דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 4.4

9 בדצמבר 2015 | מאת רמי | 6 תגובות | תגיות: ,

לפני מספר שעות שוחררה וורדפרס 4.4 על שם “קליפורד בראון”, הגרסה הראשית השלישית השנה. גרסה זו מציגה מגוון חידושים למשתמשים ולמפתחים. היא מגיעה עם תבנית ברירת מחדל חדשה Twenty Sixteen, משפרת את תצוגת התמונות בתבניות ללא קשר לגודל המסך, מאפשרת לשתף את התכנים שלכם באתרים חיצוניים בקלות רבה יותר, מאפשרת להוסיף שדות נוספים לטקסונומיות, משלבת לראשונה מנגנוני REST API בליבת וורדפרס, ומציגה עוד הרבה שינויים עסיסיים!

גרסה זו מציגה המון (!) חידושים לקהל המפתחים. אפשר להקביל אותה רק לגרסה 3.0 בכל הקשור למגוון הכלים שהתווספו לליבה. גרסה 4.4 תיזכר כאבן דרך משמעותית באבולוצייה של וורדפרס ממערכת ניהול תוכן רגילה למערכת לפיתוח אפליקציות.

להלן סקירה של החידושים העיקריים בגרסה זו:

תמונות רספונסיביות

וורדפרס מאמצת אל ליבת המערכת תקנים עדכניים בטיפול והצגה רספונסיבית של תמונות בכל מכשירי הקצה. החל מגרסה זו, כאשר המערכת מציגה תמונות, היא תוסיף לתגית < img > את הפרמטר srcset שיכיל גדלים נוספים של אותה התמונה. הדפדפן בו משתמש הגולש, יבחר את הגודל המתאים ביותר למסך.

בנוסף לתצוגה תקינה של האתר במובייל, השינוי הזה מקדם מאוד את וורדפרס כמערכת, את המשתמשים ואת בעלי האתרים. כאשר הדפדפן בוחר את התמונה המתאימה, הוא מוריד רק אותה, ללא שאר התמונות. המשתמש נהנה מתצוגה מיטבית של התמונות ומגלישה מהירה הרבה יותר, והאתר חוסך ברוחב פס.

והחלק הכי חשוב – כל זה יתבצע אוטומטית, ללא צורך בכתיבת קוד או שינוי תבניות. כל פונקציות הליבה המובנות של וורדפרס עודכנו בהתאם כך שזה יעבוד ישר מהקופסה, ללא תלות בתבנית בה אתם משתמשים, גם בתמונות חדשות שתעלו וגם בתמונות ישנות שכבר העליתם לאתר.

תמונות רספונסיביות מובנות בוורדפרס 4.4

תמונות רספונסיביות מובנות בוורדפרס 4.4

גודל חדש לתמונות

בהמשך לנאמר למעלה, וורדפרס מוסיפה גודל חדש של תמונה, ברוחב של 768 פיקסלים. תמונה בגודל בינוני-גדול, תיווצר באופן אוטומטי, אך היא לא תופיע בתפריט הגדרות>מדיה של וורדפרס. המטרה של התמונה הזו היא לשמש את מנגנון התמונות הרספונסיביות, משום ש-768 פיקסלים הוא גודל מסך נפוץ במיוחד.

כאשר מעלים תמונה לספריית המדיה של וורדפרס, נשמר העתק של התמונה בגודל המקורי ובעוד שלושה גדלים שנקבעו בתפריט הגדרות>מדיה. החל מגרסה 4.4 תיווצר תמונה נוספת ברוחב בינוני-גדול בסך 768 פיקסלים. הגודל החדש לא יופיע בממשק המדיה, אבל הוא כן יופיע מסד הנתונים. יחד עם זאת, מומלץ לא לשנות אותו כי יש לו שימוש ספציפי.

תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Sixteen

תבנית חדשה לבלוגרים בעיצוב מודרני-קלאסי. התבנית לשנת 2016 משתמשת בסטנדרטים עדכניים לבניית תבניות, הן בממשק הקדמי FrontEnd והן בממשק האחורי BackEnd.

התבנית נבנתה כדי להיראות טוב בכל מכשירי הקצה. התבנית רספונסיבי מבסיסה ונבנתה בגישת מובייל-תחילה. היא משתמשת במספר תפריטי קישורים ותפריטים לקישורים חברתיים. היא מגיעה עם מספר ערכות צבעים מוכנות אבל מאפשרת גם להתאים את הצבעים לטעם שלכם. התבנית תומכת בכותרות גמישות, תמונה ראשית מוגדלת ואפשרות להוסיף קדימון לפוסט באמצעות השדה "תיאור". התבנית מאמצת כללי נגישות מתקדמים.

כל מפתח וורדפרס שמתעסק עם תבניות חייב לבחון את קוד המקור שלה כדי להכיר את הסטנדרטים החדשים שנוספו לתבנית זו.

תבנית ברירת מחדל חדשה - Twenty Sixteen

תבנית ברירת מחדל חדשה – Twenty Sixteen

ספקי oEmbed חדשים

וורדפרס מאפשרת להטמיע תכנים משירותים חיצוניים כמו סרטוני יוטיוב, תמונות פליקר, ציוצי טוויטר ושירותים נוספים. הדבר מתבצע באמצעות הדבקת כתובת ה-URL של הפריט הספציפי בעורך של וורדפרס.

בגרסה 4.4 הוסרה התמיכה ב-Blip.tv (שנסגר) והתווספה תמיכה בחמישה שירותים חדשים: ReverbNation, Cloudup, Reddit, SpeakerDeck, VideoPress.

המטעת פוסטים של וורדפרס

בדיוק כמו שניתן להטמיע תכנים משירותים אחרים, כך יהיה אפשר להטמיע את הפוסטים שלכם באתרים אחרים. קחו לדוגמא ציוצי טוויטר, כאשר אתם מטמיעים לינק של ציוץ כלשהו באתר וורדפרס, ניתן לראות את הטקסט, התמונה הראשית והמחבר. אותו עיקרון יהיה עם הפוסטים שלכם שיוטמעו באתרים אחרים.

וורדפרס 4.4 מוסיפה נקודת גישה מסוג oEmbed לאתר. הדבר מאפשר להטמיע את הפוסטים שלכם באתרים חיצוניים בקלות רבה יותר באמצעות כתובת הפוסט בלבד. בהטמעה תוצג כותרת הפוסט, התמונה הראשית (אם קיימת), השם של האתר והסמל שלו, מספר התגובות בפוסט, וכפתור הטמעה.

תשתית REST API

וורדפרס 3.0 עשתה קפיצה ממערכת בלוגים למערכת ניהול תוכן. בגרסה 4.4 מתבצעת קפיצה נוספת למערכת אפליקטיבית באמצעות מנגנון ה-REST API, דבר המסמל עידן חדש בפיתוח וורדפרס. התהליך יתבצע במספר שלבים, כאשר בגרסה זו שולבו התשתיות אל תוך ליבת וורדפרס.

התשתית היא החלק הראשון בתהליך רב-שלבי של ה-REST API. בגרסה הבאה מתוכננת הוספה של נקודות קצה (End Point) לליבה.

WordPress Rest API

WordPress Rest API

שדות מיוחדים לטקסונומיות

מכירים את זה שאפשר להוסיף שדות מיוחדים לפוסטים? מפתחים אף יכולים ליצור סוגי תוכן חדשים ולהוסיף להם שדות חדשים לפי דרישה. אז החל מוורדפרס 4.4 יהיה ניתן להוסיף שדות מיוחדים גם לטקסונומיות!

בעבר הטקסונומיות הכילו רק כותרת, תיאור, מזהה, ושדה הורה. מעכשיו יהיה ניתן להוסיף לטקסונומיות איזה שדות שאתם רוצים. שדות כמו צבע או אייקון או אפילו תמונה ראשית. חגיגה למפתחים!

זהו תהליך ארוך טווח שנמשך על פני 4 גרסאות. התהליך כלל שינויים במבנה מסד הנתונים ועדכון כל פונקציות הליבה המטפלות בטקסונומיות. התהליך כולו מהווה שינוי תפיסתי משמעותי באופן בו מסווגים את התכנים בוורדפרס.

שדות מיוחדים לטקסונומיות בוורדפרס 4.4

שדות מיוחדים לטקסונומיות בוורדפרס 4.4

שדרוג היררכיית הקבצים

החל מוורדפרס 4.4 יהיה ניתן לעצב בנפרד, פוסט מסויים, לפי שמו ולפי סוג התוכן שלו. בהיררכיית הקבצים החדשה מתווסף קובץ מסוג single-{{post_type}}-{{post_name}}.php המרחיב עוד יותר את הגמישות של המפתח.

מעתה, מפתחי תבניות יוכלו לעצב עיצובים יחודיים לסוגי תכנים שונים ולפוסטים בודדים (לפי השם שלהם). כלומר יותר שליטה למפתחים ומגוון רחב יותר של עיצובים מותאמים אישית ללא שימוש בתנאים מותנים.

היררכיית הקבצים של וורדפרס

היררכיית הקבצים של וורדפרס

מספרי תגובות

טיקט שפתחתי לפני 5 וחצי שנים, והתקבל רק עכשיו, מוסיף מספר תגובות לכל הטאבים. בדומה לכמות התכנים שיש בפוסטים, עמודים, תוספים וכו,. לא אקח קרדיט כי זה לא הקוד שלי, אבל נחמד לראות שזה סוף סוף תוקן (אחרי 5.5 שנים).

הצעה להוסיף כמות תגובות

הצעה להוסיף כמות תגובות

שיפור מחרוזות תרגום – תרומתי העיקרית לוורדפרס 4.4

אז ככה, אני תורם לקוד הליבה של וורדפרס בכל גרסה החל מוורדפרס 2.8. הפעם התמקדתי בעיקר בשיפור הסטנדרטים של מחרוזות התרגום עם דגש על מחרוזות המשלבות בצורה לא נכונה קוד HTML יחד עם הטקסטים. התחלתי בתהליך בגרסה 4.1 אבל עיקר העבודה בוצעה בגרסה 4.4, ועכשיו התהליך הושלם במלואו. בוצעו תיקונים בעשרות קבצים ושופרו המון מחרוזות תרגום.

אני מאוד ממליץ למפתחי תוספים/תבניות לעבור על הטיקטים וללמוד מהשינויים. טיפ קטן: תמיד השתמשו במחרוזות קצרות כדי להקל על מלאכת התרגום, הוסיפו הערות למתרגמים, והימנעו משימוש בתגיות HTML. יש להוציא את תגיות ה-HTML מחוץ למחרוזות התרגום כמו שנעשה ב- 40+ הטיקטים שיצרתי.

כמובן שיש עוד המון עבודה בנושאים קשורים כמו מבנה אחיד להודעות שגיאה, איחוד מחרוזות דומות ועוד, אבל כל זה נדחה לגרסה הבאה.

קיבלתי קרדיט מיוחד

זה משהו שלא ציפיתי לו, אבל כמה שעות לפני שחרור הגרסה, מפתחי הליבה יצרו איתי קשר ואמרו שבגרסה 4.4 הם מוסיפים את השם שלי לעמוד הקרדיט תחת "מפתחים תורמים" על התרומה שלי לגרסה זו. איזה כבוד זה להופיע לצד תותחי וורדפרס כאלה.

עמוד הקרדיט של וורדפרס 4.4

עמוד הקרדיט של וורדפרס 4.4

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

6 תגובות »

 • פיימן כותב :

  היי רמי
  ראיתי שאתה כותב שיש אפשרות ליצור שדה מיוחד לטקסונומיה, תקן אותי אם אני טועה:
  כלומר אפשר ליצור שדה מיוחד לקטגוריה לדוגמה צבע כמו ששמת פה בצילום מסך.
  אני מנסה לראות איפה ניתן לעשות זאת ולא מצליח…
  התקנתי את הוורדפרס החדש + ערכת הנושא אבל אין בשום מקום את האופציה הזו.
  אשמח לדעת איך עושים זאת.

 • רמי כותב :

  היי פיימן,

  הייתי מקביל את השינויים בגרסה הנוכחית לוורדפרס 2.9 שהציגה CPT אבל רק ב-3.0 התאפשר לנו ליצור CPT בעצמנו בקלות רבה.

  עדיין לא התעמקתי בקוד, ואיך ליצור שדות נוספים, אבל כבר יש מספר תוספים שעושים זאת עבורך.

  מבטיח לבדוק את זה לעומק, כי ממילא אני חייב לפתח גנרטור כזה ל- GenerateWP.com

 • פיימן כותב :

  היי רמי
  תודה על התשובה
  אני יודע שיש תוספים שעושים את זה ואני משתמש בהם כרגע אבל חשבתי שאם זה כבר מובנה ואין צורך להתעסק בתוספים ובקודים מיותרים זה עדיף למרות שהתוסף ACF הכרחי וטוב תמיד.

 • חולי כותב :

  תודה רמי על האינפורמציה, ועל התרומה הענקית שלך לוורדפרס בעברית.

  חולי

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב :

  צריך אולי כבר לכתוב על מה הולך להיות ב 4.5
  תודה מראש

 • אלי כותב :

  אחלה מאמר!
  הרבה ידע שימושי!

  יש לי שאלה:

  האם יש קוד להקטנת ה – javva script וה – css ?

  תודה!

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>