דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.6: תמיכה מובנית בוידאו ואודיו

12 באפריל 2013 | מאת רמי | 5 תגובות | תגיות: , , , ,

עד היום וורדפרס אפשרה לתמוך באודיו ובסרטוני וידאו דרך שירות צד ג' כמו יוטיוב תוך שימוש בשירותי oEmbed או שימוש במחלקת WP_Embed. אבל אם היינו רוצים לנגן קובץ MP3 או לראות סרטון דרך ספריית המדיה נדרשנו להתקין תוסף חיצוני. בגרסה 3.6 זה משתנה. אמנים, צלמים, להקות ויוצרים אחרים יוכלו לנגן מוזיקה והעלות סרטים ולראות אותם בלוח הבקרה של וורדפרס ללא שימוש בשירותים חיצוניים.

וורדפרס אודיו

וורדפרס אודיו

טכנולוגיה

הדבר מתאפשר תודות לספריית MediaElement.js המוסיפה שכבת מולטימדיה המספקת תמיכה מקסימלית בהצגת קבצי מדיה בדפדפנים השונים. במקום להשתמש בטכנולוגיות קנייניות (כמו פלאש), הספרייה עושה שימוש בפקודות HTML5 להצגת סרטונים

MediaElement.js

MediaElement.js

אופן שימוש

וורדפרס החלה לתמוך בספריה זו בגרסה 3.6 אך כדי לא להיות תלויים בספריה זו או אחרת, יעשה שימוש בפקודות מקרו (ShortCodes) הבאות: ו-. פקודות המקרו אומרות למערכת "מה להציג" והספרייה החיצונית אומרת "איך להציג". ככה ניתן יהיה להחליף בעתיד את הספרייה (ה"איך") מבלי לפגוע בתכנים.

פקודת מקרו להצגת סרט מספריית המדיה של וורדפרס

פקודת מקרו להצגת סרט מספריית המדיה של וורדפרס

דרך נוספת להצגת סרטים היא להשתמש ב"פורמטים" (בתבניות נתמכות). יש לבחור את הפורמט "וידאו", ללחוץ על כפתור בחירת הסרטון מתוך ספריית המדיה של האתר, לסמן את הסרטון – והמערכת תעשה את כל השאר. באזור ה-Embed נראה את הקישור הישיר של הסרטון, למעלה נראה את הסרטון עצמו. ונוכל אף לראות אותו לפני הפרסום באתר.

פורמט מסוג וידאו להצגת סרטונים מספריית המדיה של האתר

פורמט מסוג וידאו להצגת סרטונים מספריית המדיה של האתר

מידע נוסף

כשמעלים תמונות לספריית המדיה המערכת מציגה Meta Data. בגרסה 3.6 נעשה שימוש בספריית getID3 כדי להציג Meta Data של קבצי וידאו ואודיו. זה מאוד שימושי כשרוצים לדעת מה אורך הסרט, איזה ז'אנט השיר, ופרטים נוספים הכלולים בקובץ.

הצגת Meta Data של סרטים ומוזיקה

הצגת Meta Data של סרטים ומוזיקה

סיכום

וורדפרס מתפתחת יחד עם הטכנולוגיה ומתאימה עצמה לרוח התקופה. בעבר הדפדפנים לא תמכו בסרטונים ונדרשנו להשתמש בטכנולוגיות קנייניות כמו ה-Flash של אדובי ו-Silverlight של מיקרוסופט. הדפדפנים המודרניים מיתרים את השימוש בטכנולוגיות ארכאיות אלה. אותו הדבר לגבי שימוש בשירותי הזרמת וידאו דוגמת יוטיוב. אם בעבר רוח-פס היה שיקול כלכלי מרכזי, היום העליות זניחות וניתן לרכז בקלות רבה את כל התכנים שלנו באתר ללא שימוש בשירותים חיצוניים.

מגרסה לגרסה וורדפרס משתכללת ומציע מאפיינים יותר מורכבים, מצד אחד, ונוחים לשימוש, מצד שני. אם בעבר הייתה מגמה של התממשקות לשירותים חיצוניים (שירותי oEmbed, לדוגמא) הרי שלאחרונה יש יותר כלים לניהול כל הפעילות דרך לוח הבקרה של וורדפרס. התמיכה המובנית בוידאו ואודיו מאפשרת לאמנים לרכז את כל התכנים בספריית המדיה – תמונות, קבצי מוזיקה, סרטונים, מילים לשירים וכו'. והכל בעזרת התקנת בסיסית ללא שימוש בתוספים וללא שירותים חיצוניים.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

5 תגובות »

 • hgec כותב :

  שלום
  נהנתי מזה שהוורדפרס מתקדם לצד שאני צורך אותו ובגלל זה התעכבתי מלפתוח אתר
  אבל הבעיה שנשאר וכבר כתבתי לך בעבר והוא:
  ההגבלה בגדלי הקובץ שאפשר לנעלות בוורדפרס
  בשעתו הבטחת להשתדל לכתו על איך מורידים את ההגבלה
  ועכשיו זו הבעיה של כולם שירצו להעלות קבצים של וידיאו ששוקלים הרבה בד"כ
  ואולי גם לכתוב פורמטים מומלצים
  בתקווה להבנה
  תודה רבה

 • רמי כותב :

  יעקב,
  חיפוש קצר בגוגל פותר את הבעיה – "increase file upload size in wordpress". אפשר להעלות את ההגבלה של גודל הקובץ שניתן להעלות בעזרת הגדרות htaccess. זה פחות הגדרות וורדפרס ויותר הגדרות שרת.

 • תומר כותב :

  חבל שלא ציינת את הקוד המקוצר להוספת וידאו וגם לא את המאמר הרלוונטי בקודקס. מקריאה מהירה שלו ניתן להבחין בין השאר שקיימת אפשרות להגדיר תמונת פוסטר וגם מספר מקורות.

  http://codex.wordpress.org/Video_Shortcode

 • HGEC כותב :

  איך אני יכול לשבץ קבצי PDF ???
  תודה מראש

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב :

  שלום
  אני מחפש איך לשבץ קבצים מגוגל דרייב
  כרגע אני צריך לאודיו
  תודה מראש

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>