דף הבית » חדשות ועדכונים

קודקס חדש עבור bbPress ו-BuddyPress

19 בפברואר 2012 | מאת רמי | 5 תגובות | תגיות: , , ,

הקודקס של וורדפרס הוא אתר מבוסס ויקי בו תמצאו תיעוד במגוון נושאים הקשורים לוורדפרס. ההצלחה של מאגר המידע הפתוח הזה לא נעלמה מעיני המפתחים, החל מהשבוע שעבר נפתח קודקס עבור bbPress וכן קודקס עבור BuddyPress.

הקודקס של BuddyPress

הקודקס של BuddyPress

בניגוד לקודקס של וורדפרס המבוסס על מדיה-ויקי. הפעם הוחלט להשתמש במערכות הפנימיות של וורדפרס כדי ליצור אתר מידע המכיל תיעוד על שני התוספים הנ"ל.

אז איך הם עשו זאת?

ראשית נציין שמדובר בהתקנת רשת אתרים. הקודקס הוא אתר ברשת שקיבל תת-דומיין בשם codex. דבר שני, "הערכים" הם דפים רגילים. כל דף הוא ערך נפרד. וכל אחד יכול להתחבר למערכת כדי לערוך דפים, כל שאתם צריכים זה להוסיף /wp-admin/ לכתובת ה-URL ולהתחבר למערכת בעזרת משתמש של WordPress.org. כיוון שההרשמה פתוחה לכולם, כל אחד יכול לערוך את הקודקס.

הקודקסים החדשים של bbPress ו-BuddyPress מהווים דוגמא לאופן בו ניתן לקחת את המערכת כמה שלבים קדימה. בתוך וורדפרס מובנית מערכת ניהול גרסאות כך שניתן לעקוב אחרי שינויים שבוצעו בדפים (בדומה למערכת ניהול הגרסאות של מדיה-ויקי).

יתרה מכך, במערכות ויקי יש "קטגוריות", ואילו בקודקס החדש נוצרו מספר טקסונומיות (version, component, type, context) כך שמדובר מערכת מרובת קטגוריות. זאת מבלי לציין שלעמודי וורדפרס יש היררכיה כך שניתן ליצור ערך ראשי ותת-ערכים, שזו עוד דרך לקטלג תכנים במאגר מידע.

הדובדבן שבקצפת, מאפיין שאינו קיים במערכות ויקי, זו האפשרות לשייך תמונה ראשית לכל ערך.

החסרונות הם שבוורדפרס אין דפי הפניה (למרות שיש תוספים שעושים זאת), וורדפרס אינה מסמנת ערכים חסרים בצבע אדום (בוורדפרס כל הערכים כחולים), לא ניתן לראות אילו דפים מפנים לערך מסויים (למרות שניתן לבצע מניפולציה בפינגים כדי להציג זאת). וחסרים עוד כמה מאפיינים שקיימים המדיה-ויקי שעדיין אינם קיימים בוורדפרס. כמובן שניתן להשלים חוסרים אלה על ידי פיתוח תוספים יעודיים.

קודקס משלכם

בהתחלה חשבתי לכתוב ידיעה קצרה במספר מילים על הקודקסים החדשים. אבל ככל שהתעמקתי בנושא הבנתי כמה זה מהפכני. לא עוד מערכת מדיה-ויקי המורכבת, העולם צועד לעבר פתרונות פשוטים – וורדפרס מספקת מענה זה.

כל מי שניסה להתקין מערכת מדיה-ויקי יודע שזה לא דבר מסובך אבל זה גם לא תהליך פשוט. יש עקומת למידה מסויימת אבל בסוף כולם מצליחים. בשלב הבא, אחרי ההתקנה, צריך לבצע שינויים והתאמות, וגם פה התהליך לא מורכב אבל הוא מאוד ארוך(!) כל מי שניסה, יספר שזה גוזל זמן. המון זמן.

ואז הגיעה וורדפרס והחיים הפכו לקלים יותר…

מה שהם עשו עם הקודקסים החדשים, זה להראות לעולם שלא חייבים להשתמש במערכת ויקי כדי ליצור מאגר מידע, אפשר לעשות זאת גם עם וורדפרס. ההתקנה פשוטה ומהירה יותר, קל יותר לבצע שינויים עיצוביים בעזרת מערכת התבניות של וורדפרס, יש מערכת ניהול גרסאות מובנית, יש מערכת קיטלוג מתקדמת (טקסטנומיות), יש היררכיית עמודים ועוד…

השלכות רחבות היקף

אני חושב שהעולם הטכנולוגי מפספס פה מהלך משמעותי מאוד. וורדפרס השתלטה על עולם הבלוגים, המערכת שולטת ביד רמה בענף מערכות ניהול התוכן (שווה בנתח שוק לכל מערכות ניהול התוכן יחדיו), היא נכנסת לאט לאט לתחום הפורומים והרשתות החברתיות (בעזרת תוספים כמו bbPress ו-BuddyPress) ועכשיו היא מכוונת להציע חלופה פשוטה וקלה לתפעול למערכת מדיה-ויקי.

ימים יגידו זאת, אבל מבחינתי מדובר בלא פחות מאשר  מ-ה-פ-כ-ה!!

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

5 תגובות »

 • Ariel כותב :

  נכון שוורדפרס באמת מערכת נוחה ויעילה לסידור תכנים. אבל עדיין הדרך ארוכה מאוד ממערכת הויקי שמוכיחה עליונות אדירה בכל הקשור לארגון תכנים מרובי משתמשים.

  נהפוך הוא: וורדפרס עדיין רחוקה מלהיות מושלמת בכל הנושא של ריבוי משתמשים באתר. אפילו מערכת ההרשאות (Roles and Capabilities) שלה צולעת לעומת מערכות תוכן אחרות שלא נזכיר את שמן.

  לדעתי זו עדיין לא מהפכה, אך בהחלט קריאת כיוון. ולווי וזה ימשיך.

 • רמי כותב :

  אריאל, אני מסכים, יש עוד הרבה בעיות.
  יחד עם זאת, אבל ברגע שמתווים כיוון, השאר מסתדר והפתרונות מגיעים עם הזמן.

 • מאיה כותב :

  הי
  איך נרשמים לRSS של האתר הזה?

 • רמי כותב :

  מאיה, גשי ל:
  http://www.wp-tricks.co.il/feed/

 • מאיה כותב :

  תודה! 🙂

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>