דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 4.5

13 באפריל 2016 | מאת רמי | אין תגובות | תגיות: ,

שוחררה וורדפרס 4.5 על שם “קולמן הוקינס”, מטרתה לייעלת את זרימת העבודה, הן עבור כותבי התוכן והן עבור בוני האתרים. גרסה זו משפרת את תהליך העריכה באמצעות קישורים מובנים בעורך הויזואלי ובאמצעות קיצורי עיצוב חדשים. היא מוסיפה תמיכה בלוגו מותאם בתבניות. מוסיפה תצוגה מקדימה במסכים דסקטופ, טאבלט ומובייל. מציגה מנגנון חדש לתבניות הטמעה ותמיכה משופרת במנגנון הסקריפטים!

לוגו מותאם

בעבר כל תבנית הציגה מנגנון משלה להצגת הלוגו של האתר. בגרסה זו, וורדפרס יצרה מנגנון גנרי מובנה ללוגואים. מעתה, מפתחי תבניות יכולים להשתמש במנגנון זה כדי להציג לוגואים באתר. זהו כלי אחיד שאמור לשמש, בסופו של דבר, את כל התבניות.

מפתחי תבניות יכולים לטמיעה את המנגנון החדש על ידי הוספת הקוד  add_theme_support('custom-logo') לקובץ functions.php של התבנית, ולהציג את הלוגו באמצעות הפונקציה the_custom_logo().

יש לציין שבתור משתמשים, אם הגדרתם לוגו בתבנית אחת, ואז שיניתם לתבנית אחרת, הלוגו מתאפס. כי לוגו זה פר-תבנית, משום שלכל תבנית יש לוגו בפרופורציות אחרות. יהיה עליכם להגדיר לוגו מחדש ולחתוך לפי הפרופורציות החדשות.

לוגו מותאם

לוגו מותאם

תבניות הטמעה משופרות

בוורדפרס 4.4 הוצגה האפשרות להטמיע את התכנים שלנו באתרים אחרים באמצעות כתובת ה-URL בלבד (מנגנון oEmbed מובנה בוורדפרס). מדובר במאפיין נחמד לכל הדעות. הבעיה היא שאם אנחנו רוצה להחליף את התצוגה של הנתונים המוטמעים, אנו נדרשים להשתמש בהרבה פילטרים ואקשנים, ולעשות את זה בצורה די עקומה וממש לא אינטואיטיבית. אם אתה לא מתכנת, כנראה שלא תצליח לעשות את זה.

כשהתחילו לחפש פתרונות חלופיים לפשט את השליטה בעיצוב, נשאלה השאלה: "למה לא להפוך את זה לרכיב נוסף בתבנית?". בדיוק כמו שמעצבים עמוד תוכן או עמוד ארכיון. אז בגרסה 4.5 עשו בדיוק את זה – הם הוסיפו תמיכה בעיצוב התכנים המוטמעים מהאתר שלנו באתרים חיצוניים, באמצעות קובץ חדש embed-{post-type}-{post_format}.php בהיררכיית הקבצים של וורדפרס. מעכשיו, כדי לעצב את הנראות של התכנים המוטמעים שלנו באתרים חיצוניים, נוכל להשתמש בקובץ פשוט בתבנית. בדרך הישנה והמוכרת.

מבנה תבנית של התכנים המוטמעים

מבנה תבנית של התכנים המוטמעים

קישורים מובנים בעורך

כדי להשאיר אותנו ממוקדים בכתיבה ניתן דגש לממשק ללא הסחות דעת, ממשק המחזיק אותנו במקום אחד ומאפשר לנו לקשר בקלות לתכנים שלנו.

המשמעות היא שכשנסמן טקסט, ונלחץ על כפתור הקישור, לא נראה פופאפ, אלא הכל יתבצע בתוך העורך הויזואלי. רק אם נלחץ על הכפתור "אפשרויות קישור", ניכנס לפופאפ של הקישור ונוכל להגדיר הגדרות נוספות.

קישורים מובנים בעורך

קישורים מובנים בעורך

קיצורי עיצוב

בוורדפרס 4.3 נוספו למערכת קיצורי עיצוב שמאפשרים לנו להמשיך לכתוב מבלי לעצור כל הזמן כדי לעצב את המלל שלנו.

בגרסה 4.5, מנגנון קיצורי העיצוב הורחב, ומעכשיו ניתן להוסיף קטע קוד וקו אופקי (הקו האופקי הייתה הצעה שלי, אם כי לא אני כתבתי את הקוד 🙂 ).

תצוגה מקדימה רספונסיבית

מהיום מסך ההתאמה האישית כולל שלושה אייקונים, שלחיצה עליהם מצמצמת/מרחיבה את הגודל של המסך כדי שנוכל לוודא שהאתר נראה טוב במסכים בגדלים שונים – במובייל, בטאבלט ובדסקטופ.

תצוגה מקדימה רספונסיבית

תצוגה מקדימה רספונסיבית

דחיסה גבוהה יותר של תמונות

בכל פעם שמעלים תמונה לוורדפרס, המערכת שומרת את הקובץ המקורי ועוד 3 גדלים שהוגדרו במסך הגדרות מדיה. בעבר, הוגדר כי הדחיסה של תמונות JPG תהיה 90%. החל מגרסה 4.5 זה שונה ל-82%. בעקבות מחקר מקיף שבוצע נמצא כי למרות שאין שינוי ויזואלי ממשי הנראה לעין, הדבר כן משפיע על גודל הקובץ ועל זמן טעינת האתר. בחלק מהמקרים נוצר קובץ קטן בכ-50%. יש לציין, שניתן לעקוף הגדרות אלה באמצעות הפילטר wp_editor_set_quality.

בנוסף, אתרים שמשתמשים ב-ImageMagick, מעכשיו התמונות יהיו קטנות יותר מאחר והמערכת לא תשמור חלק מה- metadata של התמונה, מידע כמו פרופילי צבע שונים, הערות שונות כמו זכויות יוצרים ומידע נלווה נוסף. ללא המידע הזה בתמונה, נשמרת תמונה קטנה יותר. יש לציין שמי שכן מעוניין לשמר מידע זה, יכול להשתמש בפילטר image_strip_meta ופשוט להחזיר false.

דחיסה גבוהה יותר של תמונות בוורדפרס 4.5

דחיסה גבוהה יותר של תמונות בוורדפרס 4.5

שיפורים בטעינת סקריפטים

תמיכה משופרת מנגנון ה-dependency של סקריפטים בהדר/פוטר. בדומה לפונקציה wp_add_inline_style() שמלווה אותנו מגרסה 3.3 ומשמשת לסגנונות עיצוב, וורדפרס 4.5 הציגה את הפונקציה wp_add_inline_script() עבור סקריפטים. אותו עיקרון – להוסיף קוד נוסף לסקריפטים רשומים באותו העמוד (inline) ולא בקובץ חיצוני.

זהו, יותר לא צריך להוסיף סקריפטים באמצעות האקשנים wp_head או wp_footer.

ספקי oEmbed חדשים

וורדפרס מאפשרת להטמיע תכנים משירותים חיצוניים כמו סרטוני יוטיוב, תמונות פליקר, ציוצי טוויטר ושירותים נוספים. הדבר מתבצע באמצעות הדבקת כתובת ה-URL של הפריט הספציפי בעורך של וורדפרס.

בגרסה 4.5 התווספה תמיכה ב- Twitter Moment וב-Twitter Timelines.

אורך מירבי לשדות תגובה

החל מגרסה 4.5, טופס התגובה יאכוף את האורך המרבי של כל שדה בטופס, בהתאם להגדרות במסד הנתונים. ההגדרות ברירת המחדל הן: שם הכותב 245 תווים, אימייל 100 תווים, כתובת אתר 200 תווים, ותוכן התגובה 65,525 תווים. חריגה מהאורך המרבי תציג שגיאה.

מפתחות סודיים בקובץ ההתקנה

בעבר, במהלך ההתקנה וורפרס הייתה מייצרת מפתחות סודיים (secret keys and salts) באמצעות מנגנון api.wordpress.org חיצוני. המערכת הייתה שולחת request לשרתי וורדפרס ומקבלת response עם מפתחות רנדומליים.

החל מוורדפרס 4.5, במהלך ההתקנה וורדפרס תייצר מפתחות אלה באופן מקומי, ורק במקרים מסויימים בהם לא ניתן לבצע זאת מקומית, וורדפרס תפנה אל ה-API החיצוני. כלומר הלוגיקה עובר למערכת והמנגון החיצוני הופך לגיבוי.

רענון סלקטיבי

מסך ההתאמה האישית תומך כעת במערכת כוללת המאפשרת עדכון של חלקים מהתצוגה המקדימה מבלי שתידרשו לשכפל את קוד ה-PHP בקוד ה-JavaScript שלכם.

מחלקה חדשה WP_Site לאתרים ברשת

וורדפרס מאמצת גישה מונחית עצמים. וורדפרס 4.4 התווספו המחלקות WP_Term עבור מונחים של טקסונומיות, WP_Comment עבור תגובות ו-WP_Network עבור רשת-אתרים. בגרסה 4.5 התווספה המחלקה החדשה WP_Site שתייצג אתרים ברשת. בגרסה 4.6 אנו כנראה צפויים לראות את WP_Post_Type לסוגי תוכן, WP_Taxonomy לטקסונומיות ו-WP_Post_Status לסטטוסים.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>