דף הבית » סקירת תוספים

תוספים: לנייד אתרי וורדפרס מסביבת הפיתוח לשרת ובחזרה

3 באפריל 2012 | מאת רמי | 18 תגובות | תגיות: , , ,

היום אני אציג תוסף מאוד שימושי המאפשר לנייד אתרי וורדפרס מסביבת הפיתוח לשרת ובחזרה. התוסף גם מאפשר לנו ליצור גיבויים, לשכפל אתרים, להעתיק אתרים ולנייד אותם בין דומיינים. לתוסף קוראים Duplicator, ומלבד העובדה שהוא עובד כמובטח – הוא חינמי לחלוטין.

תוסף הדופליקטור - מאפשר לנייד אתרי וורדפרס בין שרתים

תוסף הדופליקטור - מאפשר לנייד אתרי וורדפרס בין שרתים

חברו הטוב של המפתח

מפתחי וורדפרס עובדים בדרך כלל בסביבת פיתוח על המחשב המקומי (localhost) בבית או במשרד. בסיום תהליך הפיתוח יש להעלות את האתר לשרת. לכל מפתח שיטות עבודה משלו. חלק עושים זאת באופן ידני – מעתיקים קבצים (FTP) ונתונים (phpMyAdmin), אחרים נעזרים בתוספי וורדפרס יעודיים או בשירותי פרימיום למינהם (לרוב בתשלום).

גם לפני שדרוג גרסאות וורדפרס או לפני שדרוג תוספים, מקובל להוריד את האתר לסביבת פיתוח ולבצע שדרוג מקומי כדי לבחון את השפעת השדרוג על האתר. מעבר בין חברות אכסון או במעבר בין שרתים, מצריכים גם כן ביצוע גיבוי-שחזור של אתרי וורדפרס שלמים.

תוסף הדופליקטור מאפשר לנו לעשות את כל זה באופן אוטומטי במספר לחיצות עכבר. פשוט יוצרים גיבוי של המידע בשרת אחד, ומשחזרים בשרת אחר. הכל במספר לחיצות, כשהתוסף דואג לשנות את כל ה-URLים והגדות ה-DB. זה פשוט, קל ובחינם!

ענף הגיבוי שחזור

תהליך הגיבוי של וורדפרס אינו מורכב, הוא כולל שני שלבים בלבד – גיבוי קבצים וגיבוי המידע (במסד הנתונים). ישנם עשרות תוספים שונים שמאפשרים לבצע גיבוי נתונים וגיבוי קבצים, ביחד או בנפרד. אך מרביתם אינם מאפשרים לבצע שיחזור של המידע. הדבר מאלץ אותנו להשתמש ב-FTP וב-phpMyAdmin כדי לשחזר את המידע מהגיבוי. וזהו תהליך מסורבל שגוזל זמן.

הסרבול הזה הוליד ענף שלם של שירותי פרימיום לגיבוי-שחזור נתונים, אחד השירותים הבולטים הוא BackupBuddy שמפתחיו הצהירו לא פעם כי הכנסותיהם משירותי גיבוי-שחזור מכניסים יותר כסף מכל שאר השירותים שלהם ביחד. והם לא היחידים, גם חברת Automattic רואה הכנסות לא רעות משירותי הגיבוי שלה VaultPress, ויש עוד הרבה שירותים שאני לא אציין אותם פה, הם כולם מרוויחים הרבה כסף על הגב שלנו.

אבל למה לשלם כשניתן לעשות את זה בחינם?

תוסף הדופליקטור

לדעתי, תוסף הדופליקטור הוא שיא השכלול מבחינת גיבוי אתרי וורדפרס, העתקתם, ושחזורם בשרתים אחרים. התוסף מטפל בכל האספקטים הקשורים לגיבוי ושחזור הנתונים בוורדפרס, שכן הוא מבצע תיקון אוטומטי של URLים ועדכון פרטי ה-DB במיקום החדש. בין אם החלטנו להעביר את האתר לספריה אחרת, לדומיין אחר או לשרת אחר – הדופליקטור עושה את כל זה במהירות ובקלות.

התהליך מחולק לשלושה שלבים:

 1. יצירת חבילת גיבוי.
 2. הורדת הגיבוי וקובץ התקנה, והעתקתם למיקום חדש.
 3. הפעלת קובץ ההתקנה.

התוסף נותן לכם שליטה מלאה על תהליך הגיבוי מתוך ממשק הניהול. ניתן ליצור כמה גיבויים שתרצו, הגיבויים נשמרים בשרת והם ניתנים להורדה בלחיצת כפתור.

ממשק הניהול של הדופליקטור מאפשר לנהל גיבויים

ממשק הניהול של הדופליקטור מאפשר לנהל גיבויים

התוסף מאפשר להתאים את הגיבוי לצרכים שלכם ולבצע שינויים בהגדרות הגיבוי:

אפשרויות מתקדמות של תוסף הדופליקטור

אפשרויות מתקדמות של תוסף הדופליקטור

אם רוצים לנייד את האתר ולשחזר אותו בשרת אחר (או תחת דומיין אחר), מורידים קובץ התקנה שאחראי על שחזור מידע במיקום החדש. פשוט מעתיקים את קובץ ההתקנה וקובץ הגיבוי לשרת החדש (או אל ה-localhost) ועוקבים אחרי הוראות ההתקנה. התוסף עושה את השאר.

התקנת האתר (שחזור מגיבוי) בשרת החלופי

התקנת האתר (שחזור מגיבוי) בשרת החלופי

כבר ציינתי שהתוסף לא עולה כסף? אני יודע שזה קוסם להרבה אנשים, הרי למה לשלם על שירותי פרימיום כשיש מוצר זהה שעושה את אותו הדבר ללא עלות? אני אישית לא מכיר שירות מתחרה שעושה עבודה טובה יותר ללא תשלום.

יתרה מכך, יש הרבה תיעוד והסברים.

סרטוני הדרכה

וכדי להקל עלינו, המפתח יצר סרטוני הדרכה כדי להראות לנו איך לנייד אתר, וכמה מהיר ופשוט התהליך.

להעביר אתר מהשרת למחשב:

להעביר אתר מהמחשב לשרת:

סוגיות באתרים בעברית

באתרים באנגלית התוסף פועל ללא כל בעיה. באתרים עברית יש בעיה בחלק מהאתרים, הבעיה נובעת מהגדרות קידוד במסד הנתונים – במקום אותיות בעברית יש הרבה סימני שאלה. על מנת להתגבר על הבעיה יש לשנות את הגדרות הגיבוי ולבטל את האפשרות "Enable database encoding". זהו.

איך להתגבר על הבעיות בשחזור אתרים בעברית

איך להתגבר על הבעיות בשחזור אתרים בעברית

תרגום התוסף לעברית

עד כה לא הפריע לי לעבוד עם תוסף באנגלית, אבל בעקבות פרסום הפוסט הזה התכתבתי עם יוצר התוסף והוא הוסיף תמיכה בשפות. תרגמתי את כל המחרוזות לעברית ושלחתי אותן חזרה אליו. הוא הבטיח לשחרר עדכון גרסה הכוללת תרגום לעברית, אבל הוא לא רוצה לשחרר הרבה עדכונים בתקופת זמן קצר לכן זה מתעכב קצת.

דחיתי את פרסום הפוסט מספר שבועות, אבל הוא עדיין לא שחרר גרסה חדשה עם תמיכה בעברית. לכן החלטתי לפרסם את הפוסט ללא צילומי מסך בעברית, מקסימום אחרי זה נכתוב פוסט נוסף.

תהנו. 🙂

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

18 תגובות »

 • אריאל כותב :

  יופי של תוסף, בודק אותו עכשיו, נראה מבטיח מאוד.

 • Ariel כותב :

  TNX
  לא הכרתי אותו, נראה תוסף שימושי במיוחד.

 • אבי אבקסיס כותב :

  השאלה מה קורה עם אתרים גדולים.?

  האתר שלי הוא גדול שהבסיס נתונים שלו מאוד גדול, כמותה גולשים החודשית עוברת את ה-2.5 מיליון גולשים פר חודש, האם תוסף זה שימושי גם לו?

 • יאיר כותב :

  ברמת ההבטחות – חלומו של כל משתמש וורדפרס
  בינתיים עוד לא התגשם לי
  אני עדיין בשלב הנסיונות

 • רמי כותב :

  חברים, מניסיון אישי, התוסף הזה יש לו עקומת למידה. ממליץ להתחיל עם אתרים קטנים (אפילו התקנת ברירת מחדל) כדי ללמוד את התהליך והמגבלות שלו, ובהמשך ללמוד איך להתגבר על המגבלות בעזרת האפשרויות המתקדמות.

  אחרי שתבינו איך הכל עובד, רק אז תעברו לאתרים גדולים. התוסף יכול להתמודד אם אתרים מאוד גדולים. יש מגבלה של שטח דיסק מעל 2GB – זה ממחיש לכם אילו אתרים ניתן להעביר.

  למשתמש מתחיל יהיו בעיות עם תוספי מטמון, אבל גם על זה ניתן להתגבר דרך האפשרויות המתקדמות. שוב, המלצתי היא להתחיל אם אתרים קטנים, ניידו את האתר לספריה אחרת, ואז לדומיין אחר, ואז ל-localhost.

  אפשר גם לנתח את הקובץ ZIP שהתוסף יוצר כדי להבין איך הכל עובד. אחרי 5 פעולות ניוד, הכל נהיה בהיר יותר.

  בהצלחה.

 • יאיר כותב :

  כמובן שהתחלתי עם התקנה נסיונית
  בעיית העברית בפוסטים עדיין לא נפתרה לי למרות ביטול הסימון

 • רמי כותב :

  יאיר, צור איתי קשר במייל, אני אעזור לך.

 • יאיר כותב :

  אהלן רמי,
  יש לי הרגשה שיש שם סעיפים קטנים שלא כיסיתי
  כמו בתמונת המסך של "אפשרויות מתקדמות של תוסף הדופליקטור"
  שדה Directory Exclusion
  אצלי ריק לא מופיע שם דבר

  ואשמח ליצור איתך קשר במייל
  חן חן על הזמנה

 • משה עובדיה כותב :

  האם הוא מטפל גם ב multisite ???

 • רמי כותב :

  לא ניסיתי, אבל התוסף אמור לטפל במולטיסייט, כי הוא מגבה את כל הקבצים ואת כל הנתונים של וורדפרס.

 • משה עובדיה כותב :

  ניסיתי ולא ממש הצלחתי, הודיע שיש לו בעיה ליצר את החבילה….
  אולי קשור לגודל של החבילה לפני דחיסה 1.65 גיגה…
  עושה עוד נסיון (-:

 • משה עובדיה כותב :

  טוב, אני מתנצל שאני משאיר הודעות רצופות, אבל אני מקווה שמה שאני כותב יעזור לאחרים.
  לאחר ניסיון נוסף עם אתר מולטיסייט (3 אתרי משנה) הפלאגין לא ממש עושה את העבודה, אם אתה לא יודע לטפל בבסיסי נתונים כדי לבצע את כל השינויים הדרושים כי הפלאגין לא מטפל בהם, עדיף לא להיכנס לזה, נושא העברית לא נראה כמטופל טוב, לא סימני שאלה אלא ג'יבריש, והורדתי את הצ'ק בוקס בהתאם למה שכתבת למעלה (אולי כן צריך להשאיר, פשוט חוסר זמן אבדוק מאוחר יותר).
  אני חושב שיותר קל היה להוריד גיבוי , לייצר DB מתאים, לייבא את ה SQL לעשות את השינויים… והופ עובד (-:.
  אשמח לתגובות נוספות כדי להבין כיצד כן אפשר לרתום את הכלי לביצוע הפעולות בצורה תקינה ויעילה..

  תודה

 • דוד כותב :

  תמיד שמח לקרוא כאן על החידושים האחרונים במערכת ניהול וורדפרס, נבדוק את התוסף עושה רושם שזה מה שהיה חסר כדי להפוך את וורדפרס למלכת הקוד הפתוח.

 • רפי כותב :

  כן, גם לי לא עובד. ניסיתי כמה פעמים עם ובלי סימון ה-charset כולל גם יצירת DB ידני ב-utf8 בדיוק כמו אתר המקור. האתר מופיע לי בג'יבריש ולפני כל מסך יש עשרות שורות של קוד PHP.

 • רמי כותב :

  בימים הקרובים יוצאת גרסה חדשה, המפתח שלח לי אותה לבדיקות כדי לבדוק התאמות לעברית. חכה מספר ימים ונסה לעשות זאת עם הגרסה החדשה.

 • משה עובדיה כותב :

  תודה רמי, ממתינים בקוצר רוח…

 • סיון כותב :

  כ"כ קיוויתי שזה מה שיציל אותי
  בלחיצה על הורדת החבילה אני מגיעה לדף שגיאה…

 • אבנר פיפרברג כותב :

  אתה כותב מדהים, לצערי התוסף אצלי הפסיק לעבוד והוא לא מראה לי יותר את הכפתור של יצירת הגיבוי לאחר הסריקה…
  אולי בעייה JAVA. ניסיתי לכבות את כל התוספים ולשנות ערכת עיצוב אבל כלום לא עזר…

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>