דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.7: מנגנון עדכונים אוטומטיים

1 בספטמבר 2013 | מאת רמי | תגובה אחת |

לפני קצת יותר משנתיים השיח הציבורי בעולם הוורדפרס דיבר על עדכונים אוטומטיים של קבצי הליבה, בדומה לשדרוגים האוטומטיים שאנו מכירים בדפדפנים הפופולריים כרום, פיירפוקס ובתוכנות רבות אחרות. בסופו של דבר, המנגנון לא נכנס בגרסה 3.3. אבל בימים אלה הנושא חוזר לתודעה. כנראה בגלל הפופולריות של המערכת וגל הפריצות לאתרי וורדפרס מסביב לעולם. ואם הכל ילך כמתוכנן, נראה את מנגנון העדכונים האוטומטיים משולב בוורדפרס 3.7.

מנגנון עדכונים אוטומטיים

מנגנון עדכונים אוטומטיים

על מה כל המהומה?

למרות כל המאמצים, וורדפרס ממשיכה לסבול מתדמית של מערכת לא מאובטחת. ולא בגלל שהמערכת סובלת מבעיות אבטחה אלא בגלל שרובנו שמשתמשים בה לא נכון. למה אני מתכוון? מפתחי וורדפרס מצהירים במפורש כי כל אתר חייב לשדרג לגרסה האחרונה ביותר כדי להיות מוגן, אחרת הם הופכים את האתרים שלהם ליעד תקיפה.

אך רוב המשתמשים אינם אנשים טכניים, זה מובן לחלוטין, והם מפחדים לבצע בעצמם שדרוגים. אנו רואים זאת בסטטיסטיקות השימוש במערכת – רק 40% מהאתרים משתמשים בגרסה האחרונה, ואילו 60% מהאתרים אינם מאובטחים! לכן הפתרון לבעיה צריך להיות פתרון ברמת המערכת – עדכון גרסאות אוטומטי בכל פעם שיוצאת גרסה חדשה.

אבל, מכיוון שלכל אתר יש קונפיגורציה אחרת, כדי לא לשבש לחלוטין אתרים ברשת, הוחלט כי העדכון האוטומטי יוגבלו לגרסאות-משנה של וורדפרס. בניגוד לגרסה-ראשית, בגרסת-משנה מדובר על עדכוני תחזוקה ועדכוני אבטחה הכוללים תיקוני באגים וטיפול בפרצות אבטחה. אני מדגיש, המנגנון החדש לא יחול על תבניות ותוספים אלא רק על וורדפרס, ולא על כל הגרסאות של וורדפרס אלא רק על גרסאות-משנה שלה.

לפי שעה נראה כי מנגנון העדכונים האוטומטיים ישולב גרסה 3.7 של וורדפרס. מה שאומר שהשימוש הראשוני במנגנון יתבצע רק עם שחרור גרסה 3.7.1. בדומה למנגנון השדרוג הקודם שטיפל בגודל חבילת ההתקנה, הוא התווסף בגרסה 3.2 והופעל לראשונה בגרסה 3.2.1, בזמנו הוא חסך טרה בייט של מידע בתהליך השדרוג.

יתרונות וחסרונות / מרוויחים ומפסידים

היתרונות במנגנון כזה ברורים. על החסרונות כתבתי לפני שנתיים.

לגבי המרוויחים והמפסידים, בעלי האתרים יהיו המרוויחים העיקריים, במקום לראות הודעה מעצבנת שיש גרסה חדשה וצריך לעדכן, המערכת תבצע בעצמה את העדכון, מבלי שזה יורגש. לגבי המפסידים יש לא מעט כאלה.

בשנת 2010 יצאו 7 גרסאות, בשנת 2011 המספר עלה ל-10 גרסאות, ובשנת 2012 חזרנו 7 גרסאות. הנתונים מראים כי בכל חודש-חודשיים יצאה גרסה חדשה. זה לא ראלי לבקש מבעלי אתרים לשלם לבעלי מקצוע, עבור שדרוג המערכת מדי חודש-חודשיים. וזה לא ראלי לבקש ממפתחי אתרים לבצע שדרוגים מדי חודשיים על עשרות אתרים.

זו הסיבה מדוע ראינו גידול במספר החברות שהציעו שירותי ניהול ושדרוג מרחוק לאתרים מרובים, בינהם ManageWP, wpRemote ורבים אחרים. הם הציעו פתרון פשוט ויעיל, לבעיה נפוצה, וחסכו הרבה זמן בשדרוג אתרים. לכן הם יהיו המפסידים הגדולים מהמעבר למערכת השדרוגים האוטומטית.

אני צופה שעם המעבר למנגנון העדכונים חדש, כל אתר יידרש לבצע 2-3 שדרוגים בשנה במקום 7-10. גם כמות השדרוגים של התוספים והתבניות ירד משום שהמפתחים יצטרכו לבצע התאמות לפחות גרסאות וורדפרס. כפועל יוצא, השימוש בשירותים חיצוניים יצומצם – הם יצטרכו לשנות פוקוס ולהדגיש יותר את שירותי גיבוי שהם מציעים ופחות את שירותי השדרוג שלהם.

בטווח הרחוק, לדעתי השדרוגים האוטומטיים יורחבו גם לתוספים ולתבניות, והמערכת תבצע את כל השדרוגים ללא כל מגע מצידנו. זה יצור בעיות חדשות לבעלי אתרים כשעדכון תוספים יגרור להשבתת אתרים בגלל קוד בעייתי בתוספים חיצוניים. אבל אני בטוח שאז יקום ענף חדש לבדיקת תאימות תוספים לאתרים שונים.

בקיצור, הולך להיות שמח.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

תגובה אחת »

  • פיימן כותב :

    כל מילה בסלע

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>