דף הבית » חדשות ועדכונים

5 מיליון הורדות לוורדפרס 3.5 – ואיך בעצם הם סופרים הורדות?

13 בינואר 2013 | מאת רמי | 5 תגובות | תגיות: ,

חודש אחרי שחרורה, וורדפרס 3.5 חוצה את רף 5 מיליון ההורדות. המערכת זוכה לקצב הורדות יומי ממוצע של כ-151 אלף הורדות ליום, ירידה לעומת כ-208 אלף הורדות ליום בגרסה 3.4 וקצב דומה של כ-150 אלף הורדות בגרסה 3.3.

מונה ההורדות של וורדפרס 3.5

מונה ההורדות של וורדפרס 3.5

בגרסה הקודמת, וורדפרס 3.4, נשברו את כל שיאי ההורדות (5 מיליון הורדות בתוך 24 יום בלבד), זאת הודות ל-Theme Customizer שאפשר למעצבים לערוך תבניות בתוך אתר פעיל מבלי להפעיל את התבנית לכל האתר.

בגרסה 3.5 הינו מצפים לשבירת שיאים נוספים הודות למנהל המדיה המוצלח, לו חיכינו כבר מספר שנים. אבל כנראה שהמשתמשים מצביעים ברגליים, רף ה-5 מיליון נחצה אחרי 33 יום – בדומה לגרסה 3.3 שלא חידשה הרבה. זה מלמד אותנו שמשתמשי המערכת רוצים פיצ'רים חדשים ולא שיפורים בפיצ'רים קיימים. ממצאים מעניינים לאור הדיווח כי וורדפרס 3.6 לא צפויה להציג פי'צרים חדשים אלא להתמקד בשיפור חווית השימוש במערכות קיימות.

סטטיסטיקות וורדפרס

כמות אתרי וורדפרס בעולם גדלה נושקת ל-60 מיליון אתרים, הנתון כולל אתרי וורדפרס.קום ואתרי וורדפרס באכסון עצמי (self hosted). ספריית התוספים מתקרבת ל-400 מיליון הורדות, וספריית התבניות חצתה את 60 מיליון הורדות.

על פי נתוני w3techs, כ-17.4% מכלל האתרים באינטרנט עושים שימוש בפלטפורמת וורדפרס, לעומת 15.8% באותה התקופה אשתקד. מבין האתרים שעושים שימוש במערכות ניהול תוכן, וורדפרס תופסת נתח שוק של 54.8%, עדיין מערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר באינטרנט.

בפילוח על פי שפות, מתוך 5 מיליון הורדות, השפה הפופולרית ביותר היא השפה האנגלית עם 3 מיליון הורדות (60%), אחריה השפה הסינית עם 475 אךף הורדות (9.5%), השפה הרוסית עם 240 אלף הורדות (4.8%), צרפתית עם 180 אלף הורדות (3.6%), והשפה הגרמנית סוגרת את החמישייה עם 170 אלף הורדות (3.4%). גרסה 3.5 של וורדפרס בשפה העברית זכתה ל-11 אלף הורדות (0.22% מכלל ההורדות).

בפילוח לפי גרסאות וורדפרס בשימוש, מרבית המשדרגים שדרגו מגרסאות חדשות (3.3 ו-3.4). בתוך חודש וורדפרס 3.5 הצליחה לתפוס נתח שוק של כ-13%, גרסה 3.4 ירדה לכ-36%, גרסה 3.3 ירדה לכ-19%, גרסה 3.2 ירדה לכ-7.5%, גרסה 3.1 ירדה לכ-5%, וגרסה 3.0 ממשיכה לשמור על יציבות עם 19%. שימו לב לנתון הבא: כ-87% מהאתרים פועלים על גרסה ישנה ולא מאובטחת של וורדפרס. המפתחים מצהירים במפורש כי הגרסה הראשית האחרונה היא הגרסה היחידה שנתמכת(!) שאר הגרסאות אינן נתמכות ומכאן שהן אינן מאובטחות.

גרסאות וורדפרס בשימוש

גרסאות וורדפרס בשימוש

איך סופרים הורדות

מונה ההורדות של וורדפרס סופר את כמות ההורדות של קבצי ZIP באתר WordPress.org, הדבר כולל הורדה ישירה מהאתר + הורדות דרך לוח הבקרה במהלך שדרוג גרסאות (בשני המקרים מדובר בהורדת קבצי ZIP).

האם הנתון הזה מייצג את כל אתרי וורדפרס בעולם? התשובה היא לא. משום שקיימות מערכות כמו Fantastico ואחרות  שמורידות קובץ ZIP אחד ומעדכנות בבת-אחת עשרות אחרים (אם לא מאות).

מכאן, שכמות ההורדות לא בהכרח משקפת את כמות אתרי וורדפרס בעולם וסביר להניח שמספר האתרים גבוהה הרבה יותר מכמות ההורדות. אך מאחר ואין נתונים אחרים, כמות ההורדות מהווה מדד המקובל על כלל האנליסטים שסוקרים את השוק.

האם 5 מיליון הורדות של וורדפרס 3.5 באמת מעידים על כך ש-5 מיליון אתרי וורדפרס שודרגו/הותקנו? התשובה היא לא, ככל הנראה מדובר ביותר מ-5 מיליון אתרים. כמה בדיוק? אף אחד לא יודע.

מעניין להזכיר כי לקראת שחרור וורדפרס 3.2 שונה ה-API של השדרוג האוטומטי והוצגו הורדות חלקיות. השדרוג במתכונת החדשה מוריד רק את הקבצים ששונו ולא את כל קבצי ההתקנה. שינוי קטן זה חסך טרה בייט של תעבורה לשרתי WordPress.org כאשר המשתמשים שדרגו מגרסה 3.2 לוורדפרס 3.2.1. חשוב לציין שמטרת המהלך הייתה שיפור במהירות ובמהימנות של תהליך השדרוג ולא חסכון בתעבורה, החיסכון בתעבורה הוא בונוס.

כמה תעבורה צרכה גרסה 3.5? נכפיל את משקל קובץ התקנה ששוקל 5.2 MB ב-5 מיליון הורדות, זה נותן כ-2.6 טרה בייט של תעבורה לשרתי WordPress.org. בפועל, כיוון שרבים מהם מבצעים שדרגים אוטומטי דרך לוח הבקרה – הנתון נמוך הרבה יותר – הערכה שלי כממחצית.

סטטיסטיקות וורדפרס 3.0-3.5

סטטיסטיקות וורדפרס 3.0-3.5

כמות ההורדות של וורדפרס ליום בגרסאות 3.0-3.5

כמות ההורדות של וורדפרס ליום בגרסאות 3.0-3.5

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

5 תגובות »

 • אריאל כותב :

  בזכותך הלכתי ושדרגתי.

 • רמי כותב :

  אני שמח לשמוע.

 • ראובן קרסיק כותב :

  לדעתי צריכים לבנות מנגנון שישלח סטטיסטיקה לאתר וורדפרס בכל פעם שוורפרס מזהה שאתר נפתח וככה יהיה יותר קל לספור אתרים כי נגיד אני הקמתי 2 אתרים אז הורדתי זיפ אחד והעלתי אותו פעמיים…

 • רמי כותב :

  ראובן, אני מניח שאפשר לספור בהרבה שיטות, לכל שיטה יתרונות וחסרונות. היתרון בשיטה הנוכחית (מונה הורדות) שהוא משמש, בין היתר, גם לניתור תעבורה.

  מעבר לשיטת שהצעת לא מורכב מבחינת ביצוע, אבל יש בו חסרון עיקרי אחד, כאשר מקימים אתר בסביבת פיתוח (localhost) זה יוסיף למונה, אבל בפועל זה לא אתר אמיתי אלא אתר דמה בכתובת ביניים עד שמתקינים את האתר האמיתי. ואז כשאתה מעביר לפרודקשן המונה שוב קופץ כי הופעל אתר חדש. נספר פעמיים. ואם מספר מפתחים עובדים על הפרוייקט, כל אחד עם בסביבת הפיתוח שלו… ניפוח מיותר של הנתונים.

  בקיצור, השיטה הנוכחית הרבה יותר שמרנית. ועדיף שכך.

 • שרירים.נט כותב :

  לא הייתי מצפה לפחות ממערכת ניהול התוכן הפופולארית ביותר בעולם. תודה רבה על מאמר נפלא.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>