דף הבית » חדשות ועדכונים

וורדפרס 4.6

17 באוגוסט 2016 | מאת רמי | 5 תגובות | תגיות: ,

וורדפרס 4.6 מציגה המון שינויים מאחורי הקלעים. אין פה פיצ'רים משמעותיים למשתמש הפשוט. אבל זה גן עדן למפתחים. בגרסה זו נעשה שימוש בפונטים מקומיים, בדיקת קישורים שבורים בזמן העריכה, עדכוני תוספים/תבניות באותו המסך, שמירת תוכן ברמת הדפדפן, ושינויים נוספים אותם אציג בפוסט זה.

שיפור מנגנון השדרוג

אומנם שדרוג תוספים ותבניות של וורדפרס מתבצע בלחיצה קלה, אבל גרסה 4.6 מייעלת עוד יותר את התהליך הזה. לא עוד מסכי ביניים. לא עוד הודעות שרק מתכנתים מבינים אותם. מעכשיו, לחיצה על כפתור העדכון לא תעביר אתכם למסכים אחרים, אתם תישארו באותו המסך ותראו איך הכל קורה מתעדכן המסך. בין אם ההתקנה צלחה או לא ; בין אם הפעלת התוסף בוצעה או לא.

תהליך השדרוג הישן

תהליך השדרוג הישן

תהליך השדרוג המקוצר של וורדפרס 4.6

תהליך השדרוג המקוצר של וורדפרס 4.6

פונטים מקומיים

בעבר, לוח הבקרה של וורדפרס הגיעה עם סט פונטים שלם שאפשר למערכת להציג עיצוב אחיד ללא קשר בפלטפורמה / מערכת-ההפעלה / דפדפן ממנו נטענה וורדפרס. העיצוב האחיד הגיע על חשבון ביצועים כי נטענו פונטים חיצוניים. בוורדפרס 4.6 התפיסה השתנתה. כדי לשפר ביצועים ולהקטים זמן טעינה, הוחלט לעשות שימוש בפונטים מקומיים של המכשיר ממנו נטען לוח הבקרה של וורדפרס. בצורה זו, המשתמש מקבל הרגשה ביתית יותר בכל מכשיר ממנו הוא גולש, ורואה תצוגה בפונטים המוכרים לו מהמערכת שלו.

פונטים מקומיים בוורדפרס 4.6

פונטים מקומיים בוורדפרס 4.6

בדיקת קישורים שבורים

העורך הויזואלי של וורדפרס ממשיך להשתדרג. גרסה 4.6 מוסיפה כלי ממש שימושי לעורך הויזואלי – בודק קישורים שבורים. מעכשיו, כאשר תוסיפו קישור לתוכן, העורך הויזואלי יבצע בדיקה קצרה כדי לוודא שהקישור תקין. במידה ומדובר בקישור שבור, יוצג חיווי ויזואלי למשתמש המודיע על לינק שבור.

הצגת קישור שבור בזמן ההקלדה

הצגת קישור שבור בזמן ההקלדה

התראות ולידציה במסך ההתאמה

מסך ההתאמה של וורדפרס הוא כלי מגניב שמאפשר לנו לבצע כל מיני שינויים באתר על ה-FrontEnd ולראות איך הם יראו באתר עצמו. הבעיה היא שאם שדה כלשהו מחזיר שגיאה, המשתמש לא יודע על זה. לכן, וורדפרס 4.6 הוסיפה מנגנון התראות שמאפשר למערכת להציג הודעות שונות למשתמש. המנגנון החדש מגיע עם API מאוד פשוט למפתחים.

הצגת התראות ולידציה בוורדפרס 4.6

הצגת התראות ולידציה בוורדפרס 4.6

תרגומים לפי דרישה

בגרסה 4.6 מנגנון התרגום משתפר אפילו יותר! מפתחי תוספים/תבניות כבר לא צריכים לטעון את קבצי תרגום, הכל מבוצע אוטומטית. וגם, מעכשיו לא חובה להגדיר textdomain, וורדפרס תשתמש בסלאג של התוסף/תבנית! והכי חשוב, סדר טעינת קבצי התרגום משתנה, מעכשיו ניתנת קדימות לתרגומים הקהילתיים ולא לקבצי התרגום שבאים עם התוסף/תבנית. למידע המלא ראו פוסט נפרד שכתבתי בנושא שינויים במערכת התרגום בוורדפרס 4.6.

תרגום וורדפרס: קל, פשוט, וזמין לכולם

תרגום וורדפרס: קל, פשוט, וזמין לכולם

חיזוי משאבים

וורדפרס ממשיכה לאמצץ סטנדרטים חדשים. הפעם מדובר במפרט חיזוי משאבים (Resource Hints) שעוזר לדפדפן להחליט אילו משאבים דורשים טעינה מוקדמת. הדבר מאפשר לדפדפן לתעדף משאבים שונים (סגנונות עיצוב, סקריפטים ומשאבים אחרים). מאפשר לדפדפן לקרוא לחלק מהמשאבים לפני אחרים, לרנדר אחרים לפני הזמן ולשלוט על סדר טעינתם. בדיקות מראות ששימוש נבון במפרט זה משפר את משך טעינת האתר. מעכשיו, גם באתר שלכם, מבלי שתצטרכו לעשות דבר.

(תודה לרוויטל סולומון על תרגום המונח החדש הזה)

מסך היבוא

מסך היבוא עוצב מחדש. במקום סתם רשימה של תוספי יבוא, יש לנו טבלה דינאמית שדומה יותר לטבלת התוספים. ניתן לקבל פרטים על תוספי היבוא בלחיצת כפתור, להתקין בשניה ולשדרג אותם. ממש כמו שזה נעשה בעמוד התוספים. אגב, בגרסה הבאה המסך הזה יהיה עוד יותר דומה לעמוד התוספים! יש למה לחכות.

מסך היבוא החדש

מסך היבוא החדש

מטמון לתגובות

מגרסה 2.6 לא נעשה שימוש במטמון במנגנון התגובות של וורדפרס. הדבר יצר הרבה בעיות ביצועים. פה ושם תוקנו דברים שונים לאורך הדרך. אבל ברק וורדפרס 4.6, לאחר 20 גרסאות ראשיות, הכל תוקן והתגובות עושות שימוש במטמון! שינוי הזה מביא לשיפור משמעותי בביצועי האתר, במיוחד באתרים מרובי תגובות שהרגישו את הבעיות האלה על בשרם. מפתחי תוספים המפתחים פתרונות במבצעים אינטראקציה עם התגובות של וורדפרס קיבלו כלים חדשים המאפשרים לשלוט על המטמון ולנקות אותו. כבר אמרתי שהגרסה הזו היא גן עדן למפתחים? המון חידושים מדליקים מאחורי הקלעים.

עוברים לתכנות מונחה עצמים

קוד הליבה משוכתב מגרסה לגרסה ואנו רואים יותר ויותר מחלקות ואובייקטים חדשים. מה שיפה הוא שנשמרת תאימות מלאה לאחור. הפעם נוסף אובייקט חדש WP_Post_Type המאפשר אינטראקציה צפויה יותר עם סוגי פוסטים. המחלקה החדשה WP_Term_Query מוסיפה גמישות לשאילתות של מונחים. מחלקת WP_Site_Query מאפשר ליצור שאילתות על אתרים ברשת, ומחלקת WP_Network_Query מאפשרת ליצור שאילתות על רשתות. יותר גמישות למפתחים בפחות מאמץ, שאילתות יותר מתקדמות, וייעול תהליכים משמעותי מאחורי הקלעים.

כדי להכיר את המחלקות האלה, ניתן להיעזר בגנרטורים יעודיים ב-GenerateWP.com. הכלים מאפשרים לכם להכיר טוב יותר את הפרמטרים של השאילתות החדשות.

עדכון אימוג'י

הסקריפט של האימוג'י עודכן כדי לתמוך בגרסת יוניקוד 9.0. וורדפרס תומכת עכשיו בגרסה העדכנית ביותר של אימוג'י, עם הרבה דמויות חדשות.

המון שיפורי נגישות

צוות הנגישות המעולה של וורדפרס ממשיך לעשות עבודה מדהימה. כיום לוח הבקרה של וורדפרס הוא אחר הממשקים הכי נגישים שיש. למי שלא יודע – יש צוות יעודי שדן בכל רכיב ובכל פיקסל. אני ממליץ לכולם לעקוב אחרי הקומיטים שלהם. הייתי מעיד על עצמי כמי ששולט טוב בנגישות אתרים, ואפילו אני למדתי מהם דבר או שתיים. הדיונים שלהם, והאופן בו הם יורדים לפרטים הקטנים ביותר היא פשוט מדהימה. מומלץ לעקוב, זה יכול לעזור לכם בפרוייקטים של הלקוחות שלכם.

קרדיט

כמעט שחררתי את הפוסט הזה מבלי לשים לב ששוב קיבלתי קרדיט על תורמתי 🙂 אם הקולגה ההודי החדש שלי לא היה אומר לי את זה, לא הייתי שם לב.

בכל מקרה, כמו בכל גרסה, גם הפעם תרמתי הרבה קוד הליבה. ובדומה לגרסה 4.4 גם בגרסה 4.6 הוסיפו אותי לרשימת התורמים המשמעותיים. עם תמונה והכל. אם בא לכם לנפח לי עוד קצת את האגו, תגללו לאזור התגובות (אני מקבל גם מעטפות).

קרדיט של וורדפרס 4.6

קרדיט של וורדפרס 4.6

הרבה שואלים אותי איך לעזור? ולמה לא מקבלים את הקומיטים שלהם? אז אני אגיד לכם שזה תהליך ארוך וקשה. באחד מהגרסאות האחרונות היה לי טיקט שהתקבל רק אחרי 5 שנים! מייגע, אבל מגרסה לגרסה זה נהיה קל יותר. הצעה שלי, לא לוותר.

מאת רמי

אחראי על אתר וורדפרס בעברית ועל תרגום ושחרור גרסאות וורדפרס בעברית. מפתח ליבה, בכל גרסה החל מגרסה 2.8, מפתח מוביל בגרסה 4.4 ובגרסה 4.6. מספק שירותי פיתוח אתרים, פיתוח תוספי וורדפרס לסטרטאפים ופיתוח כלים למפתחי וורדפרס - GenerateWP.com.

5 תגובות »

 • יהושע ענבר כותב :

  שידרגנו את האתר דרך לוח הבקרה ובדפי העריכה של הפוסטים נעלם שדה "תמונת הפוסט" (התמונה הקטנה שמופיעה בדפי הקטגוריות ליד הכותרת והתקציר של הפוסטים)

 • יהושע ענבר כותב :

  הגורם לבעייה הוא התוסף התוסף http://wp-events-plugin.com/

 • רמי כותב :

  להבא, מומלץ לבצע שדרוגים בסביבת פיתוח כדי לאתר בעיות מהסוג הזה.

 • עומר כותב :

  רמי כל הכבוד 🙂
  המעטפה בדרך!

  כל הכבוד לך ולחברים על הפיתוח של GenerateWP עוקב אחריכם!

 • גלעד כותב :

  תודה רבה רמי, ממש אהבתי את המערכת החדשה. מקלה עלי בהרבה דברים.

הוסף תגובה !

נא לא לשאול שאלות שלא קשורות לפוסט, זהו לא פורום תמיכה. לבעיות אישיות ונושאים מורכבים אפשר ליצור איתי קשר.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>