דף הבית » חדשות ועדכונים

Ngnix הכוכב העולה החדש ברשת

26 בספטמבר 2013 | מאת רמי | אין תגובות | תגיות: , , ,

שוק תוכנות שרתי הרשת עובר טלטלה רצינית בשנים האחרונות. דואופול רב השנים נשבר, כאשר תוכנת שרת חדשה, פיתוח רוסי, מאיים על הגמוניה של אפאצ'י ו-IIS. חברות מחקר העוקבות אחרי טכנולוגיות רשת מדווחות על מגמה עקבית – עליה בנתח השוק של Ngnix לעומת מתחריו. בעיקר על חשבון שרתי אפאצ'י.

Nginx

Nginx

בעיקרון, שרתי רשת אחראים על העברת התכנים מהשרת למשתמש בעזרת פרוטוקול HTTP. לאורך השנים הענף התחלק בין אפאצ'י ל-IIS, וכך נוצר דואופול דה פקטו. על אף שהשתיים נוצרו במהלך שנות ה-90 של המאה הקודמת, חברות חדשות נרתעו מלפתח תוכנה קניינית מתחרה כי התחרות מול מיקרוסופט היא כנראה בזבוז של כסף, ולמה להשקיע זמן בפיתוח בקוד-פתוח אם אפשר לתרום קוד לאפאצ'י הפופולרי. יחד עם זאת, לאורך השנים שוחררו הרבה פיתוחים עצמאיים בקוד פתוח, אבל אך אחד מהם לא תפס. עד שהגיע Ngnix.

שרת Ngnix פותח בשנת 2002 על ידי מפתח רוסי בשם איגור סיסוייב. הוא פיתח אותו עבור רמבלר, פורטל אינטרנט רוסי (כמו וואלה בישראל) שדרש נפח תעבורה גבוהה ממה ששרתי אפאצ'י יכלו להתמודד איתם. איגור יכל לנסות את הקוד באתרי משנה של הפורטל, לשפר את הביצועים ולעדכן את הקוד שלו. הפיתוח כולו התבצע בקוד-פתוח ולכן Ngnix אומץ בהרבה אתרים נוספים. אבל הבעיה העיקרית של התוכנה הייתה התיעוד – שנכתב כולו בשפה הרוסית – דבר שהקשה על אימוצו מסביב לעולם.

Ngnix אומץ בעיקר במדינות דוברות רוסית אבל החל משנת 2006 התחילו לתרגם את התיעוד לשפה האנגלית. בשנים העוקבות יותר ויותר חברות החלו לאמץ אותו. בשנת 2009 חברת CloudFlare אימצה אותו בשנת 2008 אוטומטיק החלה לאמץ את Ngnix והיא השלימה את המעבר בשנת 2012. שירותים מוכרים אחרים המשתמשים ב-Ngnix הם Netflix, Hulu, Pinterest, Airbnb, Zynga, Zappos ו-GitHub.. וכיום, מרבית הסטרט-אפים מאמצים את ה-Nginx בהקמה תוך מחשבה לעתיד.

על פי נתוני w3techs כ-14% מהאתרים בעולם משתמשים ב-Nginx ועל פי נתוני Netcraft נתח השוק עולה על 15%. בקרב האתרים הגדולים בעלי נפח תעבורה גבוהה יותר שיעור זה מתקרב לכ-34%. במדינות דוברות רוסית ובמדינות ברה"מ לשעבר Ngnix שולט ביד רמה לעומת שאר העולם, אך מדינות המערב מתחילות לצמצם פערים ומאמצות את הטכנולוגיה. העליה בנתח השוק של Ngnix באה בעיקר על חשבון שרתי אפאצ'י. ואם המגמה תימשך (והיא כנראה תימשך) Ngnix צפוי לעבור למקום השני ולהדיח את IIS של מיקרוסופט. מה שלא יהיה, הכוכב החדש כבר כאן.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>