דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 3.8

13 בדצמבר 2013 | מאת רמי | 7 תגובות | תגיות: ,

וורדפרס 3.8 שוחררה לאוויר. הגרסה החדשה מציגה תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Fourteen – לא עוד תבנית לבלוגים ואתרי-תדמית אלא תבנית מגזין! כמו כן, כל ה-BackEnd עבר מתיחת פנים רצינית – עיצוב חדש, איקונים וקטוריים, מראה חדש למסך ערכות-העיצוב, שינויים רבים בלוח-הבקרה, חווית שימוש חדשה במערכת הוידג'טים ועוד ועוד.

עברו רק 49 יום מאז שחרור וורדפרס 3.7 וכבר אנו זוכים לגרסה ראשית חדשה. מחזור הפיתוח של גרסאות 3.7 ו-3.8 היה קצר מאוד – כחודשיים לכל גרסה. בגרסה 3.7 התמקדו יותר בתשתיות ובגרסה 3.8 בעיצוב ותצוגה. אגב, זו הגרסה הראשית השלישי שמשוחררת השנה. להלן השינויים העיקריים שהוצגו בגרסה 3.8:

הממשק האחורי עוצב מחדש

כל ה-BackEnd של וורדפרס עוצב מחדש. מלבד השינויים בתצוגה ובצבעים, העיצוב החדש מאמץ גישה של פשטות ובהירות עם ניגודיות צבעים להדגשת אלמנטים רלוונטיים כדי להקל על הניווט ועל הקריאה. בגרסה האנגלית נעשה שימוש בגופן Open Sans להצגת טקסטים בצורה ידידותית יותר בדסקטופ ובמובייל.

העיצוב החדש של וורדפרס 3.8

העיצוב החדש של וורדפרס 3.8

ערכות צבעים ל-BackEnd

למי שפחות מתחבר לצבע החדש, וורדפרס 3.8 מגיעה עם 8 ערכות צבעים (בניגוד ל-2 בגרסאות הקודמות), אותן ניתן להתאים בהתאם לשיגעונות הפרטיים שלנו דרך פרופיל המשתמש. בנוסף לכך, ניתן ליצור ערכות צבעים משלנו, לארוז אותם בתוספים יעודיים ולהעלות לספריית התוספים של וורדפרס כדי שכולם יהנו מהתוצר. אני מניח שבתקופה הקרובה נראה כמה תוספים מהסוג הזה.

ערכות צבעים ללוח הבקרה של וורדפרס 3.8

ערכות צבעים ללוח הבקרה של וורדפרס 3.8

עיצוב רספונסי המותאם טוב יותר למובייל

אומנם גם בגרסאות הקודמות היה עיצוב רספונסיבי אבל הניווט במכשירי סלולר היה נורא איטי. בגרסה 3.8 זמן הטעינה הצטמצם באופן משמעותי. ניתן ליחס זאת לאייקונים הווקטוריים החדשים. כאשר נעשה שימוש בתמונות מפוקסלות זמן הטעינה מתארך מאוד כי הדפדפן מתאים את גודל התמונה לאזור בו מוצגת התמונה – התהליך הזה גוזל הרבה משאבי מערכת. שימוש בגרפיקה וקטורית מבטל את הצורך בחישובים הללו ומצמצם בצורה משמעותית את זמן הטעינה.

שיפור בזמני טעינה במובייל

שיפור בזמני טעינה במובייל

וידג'טים בלוח הבקרה

לוח בקרה של וורדפרס עבר מקצה שיפורים משמעותי. אחת הבעיות העיקריות של לוח הבקרה היא שיש בו הרבה אלמנטים מיותרים שאף אחד לא משתמש בהם. בעקבות בדיקות שימושיות שבוצעו, הוחלט לשנות את המבנה של חלק מהוידג'טים בלוח הבקרה. חלק מהוידג'טים הוסרו ואחרים אוחדו עם וידג'טים אחרים.

וידג'ט "מה המצב" (לשעבר) שונה לוידג'ט "מבט כללי" וכיום הוא מציג רק את מספר הפוסטים, העמודים והתגובות, ללא הטקסונומיות. נוסף וידג'ט חדש בשם "פעילות", הוא מרכז בתמצית את הפעילויות האחרונות באתר כמו פרסום תכנים ותגובות – מאוד שימושי!!!

שני הוידגטים "פוסט מהיר" ו"טיוטות אחרונות" אוחדו לוידג'ט אחד בשם "טיוטה מהירה" המאפשר ליצור טיוטה חדשה דרך לוח הבקרה ומתחת הוא מציג את שלושת הטיוטות האחרונות, למקרה ושכחנו שכבר התחלנו לכתוב פוסט.

גם שני הוידג'טים של החדשות והתוספים הפופולרים אוחדו ל"חדשות וורדפרס", בו מוצגים חדשות מהפלאנט של וורדפרס ובתחתית אחד מהתוספים הפופולריים. בקיצור הרבה שינויים!

הוידג'טים בלוח הבקרה של וורדפרס 3.8

הוידג'טים בלוח הבקרה של וורדפרס 3.8

תצוגת ערכות עיצוב

כבר מספר גרסאות מנסים לשפר את ממשק ה-"ערכות עיצוב". עד כה, העמוד הזה היה עמוס מאוד, הניווט בו היה לא נוח וכמות האפשרויות שם הייתה אינסופית. בגרסה 3.8 הוסרו רוב האלמנטים שהיו שם (מהלך אמיץ) והוסר מבנה הטאבים המעצבן.

כיום מסך ערכות העיצוב מציג את ערכות העיצוב המותקנות בתצוגת רשת פשוטה, כשבראש העמוד לצד הכותרת מוצג מספר ערכות עיצוב שהותקנו באתר. להוספת ערכה חדשה ניתן להשתמש בחיפוש בראש העמוד או ללחוץ על על הפלוס הגדול. החיפוש מוביל לכל אותם העמודים שהוסרו, בהם עמוד חיפוש ערכות עיצוב, העלאת ערכות, ורשימת הערכות החדשות/הפופולריות/האחרונות.

חזרה לעמוד הראשי של ערכות העיצוב – תצוגת הרשת מאוד נוחה והיא נועדה להדגיש את צילום המסך של ערכת העיצוב. כל הפרטים הנוספים הוסרו. למה? כי יותר קשה להסביר במילים אלמנט גרפי. עדיף להציג אותו. למי שבכל זאת רוצה רוצה לראות את הפרטים הנוספים, לחיצה על ערכת העיצוב מציגה את כל הפרטים הנלווים בתצוגה מורחבת עם תמונה גדולה בגודל 880 על 660. יש לציין שזה הסטנדרט החדש, ומפתחי ערכות עיצוב צריכים להוסיף צילום מסך בגודל זה לקובץ ה-zip שלהם.

אההה, ואם מותקנת רק ערכת עיצוב אחד, היא מוצגת בתצוגה מורחב עם תמונה מוגדלת וכל הפרטים הנוספים עליה מוצגים במסך. מאוד שימושי ומאוד יפה.

תצוגת ערכות עיצוב בוורדפרס 3.8

תצוגת ערכות עיצוב בוורדפרס 3.8

שימוש בוידג'טים

קצת רקע, מערכת הוידג'טים שהוצגה בגרסאות 2+ מלווה אותנו הרבה שנים. לאורך התקופה בוצעו בה הרבה שינויים במראה אבל אופן השימוש drag-and-drop. הבעיה היא שבאתרים עם הרבה סרגלי צד שנדרשנו לגרור את הוידג'ט עוד ועוד למטה עד שהגענו לסרגל הצד הרלוונטי. הרבה אנשים התלוננו על זה.

כשבגרסה 3.0 הוצגה מערכת התפריטים, משתמשים רבים מאוד אהבו את הפשטות שלה. חווית שימוש נוחה ללא drag-and-drop. בגרסה 3.7 היה ניסיון לשנות את חווית המשתמש של הוידג'טים כדי שהתהליך יהיה פשוט כמו בתפריטים – אבל זה לא יצא לפועל.

בגרסה 3.8 הוחלט לתת לזה קדימות. התצוגה של עמוד הוידג'טים שונתה ואופן השימוש השתנה. כבר לא צריך לגרור וידג'טים לסרגלי-הצד, פשוט בוחרים וידג'טים, ובלחיצה עליו מוצג תפריט של סרגלי-הצד, משם ניתן לבחור לאיזה סרגל-צד יתווסף הוידג'ט.

וידג'טים בוורדפרס 3.8

וידג'טים בוורדפרס 3.8

תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Fourteen

תבנית ברירת המחדל החדשה של וורדפרס מבוססת על תבנית Further שפותחה במקור עבור לקוחות WordPress.com. בעקבות ההצלחה לה זכתה התבנית, הוחלט להפוך אותה לתבנית ברירת המחדל החדשה של וורדפרס. בניגוד לתבניות ברירת מחדל קודמות ששימוש בלוגים ואתרים תדמית, תבנית זו משמשת ליצירת מגזין.

התבנית מאפשר לבחור בין תצוגת רשת או תצוגת סליידר להצגת התוכן הראשי בעמוד הבית. היא מאפשרת לבחור את סוג הפריסה, להתאים את מבנה האתר בעזרת 3 אזורי וידג'טים והיא מגיעה עם תבניות-עמוד מובנות.

תבניות ברירת המחדל משמשות גם את מפתחי וורדפרס, הן מציגות פרקטיקות מקובלות לפיתוח תבניות. לדעתי יהיה מאוד מעניין לבחון את הקוד שלה, אולי נכתוב על זה פוסט נפרד.

תבנית ברירת מחדל חדשה - Twenty Fourteen

תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Fourteen

וורדפרס בעברית

ברמת ה-RTL, החל מגרסה 3.8 כל נושא הריטול של ה-core מבוצע באופן אוטומטי. פרויקט אישי של יואב פרחי. ומגיע לו הרבה קרדיט על זה.

לגבי התרגום לעברית, היו לנו הרבה מחרוזות חדשות. אבל עבודת התרגום הושלמה בצורה מהירה יחסית. אני רוצה להודות (שוב) לאריאל קליקשטיין שכבר מספר גרסאות עוזר לי לתרגם את המחרוזות של וורדפרס.

שחררתי את הגרסה העברית יום אחרי שחרור הגרסה האנגלית. ביצעתי את כל הבדיקות הנלוות, אין בעיות מיוחדות. מאחל לכולם שדרוג קל!

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

7 תגובות »

 • ניר כותב :

  רמי תודה רבה על ההשקעה הרבה בהוצאת הגרסה הזו.

 • ישי כותב :

  תודה רבה וישר כח.

 • עידן שלומן כותב :

  רמי, סקירה מעולה ! 🙂

 • HGEC1230 כותב :

  שלום
  אני עוד לגבי אתרים לא מושלם
  ובפרט על שרתים
  השאלה היא כך
  יש לי אתר עם גירסא 3.7.1
  ואני מנסה לשדרג ל3.8
  וזה נתקע בהורדת קובץ ןלא ממשיך כלומר לא עושה כלום
  השאלה מה אפשר לעשות ומה גורם לזה
  תודה רבה מאוד
  בתקווה להבנה
  אגב לאחרונה כמעט אין ממך פוסטים מיוחדים כבעבר
  עם כל זאת
  תודה תמשיך הלאה

 • רמי כותב :

  HGEC1230,
  כשאני נתקל באתרים על שרתים בעייתיים, שלא ניתן לבצע בהם שדרוג אוטומטי – אני מבצע שדרוג ידני (כמו שהיינו עושים בעבר).

  תעלה את הקבצים החדשים לשרת דרך ה-FTP ובצע שדרוג של מסד הנתונים דרך update.php או upgrage.php (לא זוכר מי מהם אז תנסה את שניהם).

  אל תשכח לגבות הכל לפני שאתה מתחיל.

  לגבי פוסטים, אין זמן…

 • דני וקסלר כותב :

  תודה רבה על העדכונים השימוששיים , בקרוב עומד לשדרג ורק כעת ראיתי

 • יניב כותב :

  תודה רבה!

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>