דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.4: עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול

13 במאי 2012 | מאת רמי | 10 תגובות | תגיות:

אחד החידושים העיקריים והמעניינים ביותר שאנו צפויים לראות בגרסה 3.4 של וורדפרס הוא כלי בשם Theme Customizer‬. בעבר, כדי לבצע שינויים בעיצוב, נדרשנו להעביר את האתר לסביבת הפיתוח כדי לבצע שינויים בעיצוב ולראות את ההשפעה על האתר. החל מגרסה 3.4 אנו יכולים לבצע שינויים בעיצוב מתוך ממשק הניהול כשהתוצאות נראות בזמן אמת מבלי שהן משפיעות על האתר עצמו.

כשמפתח יוצר תבנית וורדפרס, הוא יכול לכתוב בעצמו מאפיינים מורכבים או להשתמש במרכיבים מובנים שמציעה וורדפרס (למידע נוסף ראו Theme Features בקודקס של וורדפרס). הדבר כולל את סרגלי הצד ומערכת הוידג'טים, את המערכת התפריטים, שליטה על צבע/תמונת רקע, שליטה על הכותרת העליונה וכו'. אני מעריך שבקרוב נראה כלים מובנים נוספים.

כלים אלה חוסכים למפתח זמן פיתוח, אבל הם לא נוחים במיוחד לבעל האתר. לכן, בגרסה 3.4 צוות הפיתוח התמקד בתחום הזה והציג כלי חדש – Theme Customizer‬ – שמאפשר לעצב את האתר מתוך ממשק הניהול. מדובר במסך זמני בו ניתן לשנות הגדרות השונות ולראות את השפעתם על האתר בזמן אמת. אם התוצאה מוצאת חן בעיננו – נשמור. אם לא, נתחיל הכל מהתחלה.

המערכת הזו מאפשרת גם להתקין ערכת עיצוב חדשה, ולבצע התאמות שונות בעיצוב שלה כדי לראות את ההשפעה על האתר שלנו. אהבנו – שמרנו. לא אהבנו – לא נשתמש בערכת העיצוב. החידוש הוא שלא צריך לבצע ניסויים בסביבת פיתוח כדי לראות איך השינויים משפיעים על האתר, הכל נעשה מתוך ממשק הניהול ואת התוצאות רואים באופן מיידי.

מדובר בלא פחות ממהפכה בצורת החשיבה של צוות הפיתוח. עם בעבר המטרה העיקרית הייתה לתת כלים לפרסום תוכן, היום מבינים מפתחי הליבה כי תוכן אומנם שולט אבל העיצוב לא פחות חשוב.

עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול בעזרת ה- Theme Customizer‬

עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול בעזרת ה- Theme Customizer‬

עדכון שם ותיאור האתר

עדכון שם ותיאור האתר

עדכון תמונת כותרת

עדכון תמונת כותרת

עדכון צבע רקע

עדכון צבע רקע

עצות למפתחי תבניות

ישנם הרבה מדריכים לוורדפרס אבל קשה למצוא מדריכים מתקדמים למפתחים לכן אני משתדל ליצור תיעוד רב ככל שאני יכול בקודקס של וורדפרס. יצרתי מספר עמודים בנושא מאפייני תבנית, ואני ממליץ לכל מפתחי התבניות לקרוא אותם ולהשתמש בהם בערכות העיצוב שלהם. מאפיינים בסיסיים אלה מובנים בתוך וורדפרס ובתוך ה- Theme Customizer‬ החדש של וורדפרס.

יחד עם זאת, אם אתם מפתחים כלים נוספים שמשפיעים על העיצוב של האתר, ואתם רוצים שהם יופיעו גם כן בתוך ה- Theme Customizer‬, אני מציע לכם לקרוא את המדריך של אוטו שעוסק בנושא ובו הוא מסביר איך להוסיף מאפייני תבנית חדשים אל ה- Theme Customizer.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

10 תגובות »

 • אבי כותב :

  מה לגבי עיצובים שלא באים עם ברירת המחדל של וורדפרס?

 • רמי כותב :

  אבי, כל תבנית ניתנת לעריכה בעזרת הכלי החדש. אבל לא בכל תבנית יוצגו כל "מאפייני התבנית". רק תבנית שביצעה register של מאפיין מסויים, המאפיין יוצג בכלי החדש.

  כמו כן, אם פיתחת "מאפיין חדש" תוכל להציג אותו בכלי החדש בעזרת הלינק בפסקה האחרונה.

 • HGEC כותב :

  פעם כתבת על תבנית ארטיקס
  האם זה מתקדם לכיוון הזה שאפשר לעצב ללא הגבלה
  ואם אני כבר שואל למה באמת שלא יעשו דבר כזה כמו ארטיקס וA פלוס ועוד כאלה
  למה ניגרע?
  ואני מסיים תודה רבה על התוכן שאתה מביא לנו מפעם לפעם צריך אולי לפתח כאן איזה שהוא בלוג או יותר נכון פורום שיהיה לבעיות ופיתרונים וכו וכו
  בתודה מראש

 • רמי כותב :

  היי HGEC (יעקב),

  זה לעולם לא יכנס לליבת המערכת בגלל הפילוסופיה של וורדפרס. הפתרונות שציינת הם מאוד נקודתיים ולא מתאימים לכולם, ואילו וורדפרס מפותחת תחת ההנחה – Design for the Majority. ההנחה הבסיסית של המפתחים היא – מי שרוצה תוספות שאין בליבת המערכת, שיפתח תוסף.

  וורדפרס עצמה צריכה להיות רזה מספיק כדי לענות על המכנה המשותף הנמוך ביותר שמתאים לכל סוגי האתרים. כאמור, מי שרוצה פונקציות יותר מורכבות שישתמש בתוספים.

 • HGEC כותב :

  שלום
  כתבת בקטע השניה שוורדפרס צריך להיות מתאים לכל סוגי האתרים
  זה מה שאמרתי
  אני חושב לדעתי שאין שום אתר שלא צורך את זה
  זה דבר שהופך את כל הוורדפרס לבונה אתרים גם למתחילים וזה לא רק תוסף סתמישהוא רק לכמה חברה
  זה דבר שישמש את כולם
  לעצב את כל האתר חופשי וללא צורך בתבניות אחרות כי זה עושה לבד תבניות וגם אפשר להתאים את התוכן יותר טוב ממה שיש עד היום שזה מסובך למי שלא צריך רק סתם בלוג ללא ערך ועוד כל מיני דברים שאין בידי לפורטם\
  ואם אתה לא מסכים לזה
  לפחות אולי להקים איזה שהוא שיתוף שכן יבנו אותו לפחות כתוסף ובצורה רצינית יותר שיוטמע בוורדפרס יותר טוב וכוכו וכו
  וגם כתבתי לך מקודם שיש צורך להקים לפתח כאן איזה שהוא בלוג או יותר נכון פורום שיהיה לבעיות ופיתרונים וכו וכו
  בתודה מראש

 • ניר כותב :

  נשמע מצוין ומועיל.
  האם בוורדפרס 3.4 ישוחררו תבניות ברירת מחדל נוספות על אלו שכבר קיימות?
  מתי תשוחרר גירסא 3.4?

 • רמי כותב :

  ניר,
  העבודות על התבנית החדשה החלו, אבל הוחלט לדחות את שחרור התבנית לגרסה הבאה. לגבי מועד שחרור וורדפרס 3.4, אני מעריך שתוך חודש.

 • HGEC כותב :

  שלום
  לא הבנתי זה יוטמע במערכת או בתבנית?

 • רמי כותב :

  ה-Theme Customizer יוטמע במערכת. אתה יכול להוריד את גרסת הביטא ולהתנסות בזה.

  אבל מי שמפתח מאפייני תבנית חדשים, יצטרך להוסיף קטעי קוד כדי שהמאפיין שלו יעבוד ב-Theme Customizer החדש.

 • צחי כותב :

  @רמי
  אתה יודע אם ניתן לתת הרשאות למשתמש "עורך" לבצע שינויים או שרק לאדמינים?

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>