דף הבית » חדשות ועדכונים

אוטומטיק מגייסת 160 מיליון דולר

6 במאי 2014 | מאת רמי | אין תגובות | תגיות: ,

חברת אוטומטיק, העומדת מאחורי הפיתוח של פלטפורמת ניהול התוכן והבלוגים וורדפרס, מגייסת 160 מיליון דולר ב- Series C round. הגיוס מתבצע לפי שווי חברה בסך 1.16 מיליארד דולר, והכסף ישמש את החברה להרחבת שירותיה, העמקת נתח שוק והגדלת מצבת העובדים.

לוגו חברת Automattic

לוגו חברת Automattic

בשבועות האחרונים היו הרבה שמועות סביב הגיוס הזה. עד כה אף אחד לא אישר ולא הכחיש. היה זה מאט מולנווג שפיזר את הערפל בפוסט שפירסם בבלוג שלו ובראיון שנתן לאתר re/code בו אישר את דבר הגיוס.

חשוב לציין שאין מדובר בחברת סטרטאפ צעירה, אוטומטיק קיימת כבר 9 שנים. המערכת שפיתחה זוכה לפופולריות רבה, אך מצבה הפיננסי לא מזהיר. אסטרטגיית חדירת השוק של החברה הצליחה להפיץ את וורדפרס לכל קצבות העולם, כיום כ-22% מהאתרים בעולם מופעלים על ידי וורדפרס. אך התפוצה הנרחבת מבוססת על מוצר קוד פתוח ואוטומטיק לא מצליחה לתרגם את התפוצה הנרחבת לתזרים הכנסות משמעותי. בשנים האחרונות מצבה הפיננסי היה מאוזן, וזה מצב בעייתי מבחינתה.

אחרי מכירת טמבלר ליאהו לפני שנה בדיוק תמורת 1.1 מילארד דולר נשאלה השאלה מה יהיה עם אוטומטיק? דיוויד קארפ העדיף כסף על פני שליטה בחברה, ואילו מאט מולנווג החליט שכסף זה לא העיקר ועכשיו הוא מגייס בשווי העולה על שווי בו בוצעה עסקת יאהו-טמבלר מבלי לאבד את השליטה בחברה שלו.

חברות אחרות בענף מגייסות אף הן: Weebly גייסה 35 מיליון דולר, Squarespace גייסה 40 מיליון דולר ו-Medium גייסה 25 מיליון דולר. חברת Wix הישראלית גייסה 127 מיליון דולר בהנפקה ציבורית לפי שווי שוק של 730 מיליון. בהשוואה להן, אוטומטיק פופולארית יותר, גייסה יותר, שווה יותר, אבל היא עדיין לא מצליחה לשפר את שורת הרווח שלה.

לא הרבה משקיעים היו מעוניינים להשקיע במוצר אותו מחלקים ללא כסף למשתמשיו. יחד עם זאת, המשקיעים של אוטומטיק הצהירו במספר הזדמנויות שמדובר בהשקעה לא רגילה, וכי הם יגבו את החברה לאורך זמן. חשוב לציין שלחברה יש הרבה לאן לצמוח, כ-63% מהאתרים בעולם משתמשים במערכות בפיתוח עצמי ורק 37% משתמשים במערכות מדף. וורדפרס ממשיכה לצמוח בקצב מרשים, נתח שוק העולמי שלה עומד היום על 22% לעומת 17.5% אשתקד – צמיחה של 25.7% בשנה האחרונה בלבד!

בעבר טען מאט מולנווג כי אוטומטיק היא חברה בריאה, צומחת, מייצרת מזומנים, והיא לא צריכה השקעות. אחרי שהתיישב בכיסא המנכ"ל בחודש ינואר 2014, אמר שהוא הבין שטעה. הגיוס הנוכחי ישמש את החברה שלו, המעסיקה 240 העובדים, כדי להגדיל את מצבת העובדים, להמשיך להרחיב נתח שוק, להגדיל השקעה בשיווק, להשקיע במובייל, לפתח כלי מסחר אלקטרוני וגרסאות חדשות של WordPress.com.

תמיד האמנתי שמאט מולנווג יהיה הסטיב ג'ובס הבא, אני רק מקווה שהוא לא יהפוך למרק צוקרברג הבא. אין ספק שכניסת משקיעים תתרום הרבה לוורדפרס, מכיוון שאוטומטיק משחררת הרבה קוד לרשות הציבור. אך גיוס הון מגורמים פיננסים יכול לשמש כחרב פיפיות, משיקיעים לא אוהבים לפזר מוצרים חינם, הם אינם מבינים במודל מבוזרים להעסקת עובדים, ורובם נוטים לשנות את הפוקוס של החברה מצמיחה לרווחים. הראש של משקיע פיננסי חושב קודם כל על החזר מהיר של השקעה.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>