוב גם – Posted on 06/12/2011 by מיכל הופמן
  אני רוצה לכתוב את זה בעברית. כלומר לכתוב "הפוסט הבא", "הפוסט הקודם".

  וחוץ מזה לגבי הבעיה השניה של הפוסטים שמופיעים בעמוד הפידים מוארכים ולא מקוצרים – כיביתי את כל התוספים ולא הצליח לי כלום

  פליז תושיע ותגיד לי שהפתרון מה זה פשוט
  נראה לי שסך הכל השקעתי בזה כבר שלושה ימים.. שלמים ואני כל כך מתוסכלת שביצעתי את השדרוג.

  תודה רבה על הסבלנות

 • רמי כותב :

  מיכל, זה כבר נשמע כמו בעיית תרגום בתבנית. צרי איתי קשר במייל ואני אנסה לעזור לך.

 • סיגל כותב :

  יסיתי לשדרג את האתר שלי באופן אוטומטי ועפתי באמצע , עכשיו אני לא יכולה להכנס WORDPRESS אני מקבלת הודעות שגיאה.
  מה עלי לעשות?
  (לפני שעשיתי שדרוג אוטומטי הורדתי את ספרית התקנה למחשב שלי, אם אני העביר את הקבצים החדשים במקום הקבצים הישנים זה יפתור לי את הבעיה ? האם זה ימחוק לי את הנתונים באתר? היכן נמצאים העמודים

 • אילן כותב :

  רמי אהלן, שדרגתי כמובן לגירסא העדכנית והמחודשת. משום מה איני מצליח להכנס לפידים באתר. פיד התגובות מאידך, עובד חלק. יש לך איזה רעיון ?

 • עדי מאור סיסו כותב :

  שלום רמי,
  העדכון החדש באמת מהותי ומקיף, יחד עם זאת יש לי בעיה רצינית של הוספת תמונות בפונקציית העלאת קבצים החדשה.
  כשאני לוחצת על הכפתור נפתח לי מסך שקוף חדש, אך מסך בחירת הקבצים אותו הראת מעלה, כלל לא מופיע לי.
  ואני לא יחידה.
  בדקתי עם עוד כמה בלוגריות ששידרגו והן נתקלו באותה הבעיה.
  האם היא מוכרת?
  מה ניתן לעשות?
  תודה,
  עדי

 • יצחק כותב :

  מזל טוב רמי!!!
  בהצלחה גם בהמשך!
  ותודה רבה על כל המידע והעזרה…!!!
  יצחק.

 • יאיר כותב :

  דווקא לי יש בעיה 🙁 ,

  עשיתי שדרוג לכמה מהאתרים שלי – כולם עברו חלק –
  2 נתנו EROR, אחד נשאר כמו שהוא זה בסדר.
  והגרוע מכל, האתר הכי חשוב, קיבל EROR,
  וחזר אחורה לשנת 2011!!!
  — אין לי גיבוי בשבילו

  ואפילו כשניסיתי מגודדי לעשות שחזור בהיסטורי,
  האתר לא חוזר לקדמותו.

  נמחקו עמודים + תמונות בעצם כל השינויים שעשיתי לאחר 11/2011.

  חייב עצה דחוף!!!

  אפילו אפשר לשלוח לי מייל – אשמח לשמוע איך לעשות שחזור – זה קרה אתמול בערב.
  yairsvet@gmail.com

  עזרה דחוף 🙁

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>