דף הבית » חדשות ועדכונים

5 מיליון הורדות לוורדפרס 3.3

14 בינואר 2012 | מאת רמי | 4 תגובות | תגיות: ,

לפני כחודש שוחררה גרסה 3.3 של וורדפרס וכבר מונה ההורדות חוצה את רף ה-5 מיליון הורדות. מאחר ואין סטטיסטיקה רשמית, יש לאחד מידע ממספר מקורות על מנת לבחון את מצב המערכת. אני עוקב אחרי המידע הזה באופן קבוע ומשתדל לחלוק אתכם את הממצאים שלי.

מונה ההורדות של וורדפרס 3.3

מונה ההורדות של וורדפרס 3.3

גרסאות וורדפרס בשימוש

מונה ההורדה מתאפס בכל פעם שמשוחררת גרסה ראשית. הגרסה הראשית האחרונה היא גרסה 3.3, היא שוחררה ב-12 בדצמבר 2011. כיום, חודש אחרי השחרור, חמישה מיליון אתרים מסביב לעולם כבר עושים שימוש בגרסה החדשה, מדובר בכ-5.2% מכלל אתרי הוורדפרס בעולם.

ממצא מדאיג זה מעיד על כך שכ-95% מאתרי וורדפרס בעולם אינם מאובטחים כראוי משום הם מריצים מערכות ישנות. רק 80% מהאתרים עושים שימוש בגרסאות 3+ של וורדפרס, היתר (20%) עושים שימוש בגרסאות 2 למיניהן.

גרסאות וורדפרס בשימוש

גרסאות וורדפרס בשימוש

צמיחה הולכת ופוחתת

מאז התחלתי לעוקב אחרי הנתונים הסטטיסטיים של וורדפרס, מצאתי שתי מגמות בולטות האחת ידועה והשנייה לא. קיים גידול משתמשך באימוץ של וורדפרס (את זה כולנו יודעים), אבל קצב הצמיחה הולך ופוחת מגרסה לגרסה.

כיוון שאני לא גוגל, אינני יכול לסרוק את האינטרנט ולבדוק כמה אתרים מבוססי וורדפרס יש בעולם, למרות שקיימים מספר חברות מלבד גוגל שעושות בדיוק את זה (ראו כאן וכאן). אני עוקב אחרי מונה ההורדות של המערכת ומשקלל את הנתונים לאורך זמן. המונה מתאפס בכל פעם שיוצאת גרסה ראשית, וזה מקל בזיהוי מגמות וניטרול רעשים.

אז הנה הממצאים העדכניים:

כמות ההורדות של וורדפרס ליום בגרסאות 3.0-3.3

כמות ההורדות של וורדפרס ליום בגרסאות 3.0-3.3

סטטיסטיקות וורדפרס 3.0-3.3

סטטיסטיקות וורדפרס 3.0-3.3

וורדפרס צומחת ונתח השוק שלה עולה מיום ליום אבל הצמיחה שלה הולכת ופוחתת. גרסה 3.0 הייתה הגרסה המוצלחת ביותר, עד כה. מאז חלה ירידה בקצב הצמיחה. עד שהגיעה גרסה 3.3.

הסיבות לירידה בצמיחה

המפתחים ממשיכים לשחרר גרסאות ראשיות סתמיות שכוללות בעיקר שינויים עיצוביים בממשק הניהול, ללא שינויים משמעותיים בפונקציונליות של המערכת. אם נבחן את הגרסה הפופולרית ביותר בשימוש, ניווכח כי זו גרסה 3.0 הציגה את המספר המרבי ביותר של מאפיינים חדשים, שרק בגללם היה כדאי לשדרג.

בגרסאות 3.1 ו-3.2 קצב השכלולים פחת וכמות המאפיינים החדשים הייתה מאכזבת למדי. המשתמשים הצביעו ברגלים וכמות השדרוגים לגרסאות העדכניות צנחה. זה מובן לחלוטין, אין טעם לשדרג את המערכת רק בשביל עיצוב חדש לממשק הניהול.

בניגוד לגרסאות 3.1 ו-3.2, בגרסה 3.3 הוצגו מאפיינים חדשים שרק בשבילם היה כדאי לשדרג, והדבר בא לידי ביטוי בכמות ההורדות.

וכדי להשתפר בעתיד, הייתי ממליץ למפתחים לקרוא את הפוסט הבא.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

4 תגובות »

 • מאור כותב :

  בגדול נדמה לי שההייפ שהיה סביב וורדפרס 3.0 היה גדול יותר מההייפ שהיה סביב 3.3, ובצדק. אמנם הוצגו בוורדפרס 3.3 פיצ'רים מאוד חשובים, אבל וורדפרס 3.0 היה מיילסטון חשוב מאוד בהתפתחות של וורדפרס, כמו כן יותר שינויים ותוספות התבצעו בוורדפרס 3.0 מאשר ב-3.0 בדיוק כמו שציינת במאמר. הפוסט שקישרת אליו בסוף — מעניין במיוחד.

 • רמי כותב :

  הלינק בסוף הכתבה הוא לא היחיד, בתקופה האחרונה הם מתרבים. ואני מזדהה איתם.

 • אלעד כותב :

  בעיניי התאימות של התוספים המותקנים במערכת לגרסה חדשה של וורדפרס – היא הסיבה העיקרית לעיכוב בעדכון.

  זה אומר שאני צריך לשדרג את המערכת בשרת מקומי ולבדוק באופן יסודי שהכל עובד תקין או לחכות שהמפתחים של התוספים ייבדקו תאימות לגרסה.

 • רמי כותב :

  היי אלעד,

  הדבר נכון בהנחה שאתה משתמש בתוספים מוכנים, ו/או הרבה תוספים שדורשים בדיקה. אבל יש אתרים בהם נעשה שימוש מינימלי בתוספים, בין אם האתר לא מציע פונקציונליות מתקדמת ובין אם האתר עושה שימוש בתוספים בפיתוח עצמי.

  אבל בגדול אתה צודק. תוספים לא תואמים מעכבים את תהליך השדרוג.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>