דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.4

14 ביוני 2012 | מאת רמי | 31 תגובות | תגיות: ,

לפני מספר שעות שוחררה וורדפרס 3.4 על שם "גראנט גרין" הגרסה הראשית הראשונה השנה. בגרסה זו יש הרבה חידושים מעניינים הכוללים בעיקר שליטה משופרת בערכות העיצוב דרך ממשק הניהול ; שיפורים במאפייני התבנית עם דגש על תמונת הכותרת וצבע הרקע של האתר ; תמיכה בפקודות HTLM בכיתוב התמונה ; תמיכה משופרת בשפות בינלאומיות ופיצול קובץ השפות ; שיפור בביצועים על ידי שכתוב הקוד ועוד.

עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול

גולת הכותרת הוא כלי בשם Theme Customizer‬ אשר מאפשר לנו לשנות עיצובים באתר קיים ולראות את התוצאה מבלי להחיל את השינויים על אתר פעיל. בצורה זו אפשר לשנות אלמנטים שונים באתר, לבחון את התוצאה בתצוגה מוקדמת, ואם זה מוצא חן בעינינו, להחיל את השינוי על האתר.

הכלי החדש מאפשר גם לראות איך האתר יראה עם ערכת עיצוב אחרת. בצורה זו אפשר לראות תצוגה מקדימה של ערכת העיצוב החדשה עם התכנים של האתר, לשנות צבעים, עיצובים, מיקומים וכו'. השינוי של העיצוב באתר עצמו מתבצע רק אחרי שהתאמנו את האתר לעיצוב החדש.

עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול

עיצוב אתר מתוך ממשק הניהול

שיפורים במאפייני התבנית

מאפייני התבנית הבסיסיים של וורדפרס משתדרגים. תמונת כותרת וצבע רקע עוברים עדכון מהותי ברמת הקוד. ברמת הפונקציונליות יש חידוש בתמונת הכותרת – פרופורציות משתנות – החל מגרסה 3.4 הגובה והרוחב של תמונת הכותרת לא יקבע על ידי יוצרי ערכות העיצוב אלא על ידי בעל האתר מתוך ממשק הניהול. כמו כן מעתה ניתן לבחור תמונה מתוך ספריית המדיה במקום להעלות את אותה התמונה בכל פעם מחדש.

תמונת כותרת וצבע רקע עוברים עדכון מהותי ברמת הקוד

תמונת כותרת וצבע רקע עוברים עדכון מהותי ברמת הקוד

תמיכה ב-HTML בכיתוב תמונה

הוספת תמונה לפוסט היא הפונקציה השימושית ביותר בעורך הויזואלי. גרסה 3.4 משפרת את התצוגה של התמונות בפוסט על ידי הוספת תמיכה בפקודות HTML בכיתוב התמונה. מהיום אני יכול להדגיש טקסט, להוסיף טקסט נטוי וליצור קישורים למקור התמונה. הדבר מאפשר לי לתת לקרדיט בטקסט מודגש, להוסיף קישור למקור, ולפרסם את רישיון השימוש בטקסט נטוי.

תמיכה ב-HTML בכיתוב תמונה

תמיכה ב-HTML בכיתוב תמונה

תמיכה משופרת בשפות

במהלך הפיתוח הוקדשה תשומת לב רבה לשיפור התמיכה בשפות בינלאומיות, ניתן דגש לנושאים שעמדו ללא פתרון שנים רבות ונפתרו סוגיות רבות אשר הקשו על המשתמשים הלא-אמריקאים של המערכת.

הגדרת כיוון הכתיבה כבר לא נעשית  ברמת הקוד – עם בעבר במהלך תרגום המערכת לשפה אחרת נדרשתי להוסיף הגדרות כיוון כתיבה, מעתה וורדפרס מזהה אוטומטית את כיוון הכתיבה בהתאם לשפה שהוגדרה (חל על השפות הבאות – ar, ckb, fa_IR, he_IL, ug_CN, dv, fa_AF, ha, ps, uz_UZ, yi).

בעבר, קובץ השפות ה"ענק" השפיעה לרעה על הביצועים, הוא הגדיל את זמן הטעינה ואת צריכת הזיכרון. בגרסה 3.4 קובץ השפות חולק לארבע קבצים קטנים יותר – (1) מחרוזות שמופיעות באתר, (2) מחרוזות בממשק הניהול, (3) מחרוזות ברשת אתרים, (4) רשימה של אזורים גאוגרפיים. ההיגיון אומר למה לטעון בכל פעם את כל המחרוזות? בואו נחלק אותן למספר חלקים ונטען את החלק הרלוונטי לפי האזור בו נמצא המשתמש, כך נקצר זמן טעינה וצריכת זיכרון בכל טעינה.

ספציפית לעניין השפה העברית, לקראת גרסה 3.3 שינינו ניסוחים מלשון נקבה ללשון זכר במאות מחרוזות.  ועכשיו, בגרסה 3.4 המשימה כמעט הושלמה, אלפי המחרוזות הנותרות תוקנו גם הן. קודם טופלו המחרוזות הנפוצות ביותר ובהמשך כל השאר. אינני יכול להבטיח שכיסינו 100% מהמחרוזות אבל עשינו עבודה טובה יחסית.

וורדפרס 3.4 - המתרגמים לעברית

וורדפרס 3.4 – המתרגמים לעברית

תמיכה במכשירי קצה המופעלים במגע

בגרסה 3.4 הוקדש מאמץ רב לשיפור התמיכה במכשירי קצה המופעלים במגע (ללא עכבר) כמו סמארטפונים וטבלטים. העיצוב של ממשק הניהול מגיב בצורה טובה יותר למכשיר ומתאים את הפרופורציות לגודל המסך, ומאפיינים כמו "גרור ושחרר" שופרו כך שיעבדו גם ללא עכבר.

בוורדפרס 3.3 הנושא החם היה עיצוב רספונסיבי, וממשק הניהול שופר בהתאם. בגרסה 3.4 הדגש הוא על מסכי מגע ועבודה ללא עכבר, גם הפעם צוות הפיתוח עשה התאמות בממשק הניהול.

תבניות עמוד בתתי-ספריות

השיפורים במערכת התבניות כוללים שדרוג משמעותי למערכת תבניות-עמוד. החל מגרסה 3.4 ניתן למקם "תבניות עמוד" (Page Templates) בתתי ספריות בערכת העיצוב. יוצרי התבניות יכולים לארגן מחדש את מבנה הקבצים של ערכת העיצוב ולרכז עיצובים "מיוחדים" בספריה ייעודית. וורדפרס יודעת לזהות תבניות עמוד באופן אוטומטי, גם אם הן לא נמצאות בספרייה הראשית.

שדרוג מערכת תבניות העמוד

שדרוג מערכת תבניות העמוד

כתיבה במסך מלא בפוסטים מותאמים אישית

וורדפרס 3.2 הציגה את מאפיין "כתיבה נטולת הפרעות", כתיבה במסך מלא בו כל האלמנטים הלא רלוונטיים מוסתרים ומאפשרים להתרכז בכתיבה עצמה. הבעיה שמאפיין זה לא עבד בפוסטים מותאמים אישית. בגרסה 3.4 הבאג תוקן ומעתה ניתן לכתוב ללא הפרעות בכל סוגי הפוסטים.

כתיבה במסך מלא

כתיבה במסך מלא

הטמעה אוטומטית של ציוצי טוויטר

החל מגרסה 2.9 וורדפרס תומכת בטכנולוגיית oEmbed המאפשרת לייבא תכני מדיה ממקורות חיצוניים בצורה פשוטה ביותר. הדבקת כתובת ה-URL בעורך הויזואלי של וורדפרס, למשל, תציג באתר סרטון וידאו בצורה תקנית מבלי להשתמש בקודים מסובכים.

החל מגרסה 3.4, וורדפרס מאפשרת להציג ציוצי טוויטר באותו אופן. פשוט מעתיקים את ה-URL לעורך הויזואלי והציוץ מופיע באופן אוטומטי באתר.

להגיב מתוך עמוד עריכת הפוסט

בעמוד עריכת הפוסט ניתן לראות את התגובות שפורסמו לפוסט ואף להגיב לתגובות אבל לא לפרסם תגובות חדשות. החל מגרסה 3.4 ניתן לפרסם תגובות חדשות מתוך עמוד עריכת הפוסט.

שימו לב: אם אתם לא רואים תגובות בעמוד עריכת הפוסט עליכם לגשת ל"אפשרויות תצוגה" בצידו השמאלי-העליון של המסך ולסמן וי על התגובות.

פרסום תגובות חדשות מתוך עמוד עריכת הפוסט

פרסום תגובות חדשות מתוך עמוד עריכת הפוסט

פורמטים במסך התפריטים

אם ערכת העיצוב תומכת בפורמטים, הם יוצגו במסך התפריטים. הדבר מאפשר לעורכי האתר להוסיף קישורים לפורמטים מסויימים (למשל רק לוידאו) בצורה פשוטה ונוחה יותר.

פורמטים במסך התפריטים

פורמטים במסך התפריטים

ערכות עיצוב ברירת מחדל

בתחילת הפיתוח המפתחים החלו לעבוד על ערכת עיצוב חדשה, אך בהמשך התהליך הופסק הפיתוח והוחלט לא להשיק אותה בגרסה זו. מנגד, ערכות העיצוב הוותיקות Twenty Ten ו- Twenty Eleven עודכנו כך שיתמכו במאפיינים החדשים שהוצגו בגרסה 3.4.

התקנה אוטומטית של תבנית-אם

כאשר מתיקנים תבנית-בת (Child Theme) ללא תבנית-אם נוצרת בעיה. בוורדפרס 3.4, באשר מתקינים תבנית-בת, המערכת בודקת תבנית-האם קיימת, ואם לא המערכת יודעת להתקין אותה באופן אוטומטי. התיקון הנוכחי נובע מהשימוש המוגבר בתבניות-בנות ויש צפי כי בעקבות השיפור הנ"ל נראה פריחה בתבניות-בנות בספריות ערכות העיצוב של וורדפרס.

תגובות זבל לא יוצגו בלוח הבקרה

וידג'ט התגובות האחרונות בלוח הבקרה צורך הרבה זיכרון במיוחד באתרים עתירי תגובות. לכן הוחלט לא להציג את תגובות הזבל בוידג'ט התגובות האחרונות ולהקטין את צריכת הזיכרון. ממילא זהו נתון פחות רלוונטי, ומי שבאמת מעוניין לקבל מידע זה יכול פשוט לגשת למסך התגובות. רוב המשתמשים פשוט מתעלמים מהנתון הזה לכן לדעתי בוצע פה מהלך יפה שחוסך הרבה כאבי ראש לבעלי אתרים גדולים.

קישורים קבועים חדשים ללוח הבקרה ולעמוד ההתחברות

בעבר, כדי לגשת ללוח הבקרה נדרשנו לגשת לקישור /wp-admin/ ואם רצינו לגשת לעמוד ההתחברות למערכת היינו ניגשים לקובץ wp-login.php. בגרסה 3.4 נוספו לוורדפרס קישורים חדשים לעמוד ההתחברות וללוח הקרה. מעתה ניתן לגשת לעמוד ההתחברות דרך /login/ וללוח הבקרה דרך /dashboard/ או /admin/. שינוי קטן אבל משמעותי. אציין רק שאם כבר יש לכם עמוד או פוסט בעל שם זהה, וורדפרס תציג את התוכן ולא תבצע את ההפניה.

התרומה הקטנה שלי לקוד – פילטר ארגומנטים לויג'דטים

לפני כשנה וחצי (בגרסה 3.0 של וורדפרס) ניסיתי לשנות את אופן הפעולה של אחד הוידג'טים שבאים יחד עם וורדפרס כברירת מחדל. החלטתי לא לפתח וידג'ט חדש אלא להשתמש במערכת הפילטרים כדי להוסיף פרמטר לוידג'ט קיים. הרי הקוד כבר קיים, הוא פשוט לא עובד כמו שאני רוצה. מערכת הפילטרים והאקשנים מאפשרת לי לעשות את התיקון הזה בארבע שורות קוד במקום לפתח וידג'ט חדש בעשרות שורות קוד.

אבל אז שמתי לב שבחלק מהוידג'טים יש פילטרים להוספת ארגומנטים ובאחרים הפילטר לא קיים. אז יצרתי טיקט עם הסבר לבעיה יחד עם הפתרון המוצע. עד עכשיו נדרשתי ליצור וידג'טים חדשים, ומעתה אני יכול לעשות זאת בצורה יעילה יותר ובפחות שורות קוד.

טיקט 16159

תרומתי צנועה לקוד

הרחבת ה-XMP-RPC

ה-XML-RPC הוא מפרט וסט של כלים שמאפשרים לתוכנות בפלטפורמות שונות לבצע קריאות פרוצדורליות דרך הרשת. במילים אחרות הוא מאפשר תקשורת בין וורדפרס לתוכנות חיצוניות. השימוש הנפוץ ביותר על ידי Windows Live Writer ואפליקציות למכשירי קצה (לסלולר ולטבלטים). גרסה 3.4 מגיעה עם תיקוני באגים רבים ועם תוספות חדשות כמו תמיכה בתמונות ממוזערות ותכנים מותאמים אישית וטקסונומיות מותאמות אישית.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

31 תגובות »

 • Ariel כותב :

  תודה על הסקירה.
  רק חבל שאת מה שעשו עם הפורמטים בעמוד התפריטים, לא עשו עדיין עם הפוסט טייפ.

 • HGEC כותב :

  מתי יוצא בעברית?

 • רמי כותב :

  אני אשחרר גרסה עברית ברגע שכל המחרוזות יתורגמו, נותרו רק עוד כמה עשרות מחרוזות לתרגום. בספק אם זה יהיה היום, אבל יכול להיות שמחר כבר תהיה גרסה עברית.

  אשמח לקבל עזרה בהשלמת התרגום לעברית.

 • תומר כותב :

  רמי, למה להיכנס למרתון תרגום רק ברגע שיוצאת ההכרזה הרשמית על העדכון? אם המחרוזות יתורגמו בזמן, לא מן הנמנע שאפשר יהיה לוותר בעתיד על פערי הזמן המעצבנים האלה.

 • רמי כותב :

  תומר,

  בגדול יש תקופת צינון לפני שחרור גרסה. בתקופה זו מפסיקים לעבוד על הקוד (או יותר נכון לא מוסיפים/משנים מחרוזות), ונותנים לכל המתרגמים זמן לתרגם את המחרוזות החדשות לשפה להם. זה מונע פערי זמן בין שחרור גרסה אנגלית לשחרור גרסאות מקומיות.

  הפעם הייתה עבודה רבה, כי פיצלו קבצים, נוספו המון מחרוזות חדשות ושונו הרבה מחרוזות קיימות.

  הרגע סיימתי לתרגם את הכל. אבל אני עדיין צריך לבצע בדיקות כדי לראות שהכל עובד ללא בעיה.

 • חולי כותב :

  רמי,

  תודה על הכול….

 • ניצן כותב :

  כל הכבוד על העבודה המקיפה.

 • ניר כותב :

  כל הכבוד על העבודה המקיפה, ועל מהירות התרגום לעברית.
  בינתיים גרסה 3.4 נראית מצוין.
  בעדכון לתבנית twenty ten אבדו לי חלק מהתרגומים לעברית (כמו כפתורי עריכה, הוסף תגובה, וכו'), אני מקווה שזה יסתדר בהמשך.

 • רמי כותב :

  ניר, הכל אמור להיות תקין. נסה להעלות שוב את קבצי השפות של התבנית. ואם זה חוזר על עצמו בכמה אתרים, דבר איתי במייל.

 • HGEC כותב :

  תודה רבה
  על התרגום
  המשך עבודה נעימה

 • ניר כותב :

  רמי
  המון תודה.
  ניסיתי את עצתך וזה פתר את הבעיה באופן חלקי.
  כרגע רק הכפתור : "המשך לקרוא" נשאר לא מתורגם לעברית.

 • רמי כותב :

  ניר, יכול להיות שהכפתור הזה מושך תרגומים מקובץ המחרוזות של ערכת העיצוב ולא מקובץ המחרוזות של וורדפרס.

 • תומר כותב :

  קרה גם אצלי בעבר. יש לי סברה שמערכת העדכונים של וורדפרס מושכת את העדכון לעיצוב בנפרד מהתרגום עצמו, מה שגורם לכך שבכל עדכון אוטומטי התרגום הולך לאיבוד.

 • שט כותב :

  האם בגרסה 3.4 שונה משהו בהגדרות ה-Permalinks?
  הקישור הקבוע אצלי מוגדר כך:
  /%post_id%/%postname%/

  בעבר, יכולתי להכנס לפוסט בעזרת שני קישורים:
  1. http://www.example.com/11000
  2. http://www.example.com/11000/postname

  לאחר השדרוג לגרסה 3.4, רק האפשרות השנייה פעילה. אם אני אנסה את הראשונה, המערכת תוביל אותי לשגיאה שהפוסט לא נמצא. יש פתרון?

 • רמי כותב :

  שט, כנס להגדרות מבנה קישורים ובצע שמירה חוזרת של מבנה הקישורים שלך. ספציפית לעניין השינויים ב-Permalinks, בעבר הייתה בעיה עם קישורים שלא מכילים מספרים ב-URL, אבל בגרסה 3.3 תיקנו את הבעיה.

 • איתי נתנאל כותב :

  היי, כל הכבוד על העבודה היפה, אני בדיוק נהנה מהעדכון (:
  בינתיים, יש לי שאלה קלה על תיקוני תרגומים, כמתרגם טוויטר למתרגם וורדפרס – בעמוד "מה חדש" כתובות מילים כמו טוויטים, טוויטו לסמן כמועדף. הטרמינולוגיה בה אנחנו משתמשים בטוויטר היא ציוץ (וציוץ מחדש עבור ריטוויט, למרות שזה פחות רלוונטי לוורדפדס) וסימון כאהוב ולא כמועדף. איך ניתן לתקן את זה?
  ואם כבר, צריך להיות "עם אפשרות" ולא "אם אפשרות".

  תודות,

 • רמי כותב :

  איתי, תודה על ההערות, אדאג לעדכן את זה. אם אתה מעוניין לעזור בתרגום וורדפרס, יש לנו עמוד הסברים למתרגם באתר וורדפרס בעברית.

 • רמי כותב :

  איתי, תיקנתי. זה יכנס לגרסה הבאה. או אם מישהו יוריד את התרגום באופן ידני.

 • איתי נתנאל כותב :

  תודה רבה!

 • סימן-טוב יחיאל כותב :

  קודם כל חן חן על העבודה הקשה והתרומה שלך לקהילה ! … בשידרוג לגירסה 3.4 לוח הבקרה ברובו הפך לאנגלית … ניסיתי אף להחליף את קבצי השפה באופן ידני ועדיין משום מה זה לא עזר .. יש לך מושג למה זה קורה ?

 • רמי כותב :

  יחיאל,
  ראשית כל, בדקתי לוחות-בקרה במספר אתרים שאני מפעיל ובכולם הכל בעברית, כך שיש לך בעיה נקודתית.

  בגרסה 3.4 אכן היה שינוי בויג'טים בלוח הבקרה. לדעתי הבעיה היא לא בקבצי התרגום (כי אתה אומר שהעתקתם אותם ידנית), אני חושב שאולי הבעיה היא בקבצי המערכת. לכן אני הייתי מעתיק מחדש את שתי הספריות wp-admin ו- wp-includes לשרת שלי.

  או לחליפין, אפשר להיכנס לתפריט "שדרוגים" ולבצע "התקנה מחדש" של גרסה 3.4.

 • שט כותב :

  רמי – ניסיתי לבצע את מה שאמרת, אך אני עדיין לא יכול לגשת לפוסט רק עם ה-id שלו. אני חייב לגשת אליו בצורה הזו – /%post_id%/%postname%/.
  האם יש לך הצעות אחרות?

 • שלומי כותב :

  טוב, מסתבר שעניין הקישורים זו בעיה בגרסה הזו של וורדפרס.
  http://wordpress.org/support/topic/permalink-structure-no-longer-works

  כרגע מוצע שם פתרון זמני ע"י שימוש ב-htaccess.

 • רמי כותב :

  שלומי,
  תודה על העדכון. לא הכרתי את הבעיה.
  אם תרצה לפרסם פוסט בנושא כדי שהקהילה בארץ תכיר את הסוגיה (ואת הפתרון), אשמח לתת לך במה באתר.

 • שלומי כותב :

  אשמח. לאן לשלוח את המלל?

 • רמי כותב :

  שלח לי למייל.

 • pey כותב :

  רמי רק רציתי לומר שאתה תותח והאתר שלך פצצה
  אז כל הכבוד והמשך כך….

 • רמי כותב :

  תודה. 🙂

 • אסף מורז כותב :

  היי,

  רציתי לדעת איך אפשר להכניס ציוץ באופן מובנה? מאיפה אני משיג את הקישור לציוץ הספציפי ואיך עושים זאת? תודה מראש.

  אסף.

 • רמי כותב :

  אסף, עלייך להעתיק את כתובת ה-URL של הציוץ באתר טוויטר, ולהדביק את ה-URL בעורך הויזואלי של וורדפרס. כל השאר מבוצע אוטומטית.

 • אורן כותב :

  קודם כל, תודה על העבודה שלך למען הכלל.

  במעבר לגרסה זו שונה קובץ he_IL.php כך שאינו כולל את הפונקציה strip_fancy_quotes (ואת הפעלתה בעשרה פילטרים). באתר שלי שינוי זה גרם לבעיה באלגוריתם דו-כיווניות של יוניקוד ולתצוגה שגויה.

  הבעיה מתרחשת במקרים הכוללים ספרה צמודה לגרשיים, נפוץ בשמות של סרטים, בהם למרות שהספרה נכתבת לפני הגרשיים (כחלק מהביטוי שעטוף בהם) ויזואלית המספר מופיע אחריהם. דוגמה:
  בלה בלה "מת לחיות 3" בלה בלה.
  אני לא בטוח איך הנ"ל יוצג בתגובה כאן, אז אנסה גם להעתיק ולהדביק משפט שלם (לפעמים מעורבים גם תווי כיווניות בלתי נראים):

  אתם בטוחים שזה לא מקרה כמו “מת לחיות 3″ שפשוט לקחו סרט אחר וכדי לשווק אותו קראו לו “מת לחיות”?

  אז השאלה היא: האם זו בעיה כללית? או שזה רק אצלי?
  אם זה רק אצלי, הם יש כיוון למקור הבעיה?
  [בינתיים אני מחזיר אצלי את קובץ he_IL.php הישן]

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>